چهارشنبه, آذر 9, 1401
13.8 C
Rasht
خانهرسانهکلیپ هانقش پارک های علم و فناوری در استارت اپ و کارآفرینی

نقش پارک های علم و فناوری در استارت اپ و کارآفرینی

پارک های علم و فناوری به عنوان مراکز رشد و توسعه سریع استعدادهای مرتبط با دانش و فناوری، به صورت گسترده در کشورهای مختلف دنيا بستری استثنايی براي دانشمندان، محققان و کارآقرينان به منظور عملياتي کردن ايده‌های دانش بنيان خود ايجاد کرده‌اند.

پارک های علم و فناوری (STPs) با حمایت همه جانبه از کارآفرینان و استارتاپ‌ها، مسیر تجاری سازی و خلق ثروت را در اقصی نقاط دنیا آسان می‌کنند و از طریق این پارک‌ها، امکان تبدیل ایده‌های نوین به فعالیت تجاری فراهم می‌شود. اغلب این پارک‌ها که در نزدیکی مراکز علمی و دانشگاهی برپا می‌شوند، مجموعه‌ای از فضای اداری، لابراتوارهای مجهز و دفاتر کار و سالن‌های همایش هستند که برای حمایت از تحقیق و توسعه در علم و فناوری‌های روز دنیا و تجاری سازی ایده های نوین راه اندازی شده‌اند.

ایده و هدف اصلی راه اندازی این پارک‌ها، تسهیل رشد استارتاپ ها، هموارسازی مسیر پیشرفت کارآفرینان و کسب و کارها در زمینه فناوری اطلاعات (IT)، هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشینی (ML)، اینترنت اشیا (IoT)، بیوتکنولوژی، واقعیت مجازی، رباتیک و در نهایت تجاری سازی کسب و کارها است.

در ادامه پنج مورد از مهمترین ویژگی‌­‌های پارک های علم و فناوری را مرور خواهیم کرد:

۱- ایجاد رونق اقتصادی:

بسیاری از دولت­‌های جهان به پارک های علم و فناوری به عنوان یکی از پدیده‌­‌های تاثیرگذار در رشد و توسعه اقتصاد نگاه می‌کنند و اقدام به اجرای برنامه‌­‌های مختلف در جهت حمایت از آن­‌ها  می­‌کنند. مساله‌­ای که منجر به ایجاد امکانات گسترده و متعاقبا تسهیل فعالیت‌­‌های نوآورانه و استارتاپی در این پارک­‌ها می­‌شود.

۲- فضای فیزیکی گسترده:

بر خلاف ساختمان­‌های اداری، پارک های علم و فناوری دارای فضا‌های پهناوری هستند که باعث تسهیل روند رشد و گسترش فعالیت‌­‌های اقتصادی مستقر در آن­‌ها می­‌شود. این پارک­‌ها دارای امکاناتی مانند فضای اداری کافی، آزمایشگاه‌­‌های مجهز، امکانات مناسب جهت انبارداری، سالن­‌های کنفرانس­‌ها و گردهمایی­‌ها و … هستند که با توجه به عدم دسترسی استارتاپ­‌ها به منابع مالی گسترده در ابتدای راه و همچنین هزینه‌­‌های نسبتا بالای آن‌­ها، می­‌تواند کمک بسیار بزرگی به استارتاپ­‌ها و دیگر شرکت‌­‌ها محسوب شود.

۳- توسعه مستمر امکانات:

بدیهی است که همزمان با رشد استارتاپ‌­ها، نیاز آن­‌ها به فضای اداری و سایر امکانات نیز بیشتر شود. در همین راستا، بسیاری از پارک های علم و فناوری، از طریق توسعه مستمر فضای فیزیکی و امکانات خود در جهت پاسخگویی به این نیاز حرکت می­‌کنند.

۴- ساده کردن فرایند آموزش و مهارت­‌آموزی:

پارک های علم و فناوری، امکان دسترسی به طیف وسیعی از منابع و امکانات آموزشی و مهارت آموزی را برای کارکنان شرکت‌­‌ها و استارتاپ­‌ها و همچنین سایر آحاد جامعه فراهم می­‌سازند.

۵- بهره­‌مندی از فناوری­‌‌های روز جهان:

پارک­‌‌های فناوری عمدتا از پیشرفته­‌ترین فناوری‌­‌های موجود در جهان برخوردار هستند. مساله‌ای که می­‌تواند فرایند ایجاد و مدیریت یک کسب و کار را بسیار ساده کند.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر