دوشنبه, آذر 7, 1401
13.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشپای لنگ گیلان در ثبت شرکت های دانش بنیان

پای لنگ گیلان در ثبت شرکت های دانش بنیان

کافه کارآفرینی هپی لند/ به گزارش مهر، جبار کوچکی نژاد ظهر شنبه در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به عملی نشدن وعده‌های هیئت وزیران در سفر استانی رئیس جمهور به گیلان در خصوص بهبود وضعیت کارخانه‌ها و صنایع این استان، اظهار کرد: گیلان دارای کارخانه‌های بزرگی است که با دارا بودن زیر ساخت‌های لازم علاوه بر اشتغازایی بیش از ۲۰ هزار نفر می‌توانند موجبات توسعه اقتصادی گیلان را فراهم آورند.
وی افزود: با وجود رایزنی‌های انجام شده با وزیر اقتصاد و دارایی سازمان بازنشستگی و همچنین شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و دستگاه‌های اجرایی مربوطه در خصوص این کارخانه‌ها هنوز اقدام خاصی صورت نگرفته است.

احداث مرکز تحقیقات کشاورزی هسته‌ای / گیلان تنها یک کارخانه دانش بنیان دارد

نماینده رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به وجود افراد مبتکر و نوآور در گیلان، گفت: بیش از ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای صندوق حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تخصیص یافته است ولی گیلان سهم ناچیزی از این صندوق دارد.

کوچکی نژاد به لزوم همت مضاعف مسئولان گیلان برای جذب حداکثری منابع از این صندوق اشاره و تاکید کرد: بهره مندی از کشاورزی هسته‌ای یکی از دغدغه‌های این استان است و در اینده نزدیک کلنگ مرکز تحقیقات کشاورزی هسته‌ای گیلان به زمین می‌خورد.

وی با اشاره به تأثیر استفاده از کشاورزی هسته‌ای در بهبود روند تولید محصولات کشاورزی استان، اضافه کرد: پرتودهی محصولات کشاورزی به جای سم زدایی و عقیم سازی کرم ساقه خوار، گوشه‌ای از مزایای کشاورزی هسته‌ای است.

کوچکی نژاد همچنین گفت: در بودجه سال ۱۴۰۱ اعتباری معادل ۴۰۰ میلیارد تومان برای کشاورزی هسته‌ای در نظر گرفته شده تا با این روش شاهد تحولی عظیم در بخش کشاورزی گیلان باشیم.

وی با بیان اینکه گیلان به لحاظ شرکت‌های دانش بنیان در ردیف عقب مانده ترین استان‌ها است، گفت: گیلان با وجود دارا بودن نیروی انسانی متخصص دارای سطح علمی بالا، در ثبت شرکت‌های دانش بنیان جز پایین‌ترین استان‌ها است.

کوچکی نژاد ادامه داد: صندوق نوآوری و شکوفایی بیش از ۳ هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار دارد اما کمترین سهم از این صندوق متعلق به استان گیلان است که بروکراسی اداری و هموار نشدن مسیر توسعه شرکت‌های دانش بنیان و سنگ اندازی برخی دستگاه‌های اجرایی بر سر راه شرکت‌های دانش بنیان از دلایل آن است.

نماینده رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین به عنوان شعار سال مورد تاکید رهبری، گفت: وقتی محور تولید بر روی دوش شرکت‌های دانش بنیان است باید این شرکت‌ها به روز رسانی شده و به نقطه مطلوب برسند.

کوچکی نژاد با بیان اینکه در صورت عدم به روز رسانی شرکت‌های دانش بنیان، گیلان یکسال از تولید عقب می‌ماند، اضافه کرد: استان گیلان تنها یک کارخانه نوآوری دانش بنیان دارد که با تلاش نمایندگان روی پای خود ایستاده در حالی که استان‌های دیگر سهم بیشتری از اینگونه کارخانه‌ها دارند.

تخصیص ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پسماند و فاضلاب رشت

نماینده رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر اعضای کمیسیون برنامه و بودجه به گیلان در اواخر سال گذشته و بازدید از وضعیت فاضلاب‌ها و پسماند رشت، گفت: در بودجه سال جدید از ردیف تبصره ۱۴ مبلغ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پسماند و فاضلاب رشت تخصیص یافت و از اعتبارات سفر رئیس جمهور نیز ۶۰۰ میلیارد تومان برای پسماند و ۴۰۰ میلیارد تومان برای فاضلاب شهر رشت اختصاص یافت.

جبار کوچکی نژاد با انتقاد از نبود مدیریت واحد پسماند در گیلان، افزود: پسماند و فاضلاب رشت دو بحران اساسی این کلانشهر هستند و در صورت رفع معضل فاضلاب شهر رشت و انتقال آن به تصفیه خانه رود خانه‌های زر چوب و گوهر رود هم نجات پیدا می‌کنند.

وی به لزوم اهتمام بیشتر مسئولان اجرایی استان برای رفع این دو بحران اشاره و تصریح کرد: رفع معضل فاضلاب شهر رشت نیازمند چهار هزار میلیارد تومان اعتبار است و معتقدم در مدت سه سال می‌توان منابع مالی مورد نیاز را تهیه کرد.

کوچکی نژاد ادامه داد: یکی از راه‌های تأمین منابع مالی استفاده از ماده ۵۶ بانک‌ها است که از سوی قانونگذار به میزان ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به دولت مجوز بهره برداری از این منابع داده شده مشروط بر اینکه دولت مبالغ دریافتی را با تعهد طولانی مدت بازپرداخت کند.

حذف ارز دولتی فساد و رانت را از بین می‌برد

نماینده رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجوز حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی مجلس به دولت داده شده است اظهار کرد: بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس مقرر شد دولت پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی منابع حاصل از آن را به مردم بازپرداخت کند و چون تا کنون دولت نتوانسته پرداختی به مردم داشته باشد و در نتیجه نمی‌تواند ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند.

وی با بیان اینکه ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی به بخش کشاورزی اختصاص می‌یابد و چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار نیز سهم تأمین دارو و تجهیزات پزشکی و بخش محدودی از صنایع از ارز دولتی است، افزود: اگر دولت بخواهد ارز آزاد برای تأمین این موارد اختصاص دهد بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان منابع به دست می‌آورد که باید بر اساس قانون با تهیه کارت الکترونیکی برای مردم سرانه حاصله از آن را به صورت ماهیانه در آن کارت برای مردم واریز کند.

کوچکی نژاد اضافه کرد: در بخش بهداشت و درمان نیز دولت موظف است داروهای مورد نیاز مردم را از طریق بیمه سلامت تأمین کند تا بدین وسیله فساد ناشی از تأمین دارو با ارز دولتی از بین برود.

نماینده رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امسال باید گرایش‌ها به سمت رفع محرومیت و اشتغالزایی باشد افزود: امسال صندوق توسعه عدالت راه اندازی شده که بخشی از این منابع به این صندوق واریز و نحوه هزینه کرد آن در استان‌ها تصمیم گیری شده و علاوه بر آن مازاد درآمد و فروش اموال استان‌ها به این صندوق واریز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استان‌های دارای صندوق توسعه عدالت قوی‌تر می‌توانند پشتیبان بخش تولید باشند گفت: علاوه بر وجود نگرانی در شاخص‌های تولید و رشد اقتصادی در کشور و کاهش اشتغال، فاصله طبقاتی مردم نیز افزایش یافته و اگر مسئولان اجرایی استان‌ها نگاه اقتصادی نداشته باشند از قافله جا می‌مانند.

کوچکی نژاد تاکید کرد: مسئولان گیلان برای بهبود وضعیت اقتصادی و اشتغال استان باید توجه ویژه و نگاه عمقی به مباحث اقتصادی استان داشته باشند.

تخصیص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای راه اندازی بیمارستان‌های رشت

نماینده رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آغاز ساخت دو بیمارستان ۳۵۵ تختخوابی در زمین بیمارستان پورسینای و رازی رشت اظهار کرد: در حال حاضر برای ساخت بیمارستان در زمین بیمارستان پورسینا ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه تخصیص یافته و با راه اندازی این دو بیمارستان ۷۰۰ تختخواب به ظرفیت بیمارستانی گیلان اضافه می‌شود.

کوچکی نژاد افزود: بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی لاکان نیز با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به خود اختصاص داده و برای تکمیل و تجهیز آن ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است که انتظار می‌رود تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به پرداخت بدهی ۷۰۰ میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: گیلان در شبکه بهداشت ضعیف‌ترین استان است و با وجود اینکه سالانه هزاران میلیارد تومان بودجه به علوم پزشکی اختصاص می‌یابد اما همچنان مردم از وضعیت بهداشت و درمان ناراضی هستند.

کوچکی نژاد به استیجاری بودن خانه‌های بهداشت گیلان اشاره و تصریح کرد: ۲۰۰ دستگاه سرمایشی برای بهبود وضعیت تاسیساتی خانه‌های بهداشت گیلان و افزایش رضایت مردم خریداری و در اختیار خانه‌های بهداشت گذاشته شده است.

آسیب رساندن به فضای مجازی کسب و کار مردم را مختل می‌کند

نماینده رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه سال جدید سال وحدت و همدلی نمایندگان مجلس است اظهار کرد: در روزهای پایانی سال گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل تهاتر برای شهرداری رشت بودجه تأمین شد و راه اندازی قطار شهری رشت که بیش از ۶ سال طرح آن تدوین شده نیازمند ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار است که عدم اجرایی شدن آن به دلیل سنگ اندازی برخی مسئولان بر سر راه این طرح است.

کوچکی نژاد با بیان اینکه طرح صیانت برای کاهش سرعت اینترنت تدوین نشده است افزود: معتقدم باید قوانینی تدوین شود که تضمین کننده مسائل داخل کشور باشد و اپلیکیشن‌های فعال خارجی در کشور در صورتی مجاز به ادامه فعالیت باشند که مالیات خود را به دولت بپردازند.

وی با تاکید بر ضرورت تأمین امنیت در فضای مجازی تصریح کرد: امروز کسب و کار مردم با فضای مجازی است و باید قوانین تضمین کننده کسب و کار مردم در فضای مجازی باشد و باید بگویم هرگونه آسیب رساندن به فضای مجازی به کسب و کار مردم لطمه وارد می‌کند.

کوچکی نژاد ادامه داد: طرح صیانت فیلتر کردن و کاهش سرعت اینترنت نیست بلکه امروزه کشور نیازمند آن است تا قوانینی برای حوزه‌های قضائی و امنیتی و خدمات وضع شده و فضای مجازی محیط امنی برای مردم باشد.

عکس: مطهره احمدی
منبع: گیل خبر

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر