پنجشنبه, شهریور 30, 1402
25.9 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهپس از روسیه، ایران هم نفت خود را به ارز ملی می...

پس از روسیه، ایران هم نفت خود را به ارز ملی می فروشد

گفته می‌شود، احتمالا ایران هم به زودی همچون روسیه نفت خود را به ارز ملی خواهد فروخت.

به گزارش فارس به نقل از نیو ایندین اکسپرس، احتمالاً به زودی ایران در فروش نفت به روش روسیه عمل خواهد کرد. گفته می شود ایران می خواهد نفت و گاز خود را به ریال بفروشد و دلار را کنار بگذارد. ظاهراً همانند روبل قرار است ارزش ریال به طلا وابسته شود.

 

منابع آگاه می‌گویند که ایران می‌خواهد به زودی یک نرخ مبادله و ارزش‌گذاری بین ریال و طلا ایجاد کند تا مشتریان نفت و گاز این کشور به استفاده از ریال یا طلا تشویق شوند. این تصمیم ایران می‌تواند ضربه دیگری به دلار آمریکا باشد.

اواخر ماه گذشته روسیه تصمیم خود برای فروش نفت و گاز این کشور به روبل یا طلا را‌‌‌‌‌‌‌‌ اعلام کرد. بانک مرکزی روسیه هم اعلام کرد که از روز 28 مارس ارزش روبل بر مبنای طلا تعیین خواهد شد. بر اساس اعلام بانک مرکزی روسیه ارزش 5 هزار روبل معادل یک گرم تعیین شده است.

گفته می‌شود؛ ایران هم در حال کار روی وابسته کردن ارزش ریال به طلاست و می‌خواهد این ارزش‌گذاری را‌‌‌‌‌‌‌‌ به گونه‌ای انجام دهد که نسبت به برابری دلار با طلا جذاب‌تر باشد.

ایران اطلاع‌رسانی در این زمینه به مشتریان نفتی و گازی خود آغاز کرده که هند هم یکی از این مشتریان است. تا پیش از خروج دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهور قبلی آمریکا از برجام، ایران توانسته بود با پشت سر گذاشتن عربستان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به هند باشد.

ایران به دنبال آن است تا توافقات تجارت بر اساس ارزهای ملی روپیه و ریال با هند را‌‌‌‌‌‌‌‌ احیا کند. ایران مدتی است که گفت‌وگوها با طرف هندی در این زمینه را‌‌‌‌‌‌‌‌ آغاز کرده است.

منابع آگاه می‌گویند: دولت هند هم نسبت به این گونه توافقات بی‌میل نیست.

یک منبع آگاه از دولت هند می‌گوید:‌ دهلی نو در حال سبک سنگین کردن این پیشنهاد‌ات است. و اجرای مبادلات تجاری بر مبنای روپیه – ریال منافع مالی زیادی به همراه دارد اما ما باید درباره واکنش آمریکا نیز فکر کنیم. آمریکا همین حالا هم نسبت به توافقات ما با روسیه عصبانی است.

 

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر