یکشنبه, آذر 6, 1401
15.3 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهافزایش ورود سرمایه به بورس با اعمال مالیات بر سود سپرده‌های بانکی

افزایش ورود سرمایه به بورس با اعمال مالیات بر سود سپرده‌های بانکی

تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: مالیات بر سود سپرده‌های بانکی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان اقدامی مثبت تلقی می‌شود که می‌تواند زمینه‌ساز افزایش سرمایه‌گذاری‌های غیرمستقیم و نیز ورود سرمایه‌های بیشتر به این بازار باشد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، «سهیل کلاهچی» به افت و خیزهای اخیر بورس و عوامل تاثیرگذار بر آن اشاره کرد و افزود: در بیشتر مواقع روند معاملات بازار سرمایه تحت تاثیر رشد قیمت‌های جهانی یا اثرات تورمی حاکم بر اقتصاد کشور بر مدار صعودی قرار گرفت.

وی با تاکید بر تورم چشمگیر در اقتصاد کشور در چند وقت گذشته، اظهار داشت: با وجود چنین تورمی در کشور، شاهد کنترل دستوری قیمت‌ها در بازار بودیم که این امر باعث شد تا بازار در یک سال گذشته قادر به حرکت صعودی نباشد و فقط انتشار گزارش شرکت‌ها بیانگر ارزنده بودن قیمت سهام شرکت‌ها در بازار بود.

کلاهچی تأکید کرد: در چند وقت گذشته قیمت‌های جهانی تحت تاثیر جنگ روسیه و اوکراین رو به بالا حرکت کرد. این امر از جمله مسائلی بود که سبب تغییر روند شاخص بورس و نیز بازگشت دوباره آن به مدار صعودی شد.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است: بازار با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور و نیز افزایش قیمت جهانی تغییر مسیر داد و توانست از روزهای پایانی اسفند ۱۴۰۰ در مسیر صعودی قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه بورس تاثیرپذیر از اتفاقاتی است که در کل اقتصاد کشور رخ می‌دهد، گفت: اقتصاد کشور وابسته به سیاست‌های حاکم در کشور است؛ بنابراین باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد که مسایلی مانند افزایش عمق مظنه یا تغییر دامنه نوسان بورس تاثیرپذیر از اتفاقاتی است که در کل اقتصاد کشور رخ می‌دهد و ممکن است برای مدتی زمینه ساز تاثیر مثبت بر روند معاملات بازار و خوش‌بینی سهامداران به این بازار شود.

کلاهچی خاطرنشان‌ کرد: سهامداران باید دقت نظر لازم را در انتخاب سهام شرکت‌ها داشته باشند. زیرا برخی از شرکت‌ها در بورس حضور دارند که نمی‌توانند سود ده باشند و سهامشان فقط برای مدتی کوتاه تحت تاثیر تورم بر دارایی آنها می‌تواند بر مدار صعودی قرار بگیرد.

تصمیم مثبت سازمان بورس در زمینه افزایش عمق مظنه

این کارشناس بازار سرمایه به تصمیم سازمان بورس در زمینه افزایش عمق مظنه اشاره کرد و گفت: اقدامی مانند افزایش عمق مظنه به عنوان اتفاق مثبتی محسوب می‌شود که توسط سازمان بورس مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه‌ داد: این‌گونه تصمیمات کمکی در راستای حرفه‌ای‌تر شدن بازار خواهد بود. اما بهتر است تصمیمات دیگری هم برای بهبود روند بازار در دستور کار این سازمان قرار گیرد.

نرخ ارز، عاملی تاثیرگذار بر روند معاملات بازار

کلاهچی با اشاره به نرخ ارز به عنوان مساله‌ای اثرگذار بر معاملات بازار سرمایه، گفت: به ‌طور معمول از دهه ۵۰ به بعد، همیشه دولت‌ها به دنبال کنترل نرخ ارز برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم بودند. در حالی که چنین اقدامی همیشه باعث ایجاد تاثیر منفی بر اقتصاد کشور و اثرگذاری آن بر روند معاملات بازار سرمایه شده است.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است: اقتصاد کشور باید به شرایطی بهتر دست پیدا کند تا بازار سهام هم بتواند روند معقول‌تری را در پیش بگیرد.

وی به مالیات بر سود سپرده‌های بانکی صندوق سرمایه‌گذاری و تاثیر آن بر روند معاملات بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: این تصمیم به عنوان اقدامی مثبت تلقی می‌شود که زمینه‌ساز جذب سرمایه‌گذاران بیشتر برای سرمایه‌گذاری‌های غیرمستقیم و نیز ورود سرمایه‌های بیشتر به این بازار خواهد شد.

پیش‌بینی روند معاملات بورس

کلاهچی، روند معاملات بورس را مورد پیش بینی قرار داد و افزود: برای شاخص بورس می‌توان هدف یک میلیون و ٧٠٠ هزار واحد را در نظر گرفت اما این اتفاق در میان‌مدت انجام می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان اظهار داشت: به نظر می‌رسد با توجه به وجود تورم فعلی در اقتصاد کشور، بازار سهام بتواند رشد معقول و منطقی‌تری را نسبت به سایر بازارها تجربه کند.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر