پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهخودروسازان حدود 30 هزار نیروی مازاد دارند

خودروسازان حدود 30 هزار نیروی مازاد دارند

عضو هیات رییسه مجلس گفت: با اینکه تنها کمتر از ۵ یا ۶ درصد سهام ایران خودرو و سایپا در اختیار دولت است، اما حتی انتخاب مدیرعامل هم توسط دولت انجام می شود.

علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ افزود: دولت با وجود داشتن  کمتر از ۵ یا ۶ درصد از سهام دو شرکت خودروساز بزرگ ایران خودرو و سایپا، حتی مدیرعامل را هم خودش انتخاب می‌کند.

عضو هیات رییسه مجلس بر حمایت از واگذاری سهام  ایران ‌خودرو و سایپا به بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: امیدواریم هر چه سریعتر این تصمیم اجرایی شود. سلیمی اضافه کرد: برای کوتاهی دست دولت از این خودروساز‌ها، حتماً باید سهام دولت واگذار شود و این شرکت‌ها خصوصی شده و مدیریت را در دست بگیرند.

نماینده مردم محلات در مجلس تصریح کرد: اکنون این خودروسازها تحت فشار فلان مسئول یا مقام، دست به جذب نیروی مازاد می‌زنند که در نتیجه حدود ۳۰ هزار نیروی مازاد دارند. این در حالی است که بخش خصوصی حساب و کتاب درستی دارد.

وی ادامه داد: عموماً شرکت‌های تحت مدیریت بخش خصوصی بهره‌وری بالایی دارند، اما الان خودروسازها با تصمیم گیری‌های دولتی با زیان انباشته عجیبی مواجه هستند و علاوه بر مشکلات متعدد در تامین مالی، محصولاتشان کیفیت پایینی دارد.

سلیمی در ادامه با اشاره به پیگیری‌های مجلس در این باره گفت: از آقای رئیسی، رئیس جمهور تشکر می‌کنیم که صریحاً دستور داد که سهام این دو مجموعه هر چه سریعتر واگذار شود. البته مدیریت آن نیز باید کلا به بخش خصوصی انتقال یابد.

عضو هیات رییسه مجلس در پایان همچنین تاکید کرد: مردم نباید زیان انباشته خودروسازها را پرداخت کنند. اما اکنون خودروسازها از جیب مردم ارتزاق می‌کنند. لذا باید دست خودروسازها از جیب مردم بیرون آید. تنها راه حل این مسئله، واگذاری سهام ایران‌خودرو و سایپا و استقرار مدیریت حرفه‌ای غیر دولتی است.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر