شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهجزئیات جلسه وزیر صمت با فعالان صنعت فولاد

جزئیات جلسه وزیر صمت با فعالان صنعت فولاد

 

 

وزیر صمت در جلسه مربوط به بررسی وضع عوارض صادرات حاضر نشد. عضو انجمن فولاد با اشاره به این مطلب گفت: وقتی مازاد بر مصرف داخلی صادر می شود، پس هدف از وضع عوارض صادراتی تنظیم بازار نیست.

 

وحید یعقوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد جلسه روز گذشته وزیر صمت با فعالان صنعت فولاد گفت: محوریت این جلسه وضع عوارض صادراتی بود. وزیر صمت به جلسه نیامد و نکات مربوطه در مورد ایرادات عوارض صادراتی به نمایندگان مجلس ارائه شد. در نتیجه نمایندگان مجلس موضوع را پیگیری می‌کنند. در همین رابطه قرار شد جلسه دیگری با وزیر برگزار شود.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: مصوبه وضع عوارض صادرات مصوبه ستاد تنظیم بازار است اما یک اختیاری را از سران قوا گرفته است و بر اساس آن وزارت صمت عوارض را اعمال کرده است. بنابراین روال قانونی در این مصوبه رعایت نشده و به صورت فراقانونی و از طریق هماهنگی با شورای عالی اقتصادی سران قوا این مصوبه نهایی شده است. در حالی که سه قانون در خصوص وضع عوارض صادراتی شامل قانون احکام دائمی، قانون رفع موانع تولید و قانون بهبود محیط کسب و کار داریم.

وی ادامه داد: حرف نمایندگان مجلس هم این بود که تصمیمات فراقانونی باید مربوط به شرایط بحرانی و خاص باشد نه شرایطی مانند وضع عوارض صادراتی که به صراحت در قانون در مورد آن صحبت شده است. اینکه قانون را کنار بگذاریم و به صورت فراقانونی مصوبه‌ای ابلاغ شود، درست نیست.

به گفته یعقوبی این عوارض تأثیر زیادی روی صنایع می‌گذارد. وی در ادامه افزود: دولت اعلام کرده که با این عوارض به دنبال تنظیم بازار داخلی است. اما با توجه به این نکته که همه محصولات فولادی ابتدا باید در بورس کالا عرضه شوند و اگر متقاضی نبود در آن صورت مازاد بر نیاز داخل صادر می‌شود. بنابراین اینکه دولت بگوید به این مازاد تولید نگاه تنظیم بازاری دارد به نظر دقیق نیست. ظاهراً دولت با این عوارض به دنبال درآمدزایی است.

سهم ۲۰ درصدی روسیه و اوکراین در بازار جهانی فولاد

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار کرد: ۲۰ درصد از بازار جهانی فولاد را اوکراین و روسیه تأمین می‌کردند. حالا این دو کشور از بازار حذف شده‌اند و جای آن‌ها در بازار جهانی خالی شده است. اکنون کشورها در حال رقابت با هم برای افزایش سهم خود هستند و در این بین، ترکیه و ایران با هم رقابت جدی دارند. اما دولت در حال خارج کردن فولاد کشور از این گردونه رقابتی است. هر کشوری باید برای افزایش این سهم تلاش کند نه اینکه آن را از دست بدهد.

وی گفت: مسئولان می‌گویند ما برای جلوگیری از افزایش قیمت بازار داخلی و کمبود کالا در بازار عوارض وضع کردیم. در حالی که اگر این فرض درست هم باشد باید توجه کرد که مازاد بر مصرف داخلی صادر می‌شود؛ یعنی فولادی‌ها ابتدا نیاز داخل را پاسخ می‌دهند و اگر تقاضایی نبود مازاد را صادر می‌کنند.

یعقوبی با بیان اینکه ایرادات متعددی بر این مصوبه وارد است، اظهار کرد: اگر نگاه دولت تنظیم بازاری بوده است چرا تاریخ از ابتدای سال گذاشته شده است؟ قرارداد فولادی‌ها سه ماهه است بنابراین چرا تولیدکننده‌ای که ۳ ماه پیش قرارداد بسته است باید عوارض صادراتی بدهد؟

به گزارش خبرنگار مهر چندی پیش وزارت صمت ابلاغیه اعمال عوارض صادراتی برای صادرات مواد اولیه را بر اساس مصوبه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و با تکلیف ستاد تنظیم بازار، برای یک دوره دو ماهه (تا پایان اردیبهشت‌ماه) به گمرک ابلاغ کرد. اعمال این عوارض‌های جدید صادراتی موجب می‌شود تا صادرات مواد اولیه به‌صورت پلکانی و متناسب با رشد قیمت‌های فوب ایران نسبت به تاریخ مبنا (دی‌ماه ۱۴۰۰ – ابتدای سال ۲۰۲۲) مشمول دریافت عوارض صادراتی شود.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر