سه شنبه, مهر 12, 1401
20.5 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهبازار پوشاک در اختیار شبکه غیررسمی

بازار پوشاک در اختیار شبکه غیررسمی

به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک شبکه غیرقانونی و غیررسمی بخش قابل توجه از بازار داخل را در اختیار دارد و دست تولیدکنندگان نیست.

مجید افتخاری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که در شب عید ۱۴۰۰ بخش قابل توجهی از فروش در اختیار شبکه غیر قانونی قرار گرفت، اظهار کرد: این شبکه غیر قانونی چند بخش دارد که تا به حال به این شکل آشکار نشده بود. بخش اول را بساط گستران تشکیل می‌دادند که در پایان سال ۱۴۰۰ جایگزین دست فروشی شده بودند و بستر پیاده‌روها و کنار خیابان را از ساعت چهار عصر تا دو شب در اختیار داشتند. همین حالا هم  تعداد بساط گستران در خیابان‌های جمهوری، هفتم تیر، ولیعصر و سایر مکان‌ها به قدری زیاد شده که سهم قابل توجهی از بازار را گرفته‌اند. در حالی که سال‌های قبل، دست فروشان فقط هفته آخر سال اجازه فعالیت داشتند.

به گفته افتخاری از دستگاه‌های پوز بخشی از تولید کنندگان به دلیل تاخیر در ثبت نام در سامانه امور مالیاتی قطع شد. وی افزود: البته مشکلات مربوط به سامانه عامل اصلی این دیرکرد بود. بنابراین عملاً در شبکه توزیع رسمی کشور اخلال ایجاد شد. در اصل ۱۵ اسفند زمان مناسبی برای اجرای طرح یاد شده نبود.

به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک بخش دوم شبکه‌های فروش زیرزمینی شامل فروش‌های آنلاین و مزون‌های خانگی بود که در آن‌ها هیچ کنترلی بر کالای قاچاق نیست. این شبکه‌ها به قدری افزایش یافته‌اند که سهم قابل توجهی از بازار در اختیارشان است.

واردات مسافری پوشاک از ترکیه

رونق گرفتن واردات مسافری از دیگر مواردی بود که افتخاری درباره آن صحبت کرد. وی گفت: در حال حاضر به راحتی پوشاک را از راه مسافری از ترکیه به کشور وارد می‌کنند و به صورت اینترنتی یا در مزون‌های زیرزمینی می‌فروشند. طبق گزارش‌های ما به شدت از مرزهای هوایی و زمینی پوشاک وارد کشور می‌شود.

به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک لغو محدودیت‌های مربوط به کرونا برای سفر توسط ترکیه دلیل اول رونق قاچاق پوشاک از این کشور است. همچنین افت ارزش پول ملی ترکیه باعث شده قیمت تمام شده پوشاک این کشور بسیار مناسب باشد.

هر نفر به طور قانونی می‌تواند ۳۰ کیلوگرم بار پوشاک به شکل مسافری با خود به کشور وارد کند. افتخاری با ذکر این مطلب افزود: واردکنندگان از رویه مسافری می‌توانند از ظرفیت بار سایر مسافران هم استفاده کنند. از این رو عده‌ای برای استفاده از سهم 30 کیلو بار سایر مسافران، هزینه سفر آن‌ها را پرداخت می‌کنند. در این روش پرداخت هزینه سفر در قبال واردات پوشاک برای واردکنندگان به صرفه است. بنابراین با توجه به تعداد مسافران و پروازها، حجم ورود این مدل کالای قاچاق نیز زیاد است.

در این شرایط بخش قابل توجه بازار داخل دست تولیدکنندگان نیست، بلکه در اختیار شبکه غیرقانونی و غیررسمی قرار دارد.

کاهش خرید پوشاک در سفر تفریحی

افتخاری افزود: با توجه به حجم بالای سفرها، انتظار رونق گرفتن بازار پوشاک در شهرهای توریستی را داشتیم که این اتفاق رخ نداد. پس مردم حتی در سبد تفریحی هم خرید پوشاک را حذف کرده بودند یا به حداقل رساندند.

وی با بیان اینکه مجموعه شرایط، حلقه را برای تولید تنگ می‌کند، اظهار کرد: علاوه بر پدیده بنگلادش، پدیده ترکیه هم اضافه شده، چراکه واردات پوشاک ترکیه به دلیل کاهش ارزش پول ملی این کشور توجیه اقتصادی دارد. در این میان شاهد افزایش دستوری بهای تمام شده کالای ایرانی با افزایش هزینه حامل‌های انرژی، دستمزد و مالیات هستیم. در این شرایط تولید دیگر توجیه اقتصادی نخواهد داشت که باعث تعدیل نیرو یا خروج از صنعت می‌شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک با بیان اینکه حمایت از تولید باید بیشتر در شبکه عرضه انجام شود، تصریح کرد: در شرایطی که قاچاق پوشاک تا این حد انجام می‌گیرد، اما ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز معتقد است قاچاق پوشاک از ۲.۶ میلیارد به حدود ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است. یعنی نظارتی بر بخش توزیع حاکم نیست. از طرف دیگر مصرف کننده هم توان خرید ندارد. در این شرایط حمایت از بخش تولید بی‌فایده خواهد بود، چرا که این تولید باید فروش برود، اما بازار فروش وجود ندارد.

وی افزود: افزایش دستمزد و تورم ناشی از تغییر نرخ پایه حقوق گمرکی هم منجر به افزایش تورم در مواد اولیه پوشاک و افزایش قیمت تمام شده است که در اثر آن در مواردی شاهد تعدیل نیرو هستیم.

مخالفت افتخاری با واردات پوشاک

افتخاری ی درباره موضع اتحادیه نسبت به واردات ۲۰ درصدی کالاها گفت: واردات در صنعت پوشاک در شرایط فعلی باعث از بین رفتن سرمایه‌گذاری‌های سال‌های اخیر در بخش تولید خواهد شد.

او ادامه داد: حالا با وجود ممنوعیت واردات، میلیاردها دلار به صورت قاچاق وارد می‌شود، اگر واردات رسمی شود، حجم قاچاق چندین برابر خواهد شد.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر