یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهزاینده رود در مرز نابودی

زاینده رود در مرز نابودی

دخالت‌های انسانی و مدیریتی، زاینده‌رود را به نابودی می‌کشاند. نماینده مردم اصفهان در مجلس با ذکر این نکته گفت: اکنون اصفهان به دلیل فرونشست زمین، در وضعیت خطر قرار دارد؛ فرونشست سالانه حدود ۱۶ سانتی‌متر، ابنیه تاریخی این دیار را از بین می‌برد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، عباس مقتدایی در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۳۰ فروردین ماه مجلس شورای اسلامی در تذکر ماده (۷۵) آیین‌نامه داخلی مجلس، اصفهان را شهر و منطقه ملی و شناخته شده جهانی دانست و گفت: در سال‌های گذشته آب را از زاینده‌رود به بیرون حوزه انتقال داده‌اند و اکنون ما نیازمند آب شدیم. اگر آب را از زاینده‌رود برداشت نکنند و به سایر استان‌ها ندهند، اصفهان نیازمند انتقال آب نیست.

به گفته نماینده مردم اصفهان در مجلس، زاینده‌رود به خاطر دخالت‌های انسانی و مدیریتی تا مرز نابودی پیش رفته است. اکنون فرونشست اصفهان را به خطر انداخته است؛ فرونشست سالانه حدود ۱۶ سانتی‌متر، باعث نابودی ابنیه تاریخی این سرزمین می‌شود و این موضوع غیرقابل برگشت است.

وی خطاب به رییس جمهور گفت: تمام ایران و اصفهان از شما توقع دارند به این موضوع مهم توجه ویژه‌ای داشته باشید. در صورت رسیدگی دولت به این موضوع، دیگر نیازی نیست که نمایندگان در مجلس با یکدیگر در این زمینه صحبت کرده و فردی اظهارنظری داشته باشد که من امروز به دنبال جواب به این اظهارات باشم.

مقتدایی افزود: این موضوع نیازمند اقدام جدی، سریع و انقلابی وزیر نیرو است. زیرا حوزه آبریز زاینده‌رود دو استان اصلی دارد؛ یکی از اینها استان اصفهان با ۹۸ درصد جمعیت است و دیگری با دو درصد. اصفهان ۹۳ درصد وسعت زمین‌های کشت را دارد و دیگری ۷ درصد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه اصفهان طومار تاریخی برای این موضوع داشته و دارای حقابه و مصوبه ۹ ماده‌ای است، تصریح کرد: چرا باید با وجود این اسناد همچنان حق اصفهان نادیده گرفته شود. غیرقانونی بودن بن و بروجن بر اساس مستندات گفته می‌شود و منظور مخالفت با منطقه‌ای نیست.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام سازمان محیط زیست بندهای متعدد بالادست بر رودخانه، موجب اختلال شده است، افزود: در حال حاضر آبرسانی به صدها روستا با استفاده از تانکر انجام می‌شود و ما باید برای موضوع آب درخواست‌های بسیار داشته باشیم، ما هیچ هیاهویی نکردیم و حرف منطقی داریم. از وزیر نیرو، شورای عالی آب و رییس جمهور برای احقاق حق و اجرای قانون کمک می‌خواهیم.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر