سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهسازمان منطقه آزاد انزلی از شرکت های دانش بنیان جهت توسعه صادرات...

سازمان منطقه آزاد انزلی از شرکت های دانش بنیان جهت توسعه صادرات  حمایت می کند

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی بر افزایش و تنوع بخشی به سبد محصولات
صادراتی دانش بنیان به کشورهای اوراسیا تاکید کرد. علی اوسط اکبری مقدم مطالبی را درباره برنامه‌های سال جاری سازمان تحت مدیریت خود عنوان کرد. وی با تاکید بر اجرای راهبرد سال 1401 مقام معظم رهبری که به نام سال «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» نامگذاری شده است؛ افزایش و تنوع بخشی به سبد محصولات صادراتی دانش بنیان به کشورهای اوراسیا را راهبرد اساسی این سازمان دانست. همچنین اظهار داشت: حمایت از شرکت‌ها و مجموعه‌های دانش بنیان، نوآور و فناور ظرفیت‌ها و فرصت‌های صادراتی انحصاری و تخصصی را برای اقتصاد کشور به ارمغان می‌آورند. اولویت نخست چند سال گذشته و به ویژه سال جاری این سازمان، بر این مبنا قرار گرفته است.

وی با اشاره به راهبرد در نظر گرفته شده از سوی دولت سیزدهم و دکتر سعید محمد در مناطق آزاد
به منظور اجرای منویات مقام معظم رهبری، تاکید کرد: در بازاریابی بین المللی، اقتصاد دانش بنیان به
انحصار کالا، محصول و ارائه خدمات منتهی می‌گردد. بسترهای مناسب ارتباطی با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، مزایا و معافیت‌های قانونی، قرار گرفتن در مسیر کریدورهای بین المللی، تفاهم نامه‌های متعدد با مراکز دانشگاهی کشور، نزدیکی به تهران و قطب‌های دانشگاهی، علمی و پژوهشی کشور در گیلان و استان‌های همجوار، مزیت‌های رقابتی را در این منطقه ایجاد کرده است. از این رو،
منطقه آزاد انزلی می‌تواند به قطب حمایت از شرکت‌های دانش‌پایه تبدیل شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اشاره‌‌ای هم به مجموعه توانمندی‌ها و برنامه‌های حمایتی سازمان منطقه آزاد انزلی برای جذب و تجاری سازی محصولات و خدمات دانش بنیان به منظور صادرات به کشورهای منطقه داشت. این توانمندی‌ها و برنامه‌‌ها عبارتند از:

  • وجود مرکز شکوفایی شرکت‌های نوآور و دانش بنیان این منطقه
  • تفاهمنامه‌های همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی کشور
  • فعالیت شورای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و نوآور
  • ارائه بسته‌های حمایتی، تشویقی و کاهش عوارض مواد اولیه خطوط تولید و حمایت از شرکت‌های مزبور جهت حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی توسط این سازمان
  • وجود مرکز نمایشگاهی و فعالیت دو بندر انزلی و کاسپین در این منطقه
  • اتصال مجتمع بندری کاسپین به شبکه ریلی سراسری

اکبری مقدم ادامه داد: هم اکنون 9 شرکت دانش بنیان در زمینه‌های صنعتی، غیرصنعتی و خدماتی شامل صنایع برق، الکترونیك، تجهیزات آزمایشگاهی، ابزار دقیق، آرایشی بهداشتی، طراحی و تولید  نرم افزارهای رایانه‌ای و تلفن همراه، فناوری اطلاعات و ارتباطات و مکانیك با اخذ گواهی از معانت علمی و فناوری رئیس جمهور در سطح منطقه مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: با توجه به اینکه واحدهای دیگر نوآور و فناور منطقه که در حوزه‌های تولیدی و خدماتی، در فرآیند ارزیابی معاونت علمی و فناوری به منظور دریافت گواهینامه دانش بنیان هستند؛ پیش بینی می‌شود که ظرف چند ماه آینده این تعداد به حدود دوبرابر افزایش پیدا کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، تعداد واحدهای نوآور، فناور و کارآفرین فعال در منطقه آزاد انزلی را 100 شرکت عنوان کرد و گفت: در مجموع در شرکت‌های دانش بنیان و فناور منطقه بالغ بر 300نفر به صورت مستقیم مشغول به خدمت هستند و ظرف سال‌های اخیر موفق به صدور کالاهای خود به کشورهای کره جنوبی، هنگکنگ، افغانستان، عراق، پاکستان، ترکیه، خاورمیانه و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شده‌اند.

اکبری مقدم در پایان با اشاره به طرح‌های احداث سومین شهرک صنعتی و توسعه محدوده این منطقه که بستر مناسبی جهت توسعه کسب و کارهای دانش‌مبنا را فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: بر این اساس، اولویت سازمان منطقه آزاد انزلی بر جذب و حضور شرکت‌های نوآور، فناور و به ویژه دانش بنیان به همراه تولید محصولات صادرات محور یا شرکت‌های تولیدکننده کالاهایی که نیاز به واردات را قطع کنند، بنا نهاده شده است.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر