جمعه, مهر 8, 1401
26.9 C
Rasht
خانههشتگ مجلساظهارات نگران کننده پزشکیان درباره آینده اقتصاد ایران

اظهارات نگران کننده پزشکیان درباره آینده اقتصاد ایران

به گفته مسعود پزشکیان نماینده تبریز، راه اداره کشور به این سادگی که دولت فکر می‌کند، نیست.

دولت حسن روحانی در سه سال آخر دوران کاری‌اش، بی‌سابقه‌ترین انتقادات اصولگرایان را به جان خرید. به طوری که همین اصولگرایان در خرداد ۱۴۰۰ با رمز «بانیان وضع موجود» به مردم وعده دادند که اگر ما در راس کار قرار بگیریم، اوضاع به مراتب بهتر از گذشته خواهد شد، چون ریشه مشکلات مملکت، داخلی است و نه خارجی.

قرار بود برجام در این دولت و با مذاکرات غیرفرسایشی به نتیجه برسد و فارغ از روند مذاکرات، اقتصاد مملکت «شرطی» نباشد. وعده ساخت سالی یک میلیون مسکن را داده بودند. قرار بود بورس در کوتاه‌ترین زمان ممکن سبز شود. قرار بود قیمت دلار بالاتر از دوران حسن روحانی نرود و به مرور ارزش پولی کشور افزایش پیدا کند. قول ساماندهی بازار خودرو داده شده بود. قرار بود قیمت کالا‌های اساسی با رشد روز افزون مواجه نشود و قرار‌هایی دیگر که بودند، اما محقق نشدند.

حالا با گذشت ۹ ماه از زمان چهار ساله دولت سید ابراهیم رئیسی، می‌توان کلمه طعنه‌آمیز حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان را به کار برد «تقریباً هیچ». اینکه ترمیم کابینه چاره کار است یا نه، پرسش ما از مسعود پزشکیان نماینده باسابقه مجلس است. او با اشاره به اینکه افراد کابینه رئیسی، بهترین داشته‌های او بودند، راه‌حل عبور از این بحران را «استیضاح» نمی‌داند. پزشکیان افزود: با استیضاح وزیران آقای رئیسی، شرایط بدتر خواهد شد. به باور من، این افراد، برجسته‌ترین گزینه‌های رییس جمهور بودند و اگر فرد یا افرادی از آن‌ها توسط مجلس استیضاح و عزل شوند، سطح دولت یک رده پایین‌تر خواهد آمد.

این چهره اصلاح‌طلب مجلس یازدهم افزود: مشکل دولت، با استیضاح حل نمی‌شود بلکه مشکل جای دیگری است. با شعار دادن و حرف‌های خیلی بزرگ زدن، کار پیش نمی‌رود. واقعیت این است که برای حل مشکلات کشور باید کارشناسان علمی را پای کار آورد. باید نقشه راه ترسیم کرد. باید از آدم‌های باتجربه که قابلیت هماهنگی بین افراد را دارند، دعوت به عمل آورد. باید با راه اندازی مشارکت همگانی، نظرات جامعه را برای موضوعات مختلف جویا شد.

نماینده مردم تبریز تصریح کرد: کار‌ها باید در چهارچوب مشخصی قرار بگیرند. وحدت، انسجام، مشارکت و شایسته‌سالاری، شعار‌های زیبایی هستند. این شعارها اگر به واقعیت تبدیل شوند، کشور با این همه چالش روبه رو نخواهد بود. با نگاه جناحی و حزبی، حل مشکل به سادگی حرف‌هایی که زده می‌شود، نیست.

پزشکیان اظهار داشت: برخی مواقع، استیضاح‌ها برای حل مشکل نیست. گاهی استیضاح می‌تواند با نیت سهم‌خواهی باشد که مثلاً وزیر بها نداده و نماینده یا نمایندگانی در واکنش به آن، مسیر استیضاح را در پیش گرفتند. گاهی هم، حرف نماینده یا نمایندگان معترض به یک وزیر، همراه با نظرات کارشناسی است که به اعتقاد من، با عزل این وزیرها، مسیر در آینده هموارتر نخواهد شد. من زمانی وزیر بودم و با این فضا‌ها کاملاً آشنایی دارم.

وی در ادامه بیان کرد: راه اداره کشور به این سادگی که دولت فکر می‌کند، نیست. مثلاً آقای رئیسی گفت هر سال یک میلیون مسکن می‌سازیم. ولی هنوز اسم‌نویسی یک میلیون واحد مسکونی در سال را هم انجام نداده‌اند، چه برسد به بقیه ماجرا.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: واقعیت‌های علمی با واقعیت‌های اجرایی، خیلی تفاوت دارد. بین حرف‌ها، ایده‌ها، خواسته‌های انسان با توان اجرایی‌اش، خیلی فاصله است. تا در میدان عمل و کار مدیریتی نباشیم، نمی‌توانیم از دور بگوییم چطور می‌شود مشکلات را «لِنگ» کرد. باز هم تاکید می‌کنم، اداره مملکت به این سادگی‌ها هم که گفته می‌شود، نیست و باید با چهارچوب و کار علمی، مملکت را اداره کرد.

پزشکیان در پاسخ به اینکه با توجه به عمیق‌شدن مشکلات، چقدر امکان دارد نارضایتی‌های مردمی و صنفی شدت پیدا کند؟ گفت: تصور من بر این است که در سال جاری، وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور خیلی بدتر از سال قبل خواهد شد.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر