یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهخبر مهم برای متقاضیان مسکن/تغییر شرایط سکونت پنج ساله

خبر مهم برای متقاضیان مسکن/تغییر شرایط سکونت پنج ساله

تغییراتی در شروط ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن به وجود آمد. بر این اساس سابقه سکونت برای مهاجرین از کلان‌شهرها به سایر شهرهای کشور، به یک سال کاهش می‌یابد. هم‌چنین برای کارمندان دولت که به استناد حکم دستگاه ذی‌ربط منتقل می‌شوند (به استثنای استان تهران) این سابقه ملاک عمل نخواهد بود.

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزارت راه و شهرسازی از امروز به مدت یک ماه فرصت اصلاح اطلاعات را در اختیار متقاضیان نهضت ملی مسکن قرار می‌دهد. به این ترتیب متقاضیان می‌توانند در صورت نیاز، شهر محل درخواست یا سایر مشخصات و اطلاعات خود را اصلاح کنند. برای این کار باید  به نشانی اینترنتی saman.mrud.ir مراجعه کنید. ناگفته نماند که برای تغییر شهر نباید مثل دوره‌های قبلی تقاضای خود را حذف و مجددا ثبت‌نام کنید بلکه تنها امکان ویرایش وجود دارد. چرا که مهلت ثبت نام در ۲۹ اسفندماه سال گذشته به پایان رسیده است.

متقاضیان پیش از تغییر شهر محل درخواست خود، «اطلاعیه ثبت‌نام از متقاضیان نهضت ملی مسکن» مورخ ۲۰ دی ۱۴۰۰ مندرج در سامانه مذکور را بخوانند.

نکته قابل توجه در ثبت نام‌های جدید، تغییراتی در شرایط سکونت است. بر این اساس سابقه سکونت برای مهاجرین از کلان‌شهرها به سایر شهرهای کشور به یک سال کاهش یافته است. همچنین برای کارمندان دولت که به استناد حکم دستگاه ذی‌ربط منتقل می‌شوند (به استثناء استان تهران) این سابقه ملاک عمل نخواهد بود.

در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر جدید مورد تقاضا یا در شهر مادر ملاک است و یا سایر شهرهایی که به دلیل عدم وجود اراضی دولتی، امکان اجرای طرح وجود ندارد و متقاضیان به سایر شهرهای مجاور ازجمله شهرهای جدید معرفی می‌شوند.

درخصوص سابقه مالکیت نیز در ثبت نام‌های جدید تغییراتی دیده می‌شود. پیش از این شرط سابقه مالکیت بیش از ۱۶ سال بود که به پنج سال کاهش یافته است. بر این اساس برخی متقاضیان طرح اقدام ملی که از سال ۱۳۹۸ نام‌نویسی کردند و به دلیل شرط سابقه مالکیت ۱۶ ساله از این طرح کنار گذاشته شدند می‌توانند با توجه به ادغام طرح اقدام ملی با نهضت ملی مسکن و تسهیل شرایط، از این فرصت استفاده کرده و مجددا به طرح برگردند.

امکان اصلاح اطلاعات همزمان با سراسر کشور، برای ساکنان استان تهران نیز فراهم است. طبق اطلاع‌رسانی‌های قبلی، ساکنان شهر تهران که پنج سال از سکونت آن‌ها در پایتخت می‌گذرد، تنها مجاز به انتخاب شهرهای پرند، هشتگرد، ایوانکی، پاکدشت و رباط کریم هستند. اگر شهری غیر از این موارد انتخاب کرده‌اند آن را اصلاح کنند.

واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرهایی مثل دماوند یا رودهن برای ساکنان این شهرها که پنج سال سابقه سکونت دارند در نظر گرفته شده است. بنابراین شهروندان تهرانی از ثبت درخواست برای این شهرها بپرهیزند.

ناگفته نماند که اجاره نامه به عنوان سابقه سکونت ۵ ساله قابل قبول نیست. در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر ملاک است. مدارک احراز محل سکونت متقاضی که باید تصویر آن در سامانه بارگذاری شود عبارتند از:

  • گواهی تحصیل متقاضی تا پیش از دوره دانشگاه
  • مدارک مربوط به محل تولد (شناسنامه) متقاضی یا والدین متقاضی
  • جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا والدین متقاضی
  • سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا والدین متقاضی
  • گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا والدین متقاضی
  • گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان یا والدین متقاضی

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر