شنبه, آذر 12, 1401
9.7 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهسقوط نرخ تورم به زیر ۴۰ درصد

سقوط نرخ تورم به زیر ۴۰ درصد

نرخ تورم در فروردین امسال با یک درصد کاهش به زیر ۴۰ درصد رسید و در عدد ۳۹.۲ قرار گرفت. با این حال تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه افزایشی بوده است.

به گزارش ایسنا، مرکز آمار ایران تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده در فروردین ماه ۱۴۰۱ را اعلام کرد. طبق این گزارش، نرخ تورم سالانه برای خانوارها ۳۹.۲ است که نسبت به ماه قبل کاهش یک درصدی را نشان می‌دهد. همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۳۸.۷ درصد و ٤١.٦ درصد اعلام شده که یک درصد کاهش برای خانوارهای شهری و ١.٢ درصد کاهش برای خانوارهای روستایی به ثبت می‌رسد.

افزایش نرخ تورم نقطه‌ به نقطه

اما نرخ تورم نقطه‌به نقطه (تغییر شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل) در فروردین ١٤٠١ به عدد ۳۵.۶ درصد رسیده است. بنابراین نرخ تورم نقطه‌ به نقطه در مقایسه با اسفند سال گذشته،  ۰.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با افزایش ۲.۷ درصدی به ٤٣.٤ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش یک درصدی به ٣١.٣ درصد رسیده است.

تورم ماهانه هم افزایش یافت

نرخ تورم ماهانه نیز در فروردین روند افزایشی داشته و به  ۳.۳ درصد رسیده است. یعنی در مقایسه با ماه قبل، دو درصد افزایش دیده می‌شود. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٤.٩ درصد و ٢.٥ درصد بوده است.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر