شنبه, آذر 5, 1401
15.9 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهافشاگری پزشکیان از آینده وضعیت دارو

افشاگری پزشکیان از آینده وضعیت دارو

به ادعای یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گران شدن دارو امری بدیهی است و در آینده کمبود و گرانی دارو رخ خواهد داد. لذا باید دست اندرکاران هر چه سریع تر ورود پیدا کنند.

مسعود پزشکیان در گفت وگو با ایسنا گفت: گران شدن دارو بدیهی است و حتی بدتر هم خواهد شد. البته دلیل این وضعیت فقط اختصاص پیدا نکردن ارز به دارو از بهمن سال گذشته نیست.

وی توضیح داد: دولت در ظاهر می گوید ارز ترجیحی برای دارو حذف نشده اما در واقعیت اساسا ارزی به دارو اختصاص نداده‌اند. از طرف دیگر ارز را حذف کردند و می گویند ریال به بیمه‌ها می‌دهند تا بتوانند خریداری کنند. حتی اگر این حرف هم درست باشد پولی وجود ندارد که بخواهند به بیمه‌ها اختصاص دهند. بودجه بسته شده و درآمدها هم مشخص است. پس از کجا می‌خواهند ریال پرداخت کنند؟

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان در عین حال اظهار کرد: با فرض اینکه پولی پیدا کرده و چاپ کنند و بخواهند به دارو بدهند، مشکل بعدی تولید دارو است. با اینکه فرایند تولید بیش از ۹۵ درصد داروها در داخل انجام می‌شود اما باید مواد اولیه آن از خارج بیاید.

شرکت‌های تولیدکننده دارو برای خرید مواد اولیه باید ریال داشته باشند. اما آن‌ها آنقدر سرمایه ندارند که بتوانند با ارز آزاد مواد اولیه خریداری کرده و تولید کنند. پس  در نتیجه مواد اولیه نمی‌خرند و نمی‌توانند تولید کنند. حتی اگر قیمت هم بالا رود باز هم قدرت تولید ندارند چون پولی ندارند. بنابراین کمبود دارو خواهیم داشت، حتی اگر نقدینگی هم باشد مردم نمی‌توانند یک سری از داروها را پیدا کنند.

پزشکیان با این پیش بینی که در آینده کمبود دارو و گرانی دارو وجود دارد، گفت: دولت در حرف می‌گوید ارز حذف نشده اما در عمل تفاوت وجود دارد. طبق گزارشات رسیده تاکنون ارزهای مورد نیاز برای وارد کردن مواد اولیه، داده نشده است. لذا در آینده هم به احتمال زیاد مشکلاتی در دارو وجود خواهد داشت.

وی درباره راهکار این موضوع گفت: باید از قبل این چرخه را به درستی مورد بررسی و کارشناسی قرار می‌دادند و پیش بینی‌های لازم را لحاظ می کردند. اگر قرار بر حذف ارز دارو بود باید به مقدار کافی برای خرید مواد اولیه به تولیدکنندگان ریال می‌دادند تا بعد جنس‌شان را فروخته و پول برمی‌گشت. اما بانک‌ها پولی به تولیدکنندگان ندادند و از طرفی بیمه‌ها چنین پولی ندارند و ریالی وجود ندارد و نتیجه همین چرخه مشکلات است.

وی افزود: با وجودی که دیر شده اما هر وقت هم برای رفع مشکل شروع کنند بهتر از عدم مداخله است. البته اینکه مداخله می‌کنند یا نه باید از دست اندرکاران پرسید چون با ما مشورتی انجام نمی‌دهند.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر