یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهبررسی پیشرفت 6 طرح کلیدی شرکت نفت در میادین مشترک غرب کارون

بررسی پیشرفت 6 طرح کلیدی شرکت نفت در میادین مشترک غرب کارون

تاخیر در اجرای طرح آزادگان جنوبی می‌تواند به دلایل عدم تامین به موقع منابع مالی، کندی شرکت پیمانکار در اجرای تعهدات و تاخیر در اجرای پروژه واحد فرآورش مرکزی باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در راستای سیاست شفاف‌سازی و جلوگیری از گلوگاه‌های فساد، دولت برای اولین‌بار اقدام به انتشار صورت‌های مالی برخی از شرکت‌های دولتی از طریق سازمان خصوصی‌سازی کرد.

یکی از شرکت‌های دولتی، شرکت مهندسی و توسعه نفت است. این شرکت از شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت محسوب می‌شود که وظیفه مدیریت و نظارت بر اجرای کلیه طرح‌های مهندسی و توسعه را بر عهده دارد.

در این گزارش 6 پروژه کلیدی شرکت مهندسی و توسعه نفت مورد بررسی قرار می‌گیرد که شامل طرح خط لوله گوره – جاسک و طرح توسعه میادین مشترک آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران شمالی، یاران جنوبی و یادآوران است. مشخصه این 5 میدان در جدول 1 آورده شده است.

– انحراف 21 درصدی پیشرفت طرح خط لوله گوره-جاسک از برنامه

بر اساس صورت مالی شرکت مهندسی و توسعه نفت در سال 99، طرح خط لوله انتقال نفت از گوره به جاسک باید طبق برنامه به پیشرفت 96 درصدی می‌رسید. ولی با 21 درصد انحراف از برنامه، حدود 75 درصد پیشرفت داشته است (جدول 2).

دلایل انحراف عملکرد از برنامه در ستون سمت چپ آورده شده است.

– سرمایه‌گذاری 11 هزار میلیارد تومانی در طرح یاران شمالی

طبق جدول 3 تولید طرح یاران شمالی در سال 99 حدود 4.8 میلیون بشکه بوده است؛ معادل روزانه 13 هزار بشکه نفت.

پیمانکار طرح یاران شمالی، شرکت توسعه صنایع نفت و گاز پرشیا است و حدود 11 هزار میلیارد تومان در آن سرمایه‌گذاری شده است.

– دلیل کندی طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی چه بود؟

جدول 4، آخرین وضعیت توسعه میدان نفتی مشترک آزادگان جنوبی را نشان می‌دهد. پیشرفت این طرح در سال 99، 71 درصد بوده و حدود 13 درصد از برنامه انحراف داشته است.

از 185 حلقه چاه در طرح، حفاری 141 حلقه چاه تا پایان سال 99 اتمام یافته، 111 حلقه چاه اسیدکاری شده و 84 حلقه چاه در مدار تولید است. 21 حلقه چاه نیز در بخش تولید زودهنگام حفاری شده که جمعاً تعداد چاه‌های در مدار تولید را به عدد 105 حلقه می‌رساند.

از جمله دلایل تاخیر در اجرای این طرح می‌توان به عدم تامین به موقع منابع مالی، کندی شرکت پتروپارس در اجرای تعهدات و تاخیر در اجرای پروژه واحد فرآورش مرکزی اشاره کرد.

– تولید 230 میلیون بشکه از میدان مشترک یادآوران

طبق جدول 5، پیشرفت 100 درصدی پروژه توسعه میدان نفتی یادآوران را نشان می‌دهد. پیمانکار این پروژه، شرکت سینوپک چین بوده است.

در حال حاضر میدان یادآوران در حال بهره‌برداری است و از ابتدای تولید تاکنون بیش از 230 میلیون بشکه نفت خام از این میدان تولید شده است.

– کارنامه شرکت CNPC چین در طرح آزادگان شمالی

پیمانکار طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی، شرکت CNPC چین بود و در سال 95 تست تولید طرح را با موفقیت به پایان رساند. در این طرح 13 هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

عملیات بهره‌برداری و تولید از طرح در آذرماه 99 به شرکت نفت و گاز اروندان تحویل داده شد.

– عقب‌ماندگی 11 درصدی طرح توسعه میدان یاران جنوبی

طبق جدول 7، پیشرفت طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی در سال 99، حدود 88.6 درصد بود که حاکی از عقب‌ماندگی 11.4 درصدی نسبت به برنامه است.

از جمله دلایل تاخیر در تکمیل پروژه باید به زمانبر بودن تعیین استراتژی کارفرما در خصوص نحوه انجام کار در بخش سطح‌الارضی اشاره کرد.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر