سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهتولید دارو و واکسن های دانش بنیان

تولید دارو و واکسن های دانش بنیان

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به شعار امسال، از حمایت جدی این سازمان برای تولید دارو و واکسن‌های برپایه دانش بنیان خبر داد.

دکتر محمد آقامیری در سفر خود به خراسان شمالی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: این سازمان در سال جاری در ارائه مجوزها برای تولید واکسن‌ها بر پایه دانش بنیان و بررسی‌ها با سرعت بیشتری عمل خواهد کرد.

وی گفت: میزان مصرف واکسن‌های دامی در کشور حدود ۶۰۰ میلیون دز است. از این مقدار ۵۵۰ میلیون دز در داخل کشور تولید می‌شود و ۵۰ میلیون دز دیگر را نیز از طریق واردات تأمین می‌کنیم.

دکتر آقامیری افزود: در حوزه واکسن‌های طیور نیز، مصرف کشور معادل ۱۱ میلیارد دز میزان مصرف است که متاسفانه تنها ۲۵ درصد آن تولید می‌شود و ۷۵ درصد را وارد می‌کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین باید در حوزه تولید واکسن‌های طیور در کشور برنامه ریزی جدی انجام شود و در این راستا نیز حمایت‌های لازم صورت گیرد.

رئیس سازمان دامپزشکی بیان کرد: در حوزه تولید، برای نخستین بار توسط بخش خصوصی واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان‌ تولید شده است و هم اکنون واکسن لمپی اسکین برای دام تولید می‌شود.

به گفته دکتر آقامیری، یکی از مهمترین ظرفیت‌های ما نیروی انسانی است. وی افزود: نیروی‌های انسانی ما با تولید واکسن کووید ۱۹ ظرفیت بسیار بالای خود را نشان دادند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته ۳ نوع واکسن در حوزه دامپزشکی به ۹ کشور صادر می‌شد، افزود: هم اکنون این تعداد به بیش از ۱۰ واکسن رسیده که به ۱۸ کشور صادر می‌شود.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر