پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدههر گونه ارائه خدمات به کالای قاچاق جرم شناخته می شود

هر گونه ارائه خدمات به کالای قاچاق جرم شناخته می شود

به گفته معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت هرگونه خدماتی که به دارندگان کالاهای قاچاق ارائه می‌شود، تولید داخلی را تضعیف می‌کند و جرم است.

«محمدمهدی برادران» روز دوشنبه در حاشیه نشست خبری در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا درخصوص ارائه برخی خدمات به دارندگان لوازم‌خانگی قاچاق، افزود: برخی از بیمه‌ها به راحتی کالاهای قاچاق را بیمه می‌کنند که این کار جرم محسوب می‌شود.

وی گفت:‌ در اصلاحیه جدید قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرگونه کمک به فرآیند قاچاق نظیر نصب این کالاها از سوی تعمیرکاران، بیمه کالاها یا ارائه خدمات پس از فروش، همگی جرم‌انگاری شده است.

به گفته کارشناسان و فعالان بازار،  اکنون فقط در بخش تلویزیون، بیش از ۴۰ درصد محصولات موجود در بازار را کالاهای قاچاق تشکیل می‌دهد. یعنی سالیانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار دستگاه تلویزیون به طور قاچاق وارد کشور می‌شود که عمده آنها از برندهای مطرح کره‌ای هستند.

مطالبه کارشناسان مبارزه جدی‌تر با مفرهای قاچاق و شبه‌قاچاق از جمله بازارچه‌های مرزی، ته‌لنجی، ملوانی و غیره است. زیرا قاچاقچیان بدون پرداخت عوارض، گمرکی، مالیات و غیره کالای بیشتری وارد کرده و سود بالایی خواهند برد.

روزانه در سراسر کشور تعداد انبوهی پیام از طریق فضای مجازی برای خرید محصولات قاچاق ارسال می‌شود که همگی قابل رصد هستند. همچنین اکثر قاچاقچیان برای تبادلات پولی خود از سیستم بانکی استفاده می‌کنند. بنابراین تراکنش‌های آنان قابل پیگیری خواهد بود.

پیش از این نیز مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اصلاحیه جدید قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، اعلام‌کرد: در اصلاحیه جدید ارائه هر گونه خدمات به کالاهای قاچاق از طریق بیمه، گارانتی، خدمات پس از فروش، نصب و تعمیر جرم انگاری شده و مشمول مجازات است.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر