سه شنبه, مهر 12, 1401
20.8 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزیدرآمدزایی شهرک های گلخانه ای گیلان

درآمدزایی شهرک های گلخانه ای گیلان

ایسنا / گیلان معاون امور باغبانی وزارت کشاورزی گفت: شهرک های گلخانه ای گیلان توان تولیدی بالایی دارند. وی با اشاره به شهرک های گلخانه ای شهرستان‌های ماسال، رضوانشهر، انزلی، شفت و سیاهکل ابراز امیدواری کرد این شهرک‌ها به قطب درآمدی گیلان تبدیل شوند.

محمدمهدی برومندی، معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی در دیدار با استاندار گیلان، به غنی بودن گیلان در حوزه کشاورزی و سهم آن در اقتصاد کلان کشور اشاره و بیان کرد: ایران با حدود ۳۸۰ هزار تن کیوی، چهارمین کشور تولیدکننده این محصول در جهان محسوب می شود. یک درصد از کیوی داخلی در استان گلستان و مابقی در استان‌های گیلان و مازندران تولید می‌شود. در سال گذشته صادرات کیوی ۱۷۶ هزار تن بوده است.

معاون امور باغبانی وزارت کشاورزی با اظهار این مطلب که در حوزه چای نیز از سال گذشته تمرکز بر تولیدات استان گیلان قرار گرفت، افزود: امسال برای اولین بار یارانه نهال به سازمان چای اختصاص داده شده و باید این مهم در دستور کار قرار گیرد.

برومندی به مصوبات سفر رئیس جمهوری به گیلان در حوزه کشاورزی به ویژه چای اشاره و اضافه کرد: به‌زراعی و احیای باغات چای از تاکیدات دولت مردمی سیزدهم است که ایجاد اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

وی در ادامه سخنانش به شهرک های گلخانه ای گیلان در شهرستان‌های ماسال، رضوانشهر، انزلی، شفت و سیاهکل اشاره و این شهرک‌ها را دارای توان تولیدی بالایی عنوان کرد که می‌توانند به قطب درآمدی گیلان تبدیل شوند.

اسدالله عباسی، استاندار گیلان نیز، به توانمندی‌های گیلان در حوزه کشاورزی اشاره و بیان کرد: اشتغال و اقتصاد در گیلان به میزان قابل توجهی وابسته به فعالیت‌های کشاورزی است.

وی گیلان را قطب تولید چای کشور خواند و افزود: بیش از ۵۰ هزار خانوار استان از طریق چایکاری امرار معاش می‌کنند. بر این مبنا، به‌زراعی باغات چای و ارائه تسهیلات به چایکاران، موضوعی قابل اهمیت است. استاندار گیلان تولید چای کیفی با رویکرد افزایش سهم صادراتی کشور از تولیدات کشاورزی را زمینه ساز بهبود سطح معیشتی چایکاران بیان کرد.

عباسی، همچنین به تولید کیوی در گیلان اشاره و ایجاد زنجیره ارزش این محصول، حمایت از سرمایه گذاران این حوزه به ویژه راه اندازی سردخانه‌های نگهداری محصول را مورد تاکید قرار داد.

وی از برنج به عنوان یکی از ارقام استراتژیک گیلان نام برد که با نزدیک شدن به آغاز زراعت آن، دغدغه کشاورزان این بخش برای تامین آب وجود دارد و گفت: اگرچه سفره های زیرزمینی، ذخایر پشت سد و چاه‌هایی در اختیار داریم ولی در بخش آب، به دستگاه‌های مربوطه تکلیف کرده‌ام به صورت جهادی موضوع را بررسی کنند.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر