چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشده آزمایشگاه های مرجع برای کمک به شرکت های دانش بنیان راه اندازی...

 آزمایشگاه های مرجع برای کمک به شرکت های دانش بنیان راه اندازی می شود

 

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت گفت: در تلاشیم تا تسهیلاتی با بهره پایین از سوی بانک‌های طرف قرارداد، در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، وحیدرضا زیدی‌فرد در نشست شرکت های دانش‌بنیان و فناور با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: در دولت سیزدهم، وزارت نفت سیاست‌های مشخصی را برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در پیش گرفته است و وزیر نفت نیز چندبار خواستار پیگیری جدی این بحث شده‌اند.

وی موارد حمایتی در نظر گرفته ‌شده برای شرکت های دانش‌بنیان را اینگونه تشریح کرد:

– تسهیل ارتباط و همکاری صنعت نفت با شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق مواردی مانند پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت

– بازیگری در ساختار فرآیندها با وظایف مرتبط با پژوهش و فناوری با رویکرد دانش‌بنیان

– تضمین برنامه توقف رقابت دولت با بخش دانش‌بنیان

تسهیلات کم‌بهره برای شرکت های دانش بنیان

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت درباره ارائه حمایت‌ها و مشوق‌های مالی برای شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: برای این شرکت‌ها تسهیلات ارزان‌قیمت در نظر گرفته شده است. می‌خواهیم از طریق بانک‌های طرف قراردادمان تسهیلاتی با بهره پایین در اختیار دانش بنیان‌ها قرار دهیم.

زیدی‌فرد ادامه داد: از طریق صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت نیز تا جای امکان به شرکت‌های دانش‌بنیان برای پیشبرد اهدافشان کمک خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای بازار عرضه و تقاضا نیز چند مورد را در نظر داریم، اظهار کرد: در حال بررسی ایجاد نمایشگاه دائمی هستیم که در صورت به‌دست آمدن نتیجه قطعی اعلام خواهد شد.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت به ایجاد سامانه نیازها و عرضه همکاری‌های فناور اشاره کرد و گفت: بخشی از این سامانه که مربوط به وزارت نفت است هم‌اکنون در دستور کار قرار دارد و تقریباً بستر سامانه تا حد زیادی آماده است و تلاش می‌کنیم این سامانه در اسرع وقت اجرایی شود.

شناسایی کالاهای پرمصرف و وارداتی

زیدی‌فرد در مورد ارتقای توان داخلی و کاهش واردات با همکاری شرکت های دانش‌بنیان تصریح کرد: یکی از مواردی که در دستور کار وزارت نفت قرار دارد، شناسایی کالاهای پرمصرف و وارداتی است.

وی درباره تسهیل ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به وندورلیست گفت: مشکلی در سامانه وندورلیست (فهرست بلند) به وجود آمده بود که به شرکت طرف قرارداد با ما مربوط می‌شد. خوشبختانه این مشکل حل شده و هم‌اکنون با راه‌اندازی سامانه وندورلیست، زمان ثبت‌نام و تثبیت شرکت‌های متقاضی ورود به سامانه در دستور کار است تا در حداقل زمان ممکن انجام شود.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت ادامه داد: تمهیداتی را برای تسهیل ورود شرکت های دانش‌بنیان به سامانه وندورلیست در نظر گرفته‌ایم که به ‌زودی از آن مطلع خواهید شد.

تأسیس آزمایشگاه‌های مرجع برای دانش بنیان ها

زیدی‌فرد افزود: در رابطه با آزمایشگاه‌های مرجع نیز با همکاری دوستان در شرکت‌های دیگر، پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان استاندارد به دنبال این هستیم که هرچه سریع‌تر یک یا چند آزمایشگاه مرجع برای کمک به شرکت های دانش‌بنیان تأسیس کنیم.

وی تصریح کرد: برای استانداردسازی نیز با سازمان استاندارد و نهاد صدور گواهینامه کیفیت به‌صورت جدی در حال بررسی هستیم که محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان با کیفیت و ویژگی‌های خاص به صنعت نفت عرضه شوند تا صنعت نفت را دچار مشکل نکند.

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت درباره حمایت از نرم‌افزارهای داخلی افزود: وزارت نفت  به طور جد این مورد را حمایت و پیگیری می‌کند. به هر حال این موضوع محدودیت‌های خاص خود را دارد. زیرا هزینه خرید یک نرم‌افزار قفل شکسته در کشور با خرید یک نرم‌افزار از شرکت داخلی بسیار متفاوت است و کارفرما متمایل به این کار نخواهد بود. اگرچه ما وظیفه داریم تا حمایت کنیم، اما باید این موارد را در نظر بگیرند که قیمت‌های تمام‌شده در فروش و مباحث دیگر نیز در طول اجرا لحاظ شود.

زیدی‌فرد درباره در نظر گرفتن امتیاز حداکثری برای شرکت های دانش‌بنیان گفت: وزارت نفت خود را مکلف می‌داند که قوانین و مقررات تدوین‌شده از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و تمامی ارگان‌های ذی ربط را در این باره رعایت کند. اما در بعضی موارد قانون دست و پای ما را بسته است و تا جایی که ممکن باشد از تمام ظرفیت‌های قانونی برای این موضوع استفاده خواهیم کرد که حق هیچ شرکت دانش‌بنیانی ضایع نشود.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر