چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهدسته‌بندی نشدهبرای دریافت سود در سجام ثبت نام کنید

برای دریافت سود در سجام ثبت نام کنید

 

ظاهراً قرار است سودهای سنواتی سهامداران تعیین تکلیف شود. سودهای رسوب شده سهامدارانی که در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند از ۱۴ اردیبهشت‌ماه پرداخت خواهد شد.

به گزارش ایسنا، یکی از چالش‌‌های همیشگی بازار سرمایه، نحوه پرداخت سود سهامداران بوده است. چراکه با وجود راه اندازی سامانه سجام و یکپارچه سازی اطلاعات، همچنان برخی شرکت‌ها برای پداخت سود از سامانه سجام استفاده نمی‌کردند. خیلی اوقات سهامداران باید برای دریافت سودهای ناچیز به بانک مراجعه کرده یا اطلاعات خود را به شرکت مذکور بفرستند. همین سازوکار پیچیده و وقت‌گیر خیلی از سهامداران را از دریافت سود منصرف می‌کرد و این سودها طی سالیان متمادی در شرکت‌ها رسوب شد.

رقم دقیق سودهای رسوب شده مشخص نیست. اما با بررسی ۱۳ عرضه اولیه در سال ۱۴۰۰ این نتیجه به دست آمد که شرکت‌ها حدود ۸۸۰ میلیارد تومان سود خود را خارج از سجام و از روش‌های دیگر مانند معرفی بانک یا دریافت اطلاعات فکسی از سهامدار پرداخت کرده‌اند. در حالی که حدود ۵۳ میلیون نفر در این عرضه‌ها شرکت کرده بودند!

در هر حال  به نظر می‌رسد این چالش بالاخره حل خواهد شد. طبق اعلام محسن انصاری مهیاری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، امکان پرداخت مطالبات سنوات قبل سهامداران از طریق  شرکت سپرده گذاری مرکزی و با استفاده از اطلاعات سجامی سهامداران از ۱۴ اردیبهشت سال جاری قابل بهره برداری خواهد بود.

بر این اساس ناشرانی که سود سنوات گذشته را به دلایلی از جمله عدم اعلام شماره حساب از سوی آن‌ها، عدم مراجعه سهامداران، سجامی نبودن آن‌ها و… پرداخت نکرده‌اند، از تاریخ مذکور باید نسبت به پرداخت این سود اقدام کرده و نتیجه را روی سامانه کدال منتشر کنند. از طرف دیگر، سهامداران نیز برای دریافت این سود باید حتما در سامانه سجام (WWW.SEJAM.IR) ثبت نام کنند.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر