چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشهمه چیز درباره گرانی قیمت ماکارونی

همه چیز درباره گرانی قیمت ماکارونی

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی گفت: قیمت ماکارونی هنوز مشخص نشده است. گمانه‌زنی‌ها و اعلام نظرهای اخیر درباره چند برابر شدن  قیمت ماکارونی، می‌تواند حاصل ناآگاهی و شاید شیطنت‌های هدایت شده باشد.

مهرداد نوری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه قیمت گندم برای صنف و صنعت در سال جدید قطعی شده است، اظهار کرد: قرار بود قیمت آرد نیز بر اساس نرخ گندم در ستاد تنظیم بازار نهایی شود، اما هنوز قیمت قطعی اعلام نشده است. پیشنهاد انجمن صنایع آرد برای قیمت آرد نول، ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان است ولی سازمان حمایت قیمت ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان را به ستاد تنظیم بازار پیشنهاد کرده است. اما این قیمت تا زمانی که در ستاد تنظیم بازار مصوب نشود، قطعی نیست.

وی افزود: تولیدکنندگان ماکارونی انتظار دارند زودتراز بلاتکلیفی درآیند و قیمت آرد تثبیت و نهایی شود. چراکه این بلاتکلیفی و عدم تعیین قیمت ماکارونی، به نفع صنعت نخواهد بود. محصول دو ماه آینده بازار باید امروز تولید شود و طولانی شدن اعلام قیمت‌های جدید ممکن است بازار را از لحاظ میزان عرضه در آینده با مشکل مواجه کند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی با بیان اینکه قیمت ماکارونی در سبد غذایی مردم تاثیرگذار است، اما باید هزینه‌های تولید هم مد نظر قرار گیرد، گفت: از سال ۱۳۹۹ به بهانه ثابت بودن قیمت گندم صنف و صنعت، نرخ فروش ماکارونی ثابت نگه داشته شده و افزایش سایر هزینه‌های تولید مثل بسته بندی، حمل و نقل، انرژی و دستمزد در آن لحاظ نشده است.

مطالعه کنید !
آغاز خرید گندم صنعتی با نرخ 12000 تومان

افزایش قیمت بیش از ۱۰۰۰ درصدی گندم نسبت به سال ۱۳۹۷

نوری به افزایش نزدیک به ۱۰۰ درصدی حقوق و دستمزد در دو سال اخیر اشاره کرد و گفت: هزینه‌های حمل و نقل روی قیمت سایر مواد اولیه هم تاثیرگذار است. وی افزود: سال ۱۳۹۷ قیمت گندم کیلویی ۹۰۰ تومان بود، اما الان فقط هزینه حمل هر کیلو از این محصول از بنادر جنوبی نزدیک به ۱۰۰۰ تومان است. قیمت گندم هم طی این چند سال نزدیک به ۱۳۰۰ درصد افزایش داشته‌ و از ۹۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان رسیده است.

ایجاد تقاضای کاذب به علت اعلام نرخ‌های ناموثق

به گفته نوری، اگر این تعدیلات بخواهد همراه با افزایش نرخ آرد صنف و صنعت در سال جاری جبران شود، افزایش قیمت چندین درصدی دور از ذهن نیست. اما این رقم مورد تایید و پیشنهاد انجمن صنفی کارفرمایان ماکارونی نیست. تولیدکنندگان در شرایط فعلی راضی به این میزان افزایش قیمت نیستند، چراکه با توجه به مشکلات معیشتی مردم همه باید با هم همکاری کنند.

گمانه زنی ها و اعلام نظرهای اخیر، در خصوص قیمت ماکارونی مبنی بر دو تا پنج برابر شدن آن، بر اساس توقعات و انتظارات، تجربیات و در مورد افراد خارج از صنف حاصل ناآگاهی و شاید شیطنت‌های هدایت شده باشد. اعلام نرخ‌های ناموثق، می‌تواند تقاضای کاذبی را در بازار ایجاد کند و تعلل در تولید، خلاء محصول در آینده را به همراه خواهد داشت.

نوری در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی انجمن درباره قیمت‌های جدید، اظهار کرد: برای جلوگیری از تشنج در بازار، اجازه می‌خواهم انجمن تا قطعی شدن قیمت‌ها در ستاد تنظیم بازار، سکوت اختیار کند. اما به مردم اطمینان می‌دهیم میزان این افزایش قیمت نسبت به سایر مولفه های تولید، به حدی نیست که نگرانی ایجاد کند.

مطالعه کنید !
افزایش قیمت جهانی گندم تحت تأثیر ممنوعیت صادرات هند

مصرف سالانه ماکارونی

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات توضیحاتی را درباره سرانه مصرف ماکارونی ارائه داد. سرانه مصرف برنج نزدیک به ۴۰ و ماکارونی شش کیلوگرم است. وی افزود: با توجه به مصرف بالای برنج، امکان جبران افزایش قیمت برنج از طریق کنترل قیمت ماکارونی وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به نیاز صنعت ماکارونی به آرد سمولینا برای تولید با کیفیت، اظهار کرد: اما در سال‌های اخیر کشت گندم دوروم که آرد سمولینا از آن گرفته می‌شود کاهش داشته و در مواردی شرکت‌های معتبر خصوصی با پرداخت رقمی بالاتر از نرخ مصوب دولت از کشاورزان خواسته‌اند این نوع گندم را برایشان تولید کنند. تولیدکنندگانی هم که مجبور به استفاده از آرد نرم هستند، علاوه بر کاهش شدید کیفیت، تنوع تولید برخی محصولات ظریف را از دست می‌دهند.

به گفته رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی، بیش از ۷۰ درصد هزینه‌های تولید ماکارونی مربوط به بهای تمام شده آرد است.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر