چهارشنبه, خرداد 4, 1401
17.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشبانک جهانی درباره افزایش ۵۰ درصدی قیمت انرژی هشدار داد

بانک جهانی درباره افزایش ۵۰ درصدی قیمت انرژی هشدار داد

در آخرین گزارش بانک جهانی در مورد افزایش چشمگیر قیمت انرژی هشدار داده شده است. این امر می‌تواند بزرگترین جهش قیمت کالاها در نزدیک به نیم قرن اخیر را به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، بانک جهانی در آخرین گزارش خود هشدار داد که با افزایش چشمگیر قیمت‌های جهانی انرژی روبه رو خواهیم شد. در نتیجه بزرگترین جهش قیمت کالاها در نزدیک به نیم قرن اخیر به وقوع خواهد پیوست.

بر اساس گزارش ماه آوریل این بانک درباره چشم انداز بازار کالا، قیمت‌های جهانی انرژی که پیش از این به دلیل ادامه قرنطینه ناشی از کووید-19 در چین و جنگ روسیه و اوکراین افزایش چشمگیری داشته است، احتمالاً در سال 2022 تا 50.5 درصد افزایش می‌یابد.

ایندرمیت گیل، معاون بانک جهانی، در بیانیه‌ای که همراه با این گزارش منتشر شد، گفت: در واقع بزرگترین شوک کالایی را از دهه 1970 تا به حال تجربه خواهیم کرد. همانطور که در آن زمان رخ داد، شوک با افزایش محدودیت‌ها در تجارت غذا، سوخت و کودها تشدید می‌شود. بر اساس این گزارش تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه، تجارت جهانی کالاها را تضعیف کرده و باعث افزایش شدید قیمت انرژی شده است.

پیش‌بینی می‌شود که قیمت مواد غذایی امسال نیز 22.9 درصد افزایش یابد، که بیشترین افزایش از سال 2008 خواهد بود. چرا که قیمت گندم با جهش 40 درصدی به بالاترین سطح خود رسیده است. بانک جهانی گفت: این امر بر اقتصادهای در حال توسعه که متکی به واردات گندم به ویژه از روسیه و اوکراین هستند، فشار وارد خواهد کرد.

مطالعه کنید !
ارزان شدن سه قلم کالا در فروردین 1401

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رفت که اوکراین 10 درصد گندم جهان را در سال 2022 تولید کند، اما این بانک می‌گوید که بین 25 تا 50 درصد این تولید تحت تأثیر درگیری قرار گرفته است. در عین حال، انتظار می‌رود قیمت فلزات قبل از کاهش در سال آینده 16 درصد رشد کند، اما طبق گزارش‌ها در سطوح بالا باقی خواهد ماند.

بر اساس این گزارش، افزایش قیمت کالاها، نرخ تورم را به بالاترین حد 40 سال گذشته در ایالات متحده رسانده است؛ همچنین در جهش بی سابقه 7.5 درصدی قیمت مصرف کننده در اروپا تأثیر داشته است.

گیل گفت: این تحولات کم کم در حال ایجاد سایه شوم رکود تورمی بوده است. سیاست گذاران باید از هر فرصتی برای افزایش رشد اقتصادی در داخل کشور خود استفاده کنند و از اقداماتی که به اقتصاد جهانی آسیب می‌زند دوری کنند.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر