چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشبررسی تغییر ساعت رسمی کشور از جنبه علمی

بررسی تغییر ساعت رسمی کشور از جنبه علمی

تغییر ساعت رسمی کشور این امکان را فراهم می‌کند تا فعالیت‌های روزمره مردم به ساعات روشنی هوا منتقل شود و در نتیجه استراحت و سایر فعالیت‌ها در ساعات تاریکی انجام گیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح امروز طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن ابتدای فروردین ماه هر سال ساعت رسمی کشور تغییر نخواهد کرد.

در همین رابطه بحث‌های کارشناسی متعددی شکل گرفته که اظهار نظرهای متفاوتی را هم به همراه داشته است. یکی از مهمترین بحث‌های کارشناسی پیرامون این مسئله، افزایش تقاضای برق به هنگام جلوگیری از تغییر ساعت رسمی کشور است.

چرا در ابتدای سال ساعت رسمی کشور تغییر می کند

برای اینکه بدانیم چرا عدم تغییر ساعت رسمی کشور با افزایش مصرف برق همراه است، باید با برخی مباحث آشنا شویم. در دنیا سه زمان قراردادی مهم یعنی زمان خورشیدی، زمان استاندارد و زمان محلی مورد توجه است.

حال در یک نظام تغییر ساعت برای بهره‌گیری از روشنایی نور روز که اختصارا (DST) نوشته می‌شود، به منظور صرفه جوییدر انرژی، با نزدیک‌تر کردن زمان محلی به زمان خورشیدی، امکان استفاده بیشتر از نور طبیعی خورشید فراهم می‌شود.

یعنی با جابه‌جایی یک ساعته زمان، طلوع خورشید در ساعت 6 صبح رخ می‌دهد که موجب افزایش طول روز در انتهای آن می‌شود. بنابراین غروب خورشید به جای ساعت 7:30 عصر به 8:30 عصر انتقال پیدا می‌کند.

به گزارش فارس، جلو بردن ساعت به میزان یک ساعت در اول فروردین و عقب کشیدن آن در 31 شهریور زمینه ایجاد نقاط مثبت بسیاری را مهیا می‌کند. بر این اساس، جلو بردن ساعت به میزان یک ساعت در اول فروردین، باعث کاهش وقت تلف شده و غیر قابل استفاده افراد می‌شود. در واقع فاصله زمانی بین بیدار شدن مردم و شروع کار روزانه کاهش می‌یابد و معادل آن به ساعت مناسب برای خوابیدن افزوده خواهد شد.

مطالعه کنید !
ابلاغ «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» توسط رئیس جمهور

از طرفی ساعت مناسب برای خواب افراد در طول شبانه روز در فصول بهار و تابستان همچون فصول پاییز و زمستان معادل 7 ساعت می‌شود. همچنین جلو بردن ساعت در اول فروردین، یک ساعت به فعالیت مشترکان در زمان روشنایی روز اضافه می‌کند و معادل آن از فعالیت‌ها در طول شب کاسته خواهد شد.

به این ترتیب در فصل‌های بهار و تابستان که حدود  60 درصد از شبانه روز متعلق به روز است، با تغییر ساعت می‌توان فعالیت‌های روزمره مردم را به ساعات روشنی هوا انتقال داد و از ساعات تاریکی برای استراحت و سایر فعالیت‌ها بهره برد.

تاثیر جلوگیری از تغییر ساعت رسمی بر اقتصاد کشور

بر اساس اظهارات سخنگوی صنعت، برق، تغییر ساعت رسمی کشور در ابتدای فروردین ماه حدود ۲ درصد در اوج مصرف و 4 درصد در مصرف انرژی تأثیر دارد.

از سوی دیگر بر مبنای بررسی‌های علمی انجام شده بر روی منحنی بار 24 ساعته کل کشور، طی سال‌های 1393 تا 1400 به طور متوسط حدود 4 درصد از مصرف برق در 6 ماه نخست سال از محل اجرای طرح تغییر ساعت صرفه‌جویی شده که معادل 106 میلیارد کیلووات ساعت در طول 7 سال اخیر است. انرژی صرفه‌جویی شده ناشی از این طرح به طور متوسط سالانه بالغ بر 1.4 میلیارد دلار بوده است.

اجرای طرح عدم تغییر ساعت رسمی کشور زمینه ساز خاموشی های بیشتر

به استناد نظرات کارشناسان، تصویب طرح جلوگیری از تغییر ساعت مستقیماً به افزایش اوج بار می‌انجامد. این مسئله در سالی که ناترازی برق نزدیک به 15 هزار مگاوات برآورد می‌شود، ضربه عظیمی به تامین برق وارد کرده و می‌تواند زمینه افزایش ناترازی نزدیک به 1.5 هزار مگاواتی را ایجاد کند و انرژی معادل کل انرژی تولید شده توسط نیروگاه‌های برقابی کشور را در خود ببلعد.

مطالعه کنید !
ابلاغ «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» توسط رئیس جمهور

در سالی ‌که که بر اساس پیش بینی‌ها تقاضای برق کشور به رکورد جدید دست پیدا می‌کند، نیابد به سوی تصویب قوانینی تشدیدکننده زمینه مصرف برق حرکت کرد. ظاهراً تداوم قانون تغییر ساعت در مجموع به نفع فضای کشور است. به عبارت دیگر اجرای این طرح در سال جاری می‌تواند زمینه خاموشی را مهیا کرده که بار روانی بیشتری از تغییر ساعت به جامعه وارد خواهد کرد.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر