چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهتحلیل خبرینکات قابل توجه برای تولیدکنندگان دانش بنیان حوزه سلامت

نکات قابل توجه برای تولیدکنندگان دانش بنیان حوزه سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: تولیدکنندگان دانش بنیان حوزه سلامت باید به نکاتی نظیر قابلیت صادرات فرآورده‌های سلامت حاصل از دانش بنیان، توان رقابت و عرضه در بازارهای جهانی، کیفیت بالا، کاهش قیمت تمام شده توجه کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر یونس پناهی در نشست مجازی هم‌اندیشی دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تأکید کرد که کاهش هزینه تحقیقات و درمان یکی از اهداف مهم ما است. وی گفت: جلوگیری از واردات مواد اولیه دارویی و تجهیزاتی، یکی از راه‌های کاهش هزینه سلامت در کشور است که می‌توانیم در داخل تولید کنیم. تولید داخل می‌تواند هزینه درمان و تحقیقات در کشور را کاهش دهد.

وی یکی از اهداف تولید داخل را کاهش هزینه‌ها دانست و افزود: باید توجه ویژه‌ای به رعایت استانداردهای سلامت شود. تولیدات حوزه سلامت باید قابلیت رقابت با نمونه‌های خارجی را داشته باشد.

به گفته وی، قابلیت صادرات فرآورده‌های سلامت حاصل از دانش بنیان، توان رقابت و عرضه در بازارهای جهانی، کیفیت بالا، کاهش قیمت تمام شده از جمله نکات بسیار مهمی است که باید تولیدکنندگان دانش بنیان مورد توجه قرار دهند.

دکتر پناهی با بیان این‌که باید از تمام ظرفیت‌های کشور به صورت یکپارچه بهره برداری کنیم، گفت: نباید نگاهی جزیره‌ای و مقطعی به تحقیقات داشته باشیم. تحقیقات باید مبتنی بر برنامه‌های بلندمدت باشد؛ صبر در هر مرحله تحقیقات یکی از ارکان اساسی است تا به نتایج بنیادی برسیم و از برکات آن در سطح کلان کشور بهره‌مند شویم.

دکتر پناهی افزود: هیات علمی و دانشگاهی می‌تواند وارد حوزه فناوری شود و اقدام به تولید فناورانه کند که در ابتدا در قالب یک مقاله به تولید دانش آن فناوری پرداخته باشد. بدون دانش علمی، ایجاد یک فناوری و موفقیت آن خیلی بعید به نظر می‌رسد.

مطالعه کنید !
تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان؛ جهت گیری جدید صنعت و شرکت های دانش بنیان

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، با تاکید بر اینکه هدف ما تحقیقات پاسخگو و کاربردی است، گفت: اگر تحقیقی به مقاله‌ای منجر شود که نتیجه آن کاهش هزینه‌های درمان باشد، آمادگی حمایت ویژه از آن برا داریم.

دکتر محمدرضا منظم، رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت، با تاکید بر لزوم ایده‌پردازی در این زمینه که چگونه تحقیقات مسئله محور و کاربردی شود؟! گفت: به این معنا نیست که اکنون تحقیقات کاربردی نداریم، بلکه تغییر رویکرد از برنامه توسعه به برنامه تحول را باید مد نظر داشته باشیم. باید جهشی در سال جاری شاهد باشیم.

دکتر منظم با اشاره به ارزش‌آوری در خروجی‌های تحقیقات فناورانه، گفت: وقتی یک محصول اولیه در حوزه تحقیقات و فناوری داریم، هنوز ارزش بالایی ندارد. اضافه کردن ارزش به محصولات فناورانه اقدام بزرگی محسوب می‌شود که مغفول مانده است. یکی از دلایلی که مشتری در این مرحله برای محصولات وجود ندارد؛ این است که هنوز ارزشی ندارد. در واقع ادامه دادن تحقیقات بعد از تهیه مقاله دقیقا همین است.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با طرح این سوال که ادامه دادن تحقیقات یعنی چه، گفت: مسیر تحقیقات باید مرحله‌ای دیده شود؛ در گام نخست محصول به یک مجوز یا استاندارد خاص یا مرحله کارآزمایی بالینی نیاز دارد تا بر ارزش آن افزوده شود. در این مرحله امکان دریافت وام وجود ندارد.

وی افزود: گام بعدی مسئله مالکیت فکری است؛ برای حفاظت از داشته‌هایمان در دانشگاه‌ها باید فکری کنیم. باید راهکاری باشد تا پتنت‌ها تجاری شود. پس از آن، مرحله انتقال فناوری است. حال ما یک محصول دارای ارزش افزوده که تحت حمایت معنوی است، تولید کردیم؛ باید فرآیندی ایجاد شود، محصول یا وارد بازار شود یا منتقل شود. بخش بزرگی از محصولات ما در این مرحله قرار دارند و متوقف شدند. بخش بعدی مسیر ادامه تحقیقات تجاری سازی است. باید نحوه ورود این محصول به بازار را هموار کنیم.

مطالعه کنید !
نهمین نمایشگاه‌ بین‌المللی حمل و نقل ریلی در تهران شروع به کار کرد

وی در ادامه بر شبکه سازی تاکید کرد و گفت: در برنامه تحولی شناسایی ظرفیت‌ها و اشتراک گذاری آن‌ها ضروری است؛ اینکه هر دانشگاهی به صورت جزیره‌ای اقدام کند، نتیجه بخش نخواهد بود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت نیز در پایان خاطرنشان کرد: هر مصوبه‌ای در گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی در نشست اردیبهشت ماه داشته باشیم، در جلسه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که پس از آن برگزار خواهد شد، مطرح و مصوب می‌شود تا همراهی کامل دانشگاه از بالاترین تا پایین‌ترین سطح را با تاکید و حمایت‌های مقام وزارت جلب کنیم.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، نشست مجازی دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، مقدمه‌ای بود برای گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی که ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار خواهد شد.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر