چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهبازارگردیواکنش بازار دلار به جدیدترین خبر بانک مرکزی

واکنش بازار دلار به جدیدترین خبر بانک مرکزی

بر اساس اعلام بانک مرکزی، افراد فاقد فاکتور خرید، بعد از سه ماه متهم به قاچاق ارزی خواهند شد. در صورت واکنش بازار به این خبر باید منتظر عرضه دلارهای خانگی به بازار باشیم.

به گزارش «تابناک» به نقل از اکوایران، بانک مرکزی می‌گوید برای اینکه متهم به قاچاق نشوید دلارهای خانگی خود را یا به صرافی‌های مجاز بفروشید یا در بانک‌ها سپرده گذاری کنید. با همین ضرب‌الاجل ۹۰ روزه دلار ۲۰۰ تومان و تتر هم ۶۰۰ تومان افزایش قیمت داشتند.

سایه پشت خط بر بازار ارز و سکه

سایه معاملات پشت خطی سکه، علامت سوال بزرگ معامله‌گران بود. قیمت سکه در بازار شبانه به یکباره بالا کشید اما بر خلاف تصور صعودی نبود. برخی فکر می‌کردند چون دلار امکان دارد نزولی باشد، عده‌ای قیمت سکه را در پشت خط بالا بردند تا بتوانند در نرخ بالاتر بفروشند.

بازار با همین تردید شروع شد. زیر سایه این تردید قیمت دلار در بازار هرات در سطوح احتیاطی باز شد. اما از ساعت ۱۱ که نرخ دلار تهران بیرون آمد دلار هرات نیز روند افزایشی را آغاز کرد. افزایش قیمت دلار در بازار هرات به تهران هم سیگنال صعود داد.

ساعت دو، مدیر کل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در یک گفت و گوی تلویزیونی به دارندگان ارز بالای ۱۰ هزار یورو سه ماه فرصت داد. این افراد باید ارز خود را یا به صرافی‌های مجاز بفروشند یا در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند. در واقع کسانی که فاکتور خرید ندارند بعد از سه ماه متهم به قاچاق ارزی هستند. اگه این خبر در بازار جدی گرفته شود شاهد عرضه دلارهای خانگی در بازار خواهیم بود.

مطالعه کنید !
نان سنتی گران نخواهد شد

مشاهدات میدانی نشان می‌داد بعد از این خبر تا حدودی عرضه ارز انجام می‌شد. از این افزایش عرضه، سه تا تفسیر وجود داشت؛ عده‌ای می‌گفتند افزایش عرضه ناشی از اثر همین خبر است، گروه دومی نیز بودند که اعتقاد داشتند به طور سنتی نهنگ‌های بازار قبل از تعطیلات روی مال نمی‌مانند. اما برخی دیگر اعتقاد داشتند دلیل عرضه ارز، نداشتن چشم‌انداز صعودی است. به گفته این گروه دلار و سکه تا یکبار دیگر کف نزند وارد فاز صعودی نمی‌شود.

در مجموع وضعیت بازار ارز در این یکی دو روز متغیر بود. گاهی آفتابی و بعضی وقت‌ها بارانی. در این آب و هوای متغیر استنباط واحدی از روند قیمت وجود ندارد اما دو سیگنال از دیدگاه کاهشی حمایت نمی‌کند.

یکی افزایش قیمت درهم، یکی افزایش نرخ تتر. بر مبنای درهم قیمت دلار بالاتر است، افزایش تتر نیز در بازار بیشتر از دلار بود. به اعتقاد عده‌ای از معامله‌گران قدیمی، دلیل چنین اتفاقی به مداخله بازارساز برمی‌گردد. بازارساز در بازار با مداخله قیمت، دلار را نگه می‌دارد اما چون تتر و درهم با مداخله کمتری روبرو است مسیر طبیعی خودشان را می‌روند.

در بازار سکه شنبه، نرخ این فلز گرانبها بدون تغییر ماند و فقط به دلیل رشد دلار، حباب سکه کاهش یافت. در بازار معامله‌گران می‌گفتند باهوش بازار خواب بود.

بازار در روز اول هفته دو نکته داشت، نکته اول به نرخ دلار نیمایی برمی‌گردد که طی معاملات شنبه وارد کانال ۲۵ هزار شد. نکته دوم به تعطیلی دلار هرات برمی‌گردد که این بازار تا بعد از تعطیلات عید فطر بسته خواهد بود.

مطالعه کنید !
خرید و فروش ارز خارج از شبکه بانک ها و صرافی های مجاز قاچاق است

 

منبعتابناک
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر