چهارشنبه, خرداد 4, 1401
17.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشارزان شدن سه قلم کالا در فروردین 1401

ارزان شدن سه قلم کالا در فروردین 1401

ظاهراً در فرودین ماه قیمت سه قلم کالا ارزان شده ولی در عوض سایر کالاها بین ۲ تا ۱۷۷درصدافزایش قیمت داشته‌اند.

به گزارش 9 صبح؛ مرکز آمار ایران می‌گوید: در فروردین امسال از میان ۵۱قلم کالای خوراکی منتخب، تنها قیمت یک کالا ثابت مانده است. طبق انتظار قیمت ۴۷ قلم از کالاها افزایشی بوده و گران شده‌اند. در نهایت 3 کالا در کمال تعجب کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند. در اولین ماه از سال جدید همچنان رشد تورم کالاهای خوراکی محسوس است.

طبق این آمارها، در فروردین امسال، متوسط قیمت گوجه‌فرنگی نسبت به اسفند سال گذشته افزایش ۲۷.۶ درصدی داشته است. اما با آغاز فصل برداشت هندوانه در برخی از نواحی کشور، شاهد کاهش ۲۴.۱درصدی قیمت این محصول بوده‌ایم.

وضعیت ۷ ماهه بازار خوراکی‌ها

بررسی روند ۷ ماهه بازار خوراکی‌ها نشان می‌دهد که در این بازه زمانی، قیمت ۵۱ قلم از کالاهای خوراکی منتخب به‌طور میانگین ۳۶.۷ درصد رشد کرده است.

جالب است که در این ۷ماه، سیب زمینی با جهش 177 درصدی رکورد بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده و پیشتازی می‌کند. در مقابل پرتقال با کاهش ۳۵ درصدی رکورددار بیشترین افول قیمت شده است.

همچنین بررسی کلی این بازار نشان می‌دهد که در ۷ماهه اخیر، علاوه بر پرتقال، هویج‌فرنگی که بازار پرچالشی را داشت حدود 5 درصد ارزان شده است. همچنین روغن نباتی جامد که بازار آن به‌واسطه حذف ارز ترجیحی به‌شدت پر شایعه شده، کاهش ۲ درصدی قیمت را تجربه کرده است؛ اما بقیه کالاها با رشد ۲ تا ۱۷۷درصدی قیمت روبه‌رو بوده اند.

 

مطالعه کنید !
قیمت تولیدکننده و مصرف کننده بر روی ۹۰ درصد کالا‌ها
منبع9 صبح
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر