شنبه, اردیبهشت 31, 1401
16.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتقیمت برق کشاورزان گران نمی شود

قیمت برق کشاورزان گران نمی شود

به گفته سخنگوی صنعت برق، اصلاح تعرفه برق کشاورزان در طرح مانع زدایی از صنعت برق توسط نمایندگان مجلس حذف شد. یعنی با حذف این بند، قیمت برق کشاورزان تغییری نمی‌کند و طبق روال قبل  خواهد بود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سخنگوی صنعت برق در رابطه‌ با طرح مانع‌زدایی که روز شنبه برگزار شد، گفت: محور این طرح، توسعه صنعت برق است. در این راستا پیش‌بینی شد کشاورزانی که برای چاه‌های کشاورزی خود بیش از پروانه بهره برداری مصرف برق داشته باشند، میزان مازاد را با هزینه‌های تأمین برق یعنی نرخ بدون یارانه پرداخت کنند. اما نمایندگان در نهایت تصمیم به حذف این بند گرفتند.

وی افزود: چرخه تأمین برق کشاورزان مثل سابق خواهد بود و هیچ مشکلی ازاین‌جهت متوجه کشاورزان نیست. سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: وزارت نیرو به دلیل صیانت از منابع آب، موافق این بند بود تا اضافه برداشت آب مازاد پروانه را مدیریت کند و به دنبال تأمین منابع مالی از آن نبود.

وی افزود: مطابق قانون بودجه 1401 دولت مکلف است مابه‌التفاوت قیمت‌های برقی که از طریق قانون به وزارت نیرو تکلیف شده را پرداخت کند؛ بخشی از هزینه‌ها از طریق تسویه بدهی‌های بانکی و مالیاتی تولید کنندگان برق خصوصی و پیمانکاران جبران می‌شود.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه “البته این درآمدها کفایت منابع موردنیاز را برای صنعت برق نمی کند”، گفت: همواره بخشی از مطالبات پیمانکاران و تولیدکنندگان برق پرداخت نمی‌شود که این مسئله در کاهش سرمایه گذاری تولید و اصلاح شبکه‌های فرسوده‌ انتقال و توزیع برق اثرگذار است.

رجبی از پیش‌بینی یک ردیف اعتباری در بودجه امسال خبر داد و گفت: این ردیف به‌صورت جمعی خرجی است و می‌خواهیم از این طریق بخشی از مطالبات پیمانکاران و تولیدکنندگان برق را پاسخ بدهیم.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر