چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیصنعتاعمال حقوق ورودی ماشین آلات و تجهیزات/مصوبات ضد تولید

اعمال حقوق ورودی ماشین آلات و تجهیزات/مصوبات ضد تولید

رئیس انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی گفت: اعمال حقوق ورودی بر ماشین آلات و تجهیزات تبعات نامطلوبی برای تولید خواهد داشت. زیرا این دستگاه‌ها جزو ابزار ضروری خط تولید بوده و جنبه تجاری ندارند.

مصطفی طالقانی در گفت و گو با خبرنگار مهر در خصوص ابلاغ بند ص تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور مبنی بر اینکه کلیه ماشین آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی مشمول پرداخت حقوق ورودی است، اظهار کرد: بند ابلاغی در قانون مذکور در تناقض کامل با منویات رهبری در سال جاری بوده و در تضاد با تولید و اشتغال آفرینی است و کاهش توان تولیدکنندگان داخلی به عنوان یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی را به همراه خواهد داشت.

رئیس هیأت مدیره انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی گفت: ماشین آلات و تجهیزات مذکور از ابزار ضروری خط تولید محسوب می‌شوند و جنبه تجاری ندارند. بنابراین اعمال حقوق ورودی بر آن‌ها تبعات نامطلوبی بر تولید داخلی می‌گذارد.

وی افزود: این مسئله در شرایط افزایش ۶ برابری حقوق و عوارض گمرکی به دلیل حذف  ارز ۴۲۰۰ تومانی، هزینه بالای مواد اولیه و حمل و نقل بر اثر تحریم‌های خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی، قدرت رقابت را از تولیدکنندگان داخلی در برابر رقبای خارجی می‌گیرد. همچنین آثار سو بر تولید داشته و با افزایش قیمت تمام‌شده محصولات داخلی و از بین رفتن مزیت رقابتی آن‌ها در بازارهای جهانی، تهدید جدی برای توسعه صادرات کشور نیز است.

رئیس انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی یادآور شد: دولت با حذف معافیت گمرکی ماشین آلات تولید، در کنار افزایش بیش از ۵۰ درصدی هزینه حقوق‌ها از یک سو و افزایش نرخ تسعیر ارز گمرکی از سوی دیگر عملاً حکم افزایش قیمت‌ها را به کارخانجات ابلاغ کرده است.

مطالعه کنید !
بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان حوزه فناوری های معدنی

وی تاکید کرد: این اقدام با منافع مصرف‌کننده مغایرت دارد و بازار داخل را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. به طوری که با گرانی کالاهای تولیدی، مصرف‌کننده داخلی نیز از تبعات افزایش هزینه‌ها دور نمانده و در نهایت منجر به متضرر شدن مردم و افزایش هزینه‌های زندگی آن‌ها خواهد شد و به تورم نیز دامن می‌زند.

طالقانی گفت: انجمن طی مکاتبات با نهادهای ذیربط به تبعات جبران‌ناپذیر قانون مذکور اشاره کرده و تقاضای توقف اجرای بند ابلاغی را دارد.به گزارش مهر، طبق بند (غ) ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی، ماشین آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی از پرداخت حقوق ورودی معاف هستند اما در بودجه سال جاری این معافیت لغو شد.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر