چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشدولت برای مدیریت مصرف آب به سراغ شرکت های دانش بنیان برود

دولت برای مدیریت مصرف آب به سراغ شرکت های دانش بنیان برود

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت: با پیشرفت تکنولوژی و تلاش شرکت های دانش بنیان، ظرفیت‌های مناسبی برای کاهش مصرف آب در بخش‌های صنعت و کشاورزی فراهم شده و دولت باید از این ظرفیت نهایت بهره را ببرد.

هادی بیگی نژاد در گفت وگو با ایسنا، به کاهش منابع آبی کشور اشاره کرد و صرفه جویی در مصرف را ضروری دانست و افزود: آب در سه بخش شرب، صنعت و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ صرفه جویی و مدیریت مصرف در این سه حوزه باید در دستور کار تمام بخش‌ها قرار گیرد. از سوی دیگر تقویت منابع زیرزمینی و جمع آوری آب‌های جاری هم باید در اولویت باشد.

چرا باید در مصرف آب شرب صرفه‌جویی کنیم؟

وی در ادامه گفت: کمتر از ۱۰ درصد مصارف آب در سطح کشور به بخش آب شرب باز می‌گردد و بقیه آن سهم بخش‌های کشاورزی و صنعت است. با اینکه درصد کمی از مصارف، به آب شرب تعلق دارد، اما هزینه تولید آن در کشور بالا است. بنابراین ما هرچقدر که می‌توانیم باید در این بخش صرفه جویی کنیم. هرچقدر جلوتر می‌رویم، هزینه تولید آب افزایش پیدا می‌کند. باید در این حوزه فرهنگ سازی صورت گیرد و مردم  نیز همراهی لازم را داشته باشند.

چگونه مصرف آب در بخش صنعت کاهش می‌یابد؟

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در بخش صنعت نیز باید برای کاهش مصرف آب از تکنولوژی‌های نوین مانند استفاده از سیکل بسته گردش آب به منظور خنک سازی یا بازیافت پسآب کارخانجات، استفاده کنیم. امروز خیلی از کارخانجات در سیستم‌های خنک سازی از سیکل بسته استفاده کرده و از سوی دیگر پسآب خود را رهاسازی نمی‌کنند. بلکه به کمک روش‌های نوین، آن را تصفیه کرده و مجددا وارد چرخه مصرف می‌کنند. با این روش به جای ۳۰۰ هزار مترمکعب مصرف سالیانه آب، تنها ۱۰ هزار مترمکعب به طور سالیانه مصرف دارند که کاهش چشمگیری است.

مطالعه کنید !
اصلاح اقتصاد ایران با تغییرات یارانه ای کلید خورد

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تاکید کرد: برای کاهش مصرف در صنعت راه صحیح وجود دارد و باید اقدام  جدی در این حوزه صورت گیرد. هم علم آن موجود بوده و هم روش‌های آن وجود دارد. فقط باید با یک اراده جدی در این راستا گام برداشت و اعتبارات لازم نیز تخصیص یابد. در حوزه کشاورزی نیز چه انتقال آب و چه روش‌های آبیاری نوین مانند آبیاری زیر سطحی می‌تواند نقش ویژه‌ای در مدیریت مصرف داشته باشد.

شعار «دولت آب»

بیگی نژاد در پایان افزود: یکی از راهکارهای بهبود منابع آبی کشور، تزریق آب‌های سطحی به سفره‌های زیر زمینی است که باید با دقت و جدیت بیشتری دنبال شود. بنده فکر می‌کنم اگر شعار امسال دولت به عنوان دولت آب باشد، اقدام خوبی است. دولت می‌تواند از ظرفیت شرکت های دانش بنیان که مقام معظم رهبری در نامگذاری سال نیز بر آن تاکید کرده، برای مدیریت مصرف استفاده کند.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر