چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشتصمیم مهم مجلس درباره گرانی بنزین

تصمیم مهم مجلس درباره گرانی بنزین

پورابراهیمی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین در سال جاری گفت: بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱، هرگونه افزایش قیمت بنزین در سال جاری از نظر ما منتفی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، این روزها قیمت بنزین به یکی از مباحث روز تبدیل شده است. در این بین موضع مشخصی از طرف مسئولان در رابطه با کاهش یا افزایش قیمت بنزین اعلام نشده است. مهمترین خبر درباره قیمت بنزین به این موضوع اشاره دارد که قیمت واقعی آن ۲۰ هزار تومان خواهد بود.

موج تورم و افزایش قیمت کالاهای اساسی در ایران که هر روز شاهد آن هستیم، تبدیل به یکی از اصلی‌ترین موضوع‌های این روزهای گفت و گو با مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس شده است. این روزها علیرغم همه دستورات دولتی مبنی بر ثبات قیمت کالاها و تلاش برای کنترل بازارهای مختلف، روند صعودی افزایش قیمت همچنان به مسیر خود ادامه می‌دهد.

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش قیمت کالاهای مصرفی در دستور کار مجلس قرار دارد. نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون اقتصادی در ستاد تنظیم بازار حضور پیدا می‌کنند. از ابتدای سال تا به امروز هم دو جلسه با وزیر داشته‌ایم و در تلاشیم که همه موضوعات را با قوت کافی پیش ببریم.

پورابراهیمی توضیحاتی را هم درباره برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال افزایش قیمت بنزین در سال جاری داد: بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱، در سال جاری، قیمت بنزین افزایش نخواهد داشت و این موضوع از نظر ما منتفی است.

او افزود: دولت قبل از هر اقدامی در خصوص بنزین، ابتدا باید آن را در چارچوب ضوابط قانونی به مجلس ارائه بدهد. بر این اساس دولت باید در خواست خود را در قالب لایحه  یا یک اصلاحیه ارائه کند و یا از ظرفیت قانونی که پیشتر داشته است، استفاده کند. تا این لحظه هیچ برنامه‌ای از سمت دولت مبنی بر افزایش قیمت بنزین، وجود ندارد.

مطالعه کنید !
اینترنت علیرغم افزایش قیمت، کیفیت بالایی ندارد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد افزایش قیمت کالاهای مصرفی تصریح کرد: نکته بسیار مهم در این است که بخشی از افزایش قیمت‌ها تحت تأثیر افزایش قیمت جهانی رخ می‌دهد. با توجه به جنگ در جریان میان روسیه و اوکراین، بخش عمده‌ای از مواد غذایی، مخصوصاً بحث غلات که در این منطقه تولید می‌شود، با شرایط خاصی روبرو شده است.

وی تاکید کرد: به طور متوسط شاهد افزایش قیمت جهانی بین ۳۰ تا ۷۰ درصد در این اقلام هستیم. این مساله ارتباطی به تورم در کشور ما ندارد. اگرچه که نمی‌توان منکر بخشی از گرانی‌ها به دلیل بلاتکلیفی و عدم تصمیم قاطع دولت در نحوه مواجهه با ارز ترجیحی یا اختصاص یارانه به انتهای چرخه مصرف شد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه دولت از نظر ما تعیین تکلیف نکرده و باید موضع خود را درباره ارز تخصیصی سریع‌تر مشخص کند، تاکید کرد: گرچه در قانون بودجه از هر دو مسیر به دولت اجازه هر کاری را داده‌ایم، ولی همه چیز باید شفاف شود. دولت باید مشخص کند که می‌خواهد مسیر قبلی را برود یا قصد حذف ارز ۴۲۰۰ و انتقال آن به انتهای چرخه مصرف را دارد.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بلاتکلیفی کنونی بر روی بازار اثر منفی گذاشته و بازارهای مختلف را دچار التهاب کرده است، افزود: تصمیم دولت سیزدهم برای حذف یا حفظ ارز تخصیصی، در سال جاری مشخص خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال آیا دولت سیزدهم در خصوص تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در انتظار نتیجه مذاکرات در وین است یا خیر؟ بیان کرد: دولت منتظر برجام نیست. آقای رییس جمهوری هم این موضوع را اعلام کرد. ما هم اعتقاد داریم که در این قضیه باید با همین رویکرد و نگاه پیش برویم و با انجام اصلاحات ساختاری در داخل، برجام را هم در مسیر موازی پیش ببریم و مسائل را به یکدیگر گره نزنیم.

مطالعه کنید !
نباید درآمد فرزندان را در مجموع درآمد خانوار برای دریافت یارانه حساب کرد

پورابراهیمی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران در موضوعات خارجی اصل مطالبات و منافع ملی ایران را رعایت می‌کند، ولی مسائل را به یکدیگر گره نمی‌زنیم. یعنی اگر در وین اتفاقی نیفتاد، قرار نیست کشور متلاشی شود. طبیعتاً به دنبال این هستیم که به هر شکل ممکن، موضوع برجام در چارچوب منافع ملی کشور و مردم انجام شود.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر