چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشبرای افزایش قیمت آرد به مردم یارانه می دهیم

برای افزایش قیمت آرد به مردم یارانه می دهیم

یارانه مستقیم نان بر اساس استاندارد مصرفی خانوارها و تغییر قیمت نان، به مردم داده می‌شود. به کمک زیرساخت بانکی، مردم به همان قیمت قبلی نان را خریداری می‌کنند و مابه‌التفاوت آن را دولت می‌پردازد.

به گزارش ایرنا، ابراهیم صیامی مدیرکل آینده‌پژوهی، مدل‌سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد گفت: به طور متوسط مصرف نان هر ایرانی ۳۰۰ گرم است که مصرف سالانه کشور به ۹.۵ میلیون تن گندم می‌رسد. اما بر اساس آمارهای تامین گندم، سالانه ۱۱.۵ میلیون تن گندم در کشور مصرف می‌شود که حکایت از قاچاق بخشی از گندم و آرد یا ضایعات دارد.

وی با اشاره به برنامه دولت برای اصلاح یارانه آرد و نان افزود: این اقدام باعث صرفه‌جویی ۲ میلیون تنی در مصرف گندم خواهد شد و دولت می‌تواند به مردم کمک بودجه‌ای کند. البته قرار نیست که یارانه‌ای را حذف کنیم بلکه می‌خواهیم آن را به خانوارها برسانیم.

این مقام دولتی افزود: عمده یارانه‌ای که با ارز ۴۲۰۰ تومانی در ابتدای زنجیره می‌دهیم از بین می‌رود و به مصرف‌کنندگان نمی‌رسد. بنابراین یارانه را به جای ابتدای زنجیره به انتهای زنجیره می‌دهیم.

وی اضافه کرد:‌ بر اساس استاندارد مصرفی خانوارها و تغییر قیمت نان، یارانه مستقیم نان به همه مردم پرداخت می‌شود. بنابراین با استفاده از زیرساخت بانکی، مردم برای خرید نان، همان قیمت قبلی را می‌پردازند و مابه‌التفاوت آن را دولت می‌دهد. مزیت این کار این است که افراد در صورت مصرف بیش از الگو، نان را به قیمت آزاد بخرند یا الگوی مصرف را اصلاح کنند. افرادی هم که مصرفشان کمتر از الگوی استاندارد است پولی هم برای آن‌ها می‌ماند. بنابراین نان برای مردم گران نمی‌شود.

مطالعه کنید !
آغاز خرید گندم صنعتی با نرخ 12000 تومان

صیامی افزود: برای هر کد ملی یارانه نان ثبت می‌شود و با هر کارت بانکی امکان خرید نان وجود دارد.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر