چهارشنبه, خرداد 4, 1401
17.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشدولت نباید به بهانه حذف ارز ترجیحی قیمت کالاها را افزایش دهد

دولت نباید به بهانه حذف ارز ترجیحی قیمت کالاها را افزایش دهد

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: دولت از طرف مجلس مکلف شد که در صورت حذف ارز ترجیحی باید برنامه حمایتی دیگری جایگزین کند تا مانع افزایش قیمت‌‌ها شود.

محمد علی پور در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به حذف یارانه آرد و افزایش قیمت نان و ماکارانی بیان کرد: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ ار مجلس مجوز گرفت یا سیاست تخصیص ارز ترجیحی را ادامه دهد یا آن را حذف کند. البته با این شرط هیچ افزایشی در قیمت کالاهای اساسی نسبت به شهریور سال ۱۴۰۰ رخ ندهد. اکنون نیز مجلس بر این موضع تاکید دارد که قیمت نان به هیچ وجه نباید افزایش یابد.

وی اظهار کرد: بخش‌های صنعتی نیز از آرد یارانه‌ای استفاده می‌کنند اما با تصمیم دولت دیگر به این حوزه یارانه تعلق نمی گیرد. افزایش قیمتی که در حوزه ماکارانی و سایر نان‌های صنعتی رخ داده به همین دلیل است. در خصوص کالاهای اساسی هیچ گونه افزایش قیمت قابل قبول نیست. برخی از کالاها که از این یارانه برخوردار بودند و جزو کالاهای اساسی نیز نیستند با افزایش قیمت مواجه شده که انتظار داریم دولت این وضعیت را مدیریت کند.

نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نباید فشار مضاعفی بر زندگی مردم تحمیل شود. علاوه بر نانوایی‌ها، از آرد در شیرینی پزی‌ها و صنایعی نظیر تولید ماکارانی استفاده می‌شود. اکنون دولت فقط برای نان یارانه می‌دهد. اگرچه هدف دولت رساندن یارانه به اقشار ضعیف است اما نباید با افزایش قیمت‌ها فشار مضاعفی بر مردم تحمیل شود.

علی پور افزود: انتظار داریم دولت در این زمینه برنامه ریزی داشته باشد. هدف مجلس حمایت از مردم است. مجلس از اول تاکید کرد که اگر دولت تصمیم به حذف ارز ترجیحی برای برخی از کالاها دارد باید برنامه حمایتی جایگزینی داشته باشد تا فشاری به مردم وارد نشود. دولت باید جلوی این افزایش قیمت نامتعارف را بگیرد.

مطالعه کنید !
مفهوم اصلاح یارانه ها، حذف ارز ترجیحی نیست
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر