چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشنان سنتی گران نخواهد شد

نان سنتی گران نخواهد شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: با زیرساختی طراحی شده توسط دولت، تا پایان سال جاری قیمت نان سنتی افزایش نمی‌یابد.

به گزارش ایسنا، احسان خاندوزی اظهار کرد: روزانه بیش از هزار میلیارد تومان یارانه کالاهای اساسی به جیب مردم ایران نمی‌رود، بلکه در جیب واردکنندگان قرار می‌گیرد و بخش زیادی از محصولات به شکل قاچاق از کشور خارج می‌شود.

وی گفت “افزایش ۲۵۰ درصدی مصرف آرد در دو هفته ابتدایی امسال، نشان‌دهنده رانت و قاچاق آرد از کشور است”. بخش زیادی از یارانه کالاهای اساسی به جیب همسایگان می‌رود. در سال گذشته ۳۳ درصد ارزش وزنی واردات کالاهای اساسی داشتیم که به معنی قاچاق آن به خارج است زیرا مصرف مردم به اندازه افزایش نیافته است. بیش از ۸۰ درصد مصرف گندم در کشور برای پخت نان سنتی و مابقی برای صنف و صنعت، شیرینی، ماکارونی و نان‌های غیر سنتی استفاده می‌شود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: با جنگ اوکراین وضعیت تجارت کالاهای اساسی هم بحرانی شد و قیمت گندم و روغن به شدت افزایش یافت. همین قضیه قیمت کالاهای اساسی در ایران را به یک‌دهم قیمت در کشورهای همسایه کاهش داد که موجبات قاچاق به خارج از کشور را فراهم کرد.

وی تاکید کرد: با زیرساختی که دولت طراحی کرده، تا پایان سال جاری قیمت نان سنتی برای مردم هیچ‌گونه افزایشی نخواهد داشت. با وجود اینکه برای جلوگیری از قاچاق، قیمت آرد اصلاح خواهد شد، اما تأکید می‌کنم که با زیرساخت بانکیِ دیده‌شده، قیمت پرداختی نان برای مردم افزایش نخواهد یافت.

به گزارش ایسنا، خاندوزی در ادامه گفت: رانت و فساد موجود در یارانه کالاهای اساسی در شیوه قبلی، موجب افزایش تقاضای مازاد ارز می‌شد و افراد در صف می‌ایستادند تا بتوانند ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کنند و به مصارف دیگر برسانند.

مطالعه کنید !
اصلاح اقتصاد ایران با تغییرات یارانه ای کلید خورد

خاندوزی با تأکید بر ضرورت کنترل قیمت ارز در کشور و بیان اینکه “توزیع یارانه به شیوه پیشین، به شدت ضد تولید و اشتغال بود”، افزود: شرایط قبلی به گونه‌ای بود که اصلاً برای تولیدکننده صرف نمی‌کرد وارد عرصه شود؛ به ویژه بعد از ناآرامی‌های اخیر در اوراسیا که افزایش قیمت‌های جهانی گندم تا ۶۰ درصد و روغن تا ۸۰ درصد را در پی داشت و متعاقب آن، شاهد اعمال سخت‌گیری‌ها توسط دولت‌ها در این ارتباط بودیم.

وی افزود: این اتفاقات موجب افزایش فاصله قیمتی این کالاها در ایران با کشورهای همسایه، بعضاً تا ۱۰ برابر و در نتیجه سرریز شدن این اقلام بصورت قاچاق از ایران به خارج از کشور و از جیب مردم شده است.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: دولت در سال ۱۴۰۰ بر اساس قانون بودجه موظف بود از مهر ماه، قیمت کالای اساسی را بر اساس نرخ ارز ets و حدوداً ۲۴ هزار تومان محاسبه کند. اما این کار را انجام ندادیم؛ چراکه معتقد بودیم اول باید در این ارتباط، زمینه‌سازی شود و به صورت تدریجی، با کمترین فشار بر سفره مردم، این اقدام صورت گیرد.

خاندوزی اظهار کرد: باید توجه داشته باشید، دولت در شرایطی که تحف فشار کسری بودجه بود، اجرای این تکلیف بودجه‌ای را به تأخیر انداخت و سرسختانه، سفره مردم را به تأمین بودجه خودش ترجیح داد.

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: در قانون بودجه ۱۴۰۱ هم مجدداً این تکلیف برای دولت تکرار شده است. در جلسه ستاد اقتصادی دولت در ابتدای سال جدید و بعد از ابلاغ قانون بودجه، تصمیم بر این شد که در ایام تعطیلات نوروز و ماه مبارک رمضان که باید به شکل ویژه‌تری سفره مردم مدنظر قرار می‌گرفت، افزایش یا تغییر شکل پرداخت یارانه کالاهای اساسی انجام نشود.

مطالعه کنید !
نباید درآمد فرزندان را در مجموع درآمد خانوار برای دریافت یارانه حساب کرد

خاندوزی تاکید کرد: راهبرد دولت در حال حاضر این است که با همان راهبرد «زمینه‌سازی» و افزایش تدریجی، کار را ادامه دهد و مردم مطمئن باشند که با در نظر گرفتن همه جوانب، این اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: بنابراین در اولین گام از «اجرای تدریجی» تغییر نحوه پرداخت یارانه آرد، در مورد گندم و آرد مورد استفاده برای صنعت از جمله، شیرینی‌جات، ماکارونی و … برداشته شده است.

وزیر اقتصاد در ادامه صحبت‌های خود در یک برنامه تلویزیونی ادامه داد: در مورد نان سنتی با استفاده از زیرساختی که تمام چند ماه گذشته با همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت جهادکشاورزی، بانک مرکزی، وزارت رفاه در دولت، فراهم شده است، اقدام خواهد شد و ما با استفاده از آن زیرساخت، مشکلات ناشی از قاچاق آرد به کشورهای همسایه را برای حوزه نان مردم، پوشش خواهیم داد.

خاندوزی در پایان با بیان اینکه “این زیرساخت جدید، در حال آزمایش نهایی مراحل فنی خود است”، گفت: با استفاده از این زیرساخت، قاچاق آرد از کشور را کنترل می‌کنیم.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر