شنبه, اردیبهشت 31, 1401
16.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیمعدنلغو معافیت مالیاتی ماشین آلات دردسر تازه معدنکاران

لغو معافیت مالیاتی ماشین آلات دردسر تازه معدنکاران

لغو معافیت مالیاتی ماشین آلات و تجهیزات صنعتی چالش بزرگی را پیش روی معدنکاران قرار داده است.

به گزارش خبرنگار گروه صنعت و معدن خبرگزاری صدا و سیما بر اساس مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ آیین نامه اجرایی قانون معادن به منظور تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری‌های معدنی، ورود ماشین‌آلات و تجهیزات اکتشافی، استخراجی و صنعتی مورد نیاز خط تولید عملیات معدنی و صنایع معدنی که با مجوز وزارت انجام می‌شود، از پرداخت هرگونه حقوق ورودی معاف هستند.

اما در بند ص تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور این معافیت برداشته شده و تمامی ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی و معدنی مشمول پرداخت حق ورودی شده‌اند.

در این زمینه سجاد غرقی نائب رییس کمیسیون معادن اتاق تهران می‌گوید: ماشین آلات سنگین معدنی به عنوان ابزار تولید صنایع معدنی محسوب می‌شوند. بنابراین لغو معافیت مالیاتی ماشین آلات به طور مستقیم بر افزایش قیمت ابزار تولید در حوزه صنعت و معدن تاثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: ماشین آلات سنگین معدنی، ابزار تولید معدنی و پیشران زنجیره صنعت و معدنکاری هستند. باید تا جای ممکن هزینه تولید را از طریق کاهش هزینه تامین ماشین‌آلات و تامین ابزار تولید به پایین‌ترین سطح برسانیم.

از سوی دیگر احد علیخانی کارشناس معدن نیز درباره لغو مصوبه حقوق ورودی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی معتقد است که وضع قوانین یک طرفه راهکاری برای حمایت از تولیدکنندگان ماشین آلات و حتی تولیدکنندگان صنعتی و معدنی نیست.

ر این راستا رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت می‌گوید: حذف این معافیت‌ها یا وجود معافیت‌ها، سهمشان در هزینه‌ها خیلی کمتر است. برای خنثی کردن این اثر باید با تسهیل واردات مساله را مدیریت کنیم.

مطالعه کنید !
فرصت تسلیم اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل حداکثر تا آخر خرداد

وی ادامه می‌دهد: عملاً قبل از آمدن این مصوبه، با کاهش میزان تعرفه‌های ماشین‌آلات، شرایط برای واردات تغییر جدی کرد. البته باید گفت که این مصوبه هزینه‌ای را به وجود می‌آورد. اما به عقیده من در ترکیب با بعضی برنامه‌های دیگر، اگر در نهایت به کاهش محدودیت‌های واردات ماشین آلات معدنی منجر شود، تاثیر مثبتی خواهد داشت.

ماشین آلات و تجهیزات معدنی از جمله کالاهای سرمایه‌ای محسوب می‌شوند که با تولید ثروت ملی و ایجاد اشتغال در کشور ارتباط مستقیم دارند که با حذف موانع و قوانین محدودیت زا امکان بهره گیری از ذخایر معدنی و تکمیل زنجیره ارزش افزوده افزایش می‌یابد.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر