چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشافزایش قیمت نان در آمریکا

افزایش قیمت نان در آمریکا

برخی از مالکان نانوایی‌های معروف در آمریکا احتمال می‌دهند قیمت نان در فصل تابستان به دلیل جنگ اوکراین و روسیه افزایش یابد.

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک شبکه خبری آمریکایی روز شنبه درباره افزایش قیمت نان و برخی اقلام غذایی در فروشگاه‌های مواد غذایی و رستوران‌های آمریکا در فصل تابستان هشدار داد.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «سی بی اس» یک نانوایی معروف در «بالتیمور» که به خواربارفروشی‌ها و رستوران‌ها نان می‌فرستد اعلام کرده که کمبود مواد اولیه، او را دچار مشکل کرده است.

یکی از مالکان  نانوایی «اچ اند اس»  گفت: «شما شاهد افزایش دیگری در ماه جولای خواهید بود که بر افزایش ۳۵ درصدی آرد تاثیر خواهد گذاشت. این مسئله به شدت به جنگ اوکراین و روسیه مرتبط است.»

بر اساس این گزارش، تولید گندم، جو و روغن‌های پخت و پز  به علت جنگ در کشوری که «سبد نان جهان» محسوب می شود، مختل شده است. اوکراین و روسیه ۲۵ درصد از عرضه جهانی گندم را بر عهده دارند، اما تهاجم روسیه بیشتر تولید را متوقف کرده است. هنوز مقداری ذخایر وجود دارد، اما این ذخایر به سرعت در حال کاهش هستند. اختلالات زنجیره تامین، کمبود کارگران که بخشی از آن به دلیل همه‌گیری، افزایش یافته و افزایش هزینه گاز باعث افزایش هزینه‌های تحویل می‌شود که به افزایش قیمت‌ها در تابستان امسال کمک می‌کند.

«راب مک کی» رئیس و مدیر عامل انجمن نانوایان آمریکا، گفت: «متاسفانه این هزینه‌ها باید بر عهده مصرف کنندگان باشد و آسیب پذیرترین افراد جامعه ما بیشتر از هر کس دیگری این احساس را خواهند داشت.»

مطالعه کنید !
نان سنتی سهمیه بندی نمی شود

گفته می‌شود که بهای  شیر، خامه، شکلات و اقلام دیگر نیز بالا رفته است. سازمان ملل متحد نیز روز پنجشنبه هشدار داد قاره آفریقا به دلیل افزایش شدید قیمت غذا و سوخت در نتیجه حمله روسیه به اوکراین در معرض «بحرانی بی‌سابقه» قرار گرفته است.

«ریموند گیلپین»، اقتصاددان ارشد «برنامه توسعه سازمان ملل» در آفریقا گفت: «این بحرانی بی‌سابقه برای قاره آفریقا است. ما شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی در این قاره هستیم.»

گیلپین که در یک نشست خبری در ژنو حضور داشت تصریح کرد افزایش شدید تورم به ویژه کشورهایی مانند آفریقای جنوبی، زیمبابوه و سیرالئون را با مشکل مواجه می‌کند.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر