یکشنبه, مهر 3, 1401
18.9 C
Rasht
خانهبازارگردینفت و انرژیامضای تفاهم نامه مشترک بین ایران و نیکاراگوئه برای توسعه میادین نفتی

امضای تفاهم نامه مشترک بین ایران و نیکاراگوئه برای توسعه میادین نفتی

به ادعای رسانه‌های خارجی، ایران و نیکاراگوئه برای سرمایه گذاری در یک واحد پالایشگاهی برای توسعه میادین نفتی به تفاهم رسیدند.

به گزارش خبرگزاری مهر ایران و نیکاراگوئه با هدف توسعه میادین نفتی در نیکاراگوئه تفاهم نامه مشترک امضا کردند. بر این اساس ایران به نیکاراگوئه قول همکاری در زمینه سوخت را داد تا سرمایه گذاری در یک پالایشگاه را به منظور “خنثی کردن اثرات تجاوزات و تحریم‌های آمریکا و اروپا” در دستور کار خود قرار دهد. جواد اوجی وزیر نفت ایران گفت: برای اطمینان از تحویل سوخت به نیکاراگوئه هر کاری انجام خواهیم داد.

در حال حاضر نیکاراگوئه از متحد خود، ونزوئلا، سوخت وارد می‌کند که این کشور هم درگیر بحران اقتصادی و اجتماعی است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، با تهاجم روسیه به اوکراین، قیمت سوخت افزایش یافته است و تحریم‌های آمریکا وضعیت بحرانی این کشور را تشدید می‌کند.

دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه گفت: در جریان سفر هیأت ایرانی، “موضوعات اساسی مربوط به نفت” با پیشنهاد “پتروشیمی و پروژه‌های نفتی” و همچنین بهبود و نوسازی پالایشگاه‌ها و توسعه تولید در میادین نفت و گاز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. دو دولت توافقنامه توسعه مبادلات نفتی و قراردادی برای تأمین فرآورده‌های نفتی امضا کردند که ارزش آن مشخص نیست.

وزیر نفت ایران توضیح داد که این پروژه‌ها شامل امکان سرمایه گذاری در یک پالایشگاه متعلق به دولت نیکاراگوئه است که راه اندازی آن توسط دولت اورتگا در سال ۲۰۰۷ صورت گرفت اما در میانه راه متوقف شد.

دولت نیکاراگوئه توضیح داد که این مجتمع شامل یک تأسیسات ذخیره و توزیع سوخت است که با سرمایه گذاری ۴۳۲ میلیون دلاری تکمیل شد. در مورد فاز دوم این پروژه، ساخت پالایشگاهی پیش بینی شده است که به سرمایه گذاری بیش از ۳.۶ میلیارد دلار نیاز دارد. تحریم‌های غرب ده‌ها مقام و مقامات نزدیک به رئیس‌جمهور نیکاراگوئه را در پس زمینه اتهامات فساد و نقض حقوق بشر هدف قرار می‌دهد.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر