چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهبازارگردیبورسرشد 278 درصدی ورود سرمایه به بورس

رشد 278 درصدی ورود سرمایه به بورس

بازار سرمایه در معاملات روز گذشته رشد ارزش معاملات خرد و کل معاملات را تجربه کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در هفته گذشته شاخص‌های عملکردی بورس روند افزایشی را طی کردند و در مجموع سه روز کاری، رشد 10 هزار واحدی را به ثبت رساندند. علاوه بر این شاهد ورود پول حقیقی به بازار سرمایه بودیم. این مساله کمک بزرگی به خروج بازار سرمایه از رکود حاصل از کمبود نقدینگی خواهد کرد.

روز شنبه نیز بازار سهام با رشد همراه بود و جریان ورود پول نیز به نفع حقیقی‌ها تغییر کرد. به عبارت دیگر، در اولین روز کاری هفته تمام شاخص‌های بازار سهام همگی صعود کردند. تقاضای حقیقی بازار افزایش یافت و ورود پول حقیقی رشد چشمگیری داشت. در جریان معاملات این روز شاخص کل که در روزهای گذشته کمتر از شاخص کل هموزن رشد می‌کرد، در بازدهی به این شاخص رسید.

بازار بورس در روزهای پیش رو چشم انتظار انتشار گزارشات مالی شرکت‌ها است. انتشار گزارش‌های مالی دوره‌ای شرکت‌ها، بر قیمت سهام این شرکت‌ها اثر خواهد گذاشت. در میان مدت نیز با نزدیک شدن به فصل مجامع بورسی تصمیمات مجامع برای تقسیم سود یا افزایش سرمایه تغییرات قیمتی  را به همراه خواهد داشت.

به اعتقاد تحلیلگران به طور کلی بورس تا برگزاری مجامع کم و بیش به صعود ادامه می‌دهد، اما در فصل مجامع بازار تعدیل خواهد شد. در معاملات شنبه، قیمت سهام تمامی نمادهای گروه‌های فراورده‌‌های نفتی و کک و شرکت‌‌های چند رشته‌ای صنعتی افزایش یافت و این دو گروه بزرگ بازار سبزترین گروه‌ها بودند.

مطالعه کنید !
شاخص بورس تهران 11 هزار و 47 واحد ریزش کرد

رشد گروهی شاخص‌های بورس

در جریان معاملات روز شنبه، شاخص کل بورس با افزایش 14 هزار و 78 واحدی نسبت به روز دوشنبه هفته گذشته به رقم یک میلیون و 543 هزار و 796 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 0.92 درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز پانزدهمین روز صعود متوالی را پشت سر گذاشت و با رشد 3 هزار و 849 واحدی در سطح 426 هزار و 322 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت 0.91 درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس 154 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 72 واحد قرار گرفت.

افزایش محسوس ورود پول به بورس

در اولین روز هفته ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 121 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که نسبت به روز کاری قبل افزایش 278 درصدی داشته است. بیشترین ورود پول حقیقی در گروه فراورده های نفتی اتفاق افتاد و گروه فلزات اساسی بازهم بیشترین خروج پول را به ثبت رساند.

در معاملات روز شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان)، شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس)، وبملت (بانک ملت) و شتران (شرکت پالایش نفت تهران) اختصاص داشت و نمادهای های وب (های وب)، فملی (ملی صنایع مس ایران)، حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) و بپاس (بیمه پاسارگاد) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

رشد ارزش معاملات خرد و کل معاملات بورس

در پایان معاملات روز شنبه، ارزش کل معاملات بازار سهام به رقم 10 هزار و 152 میلیارد تومان افزایش یافت و رشد 48 درصدی را نسبت به معاملات آخرین روز کاری هفته گذشته به ثبت رساند. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 562 میلیارد تومان بود که 15 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

مطالعه کنید !
رشد ۱۳.۸۳ درصدی نهادهای مالی

ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 28  درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 483 میلیارد تومان رسید. سهم معاملات خرد از کل معاملات حدود 63 درصد بوده است.

افزایش ارزش صف‌های خرید بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 379 نماد رشد قیمت داشتند و 84 نماد در صف خرید باقی ماندند. به عبارت دیگر، 62 درصد بازار رشد قیمت داشتند. همچنین ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 25 درصد رشد کرد و در رقم 994 میلیارد تومان ایستاد.

دیروز نمادهای شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز)، آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) و شپاکسا (شرکت پاکسان) بیشترین صف خرید را داشتند. در پایان معاملات ‌روز شنبه، 225 نماد کاهش قیمت داشتند و صف فروش پایانی 4 سهم جمع آوری نشد. به عبارت دیگر، 37 درصد بازار افت قیمت داشتند.

در جریان معاملات روز شنبه، ارزش صف‌‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 5 درصد کاهش یافت و 7.1 میلیارد تومان شد. در پایان معاملات، 4 نماد صف فروش داشتند. نماد انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای ثفارس (عمران ‌و توسعه ‌فارس)‌، داوه (داروسازی آوه سینا) و سیلام (سیمان‌ ایلام‌) صف فروش را داشت.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر