چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهتحلیل خبرینان را 10 درصد ارزان تر از سال قبل بخرید

نان را 10 درصد ارزان تر از سال قبل بخرید

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد هدف اصلی دولت از ساماندهی مصرف آرد را جلوگیری از انحرافات و قاچاق در زنجیره تولید و مصرف آرد عنوان کرد. وی افزود: قیمت نان سنتی افزایش نمی‌یابد و حتی مردم می‌توانند نان را ۱۰ درصد ارزان‌تر از سال ۱۴۰۰ خریداری کنند.

به گزارش ایرنا، “سید محمدهادی سبحانیان” معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار کرد: حساب نان از سایر کالاها جدا است. باید توجه کرد که محروم‌ترین افراد جامعه مصرف نان بیشتری دارند. در سیاست گذاری‌های دولت، باید حتماً این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: سیاست قطعی دولت عدم افزایش قیمت نان سنتی برای مصارف طبیعی و عموم مردم در سراسر کشور است. حتی دولت می‌خواهد نان را در سال۱۴۰۱  با همان کیفیت و اندازه سال گذشته و حتی با ۱۰ درصد ارزان‌تر به دست مردم برساند.

سبحانیان با بیان اینکه دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان ندارد، گفت: تلاش خواهد شد که مردم بتوانند علی‌رغم همه افزایش هزینه‌هایی که در سایر موارد اتفاق افتاده، نان را ارزان‌تر از سال ۱۴۰۰ خریداری کنند. برای همین، زیرساختی را برای اولین بار در کشور توسعه داده‌ایم که از یکسو، بتوانیم جلوی انحرافات و قاچاق را در زنجیره تولید و مصرف آرد بگیریم و از سوی دیگر نان را با قیمت مناسب و ارزان‌تر از سال گذشته در اختیار مردم قرار دهیم.

معاون وزیر اقتصادی بیان کرد: همواره آرد یارانه‌ای در سراسر کشور و نانوایی‌ها توزیع می‌شد. بخشی از این آرد برای پخت نان مورد استفاده قرار می‌گرفت و ممکن بود بخش قابل توجهی از آن، به دلیل انگیزه فراوان ناشی از اختلاف سرسام آور قیمت بازار آزاد، قاچاق شود یا از شبکه خارج و به مصرف تولید بیسکوییت و شیرینی برسد.

مطالعه کنید !
خبری از افزایش قیمت نان نیست

وی ادامه داد: در ساز و کار جدید، ما به جای توزیع آرد یارانه‌ای، صرفاً به آردی که تبدیل به نان مصرفی مردم شود، یارانه تخصیص می‌دهیم. امیدواریم به این شکل، جلوی قاچاق گسترده آرد گرفته شده و انشاالله مردم بتوانند با همان کیفیت و چه بسا بهتر از گذشته، نان را ارزان‌تر دریافت کنند.

سبحانیان در مورد اجرای طرح آزمایشی نان در استان زنجان به صورت پایلوت، گفت: پس از جلسات متعدد با استاندار و دیگر مسئولان استانی، از اوایل هفته جاری این طرح در استان زنجان اجرا می‌شود که تمام جمعیت استان تحت پوشش قرار خواهد گرفت. مدت اجرای این طرح دو الی سه هفته است که فقط شامل نان سنتی می‌شود. البته احتمال اجرای پایلوت به طور هم‌زمان در سایر استان‌ها نیز وجود دارد.

معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به سؤالی با رد احتمال سهمیه بندی نان، افزود: بحث سهمیه بندی در این موضوع مطرح نیست، زیرا ضعیف‌ترین مردم مصرف بالاتری دارند. در حال حاضر، دولت اصلاً تصمیمی برای کاهش مصرف نان ندارد. اجرای این طرح صرفاً برای مقابله با زنجیره قاچاق گسترده آرد است.

وی نظارت بر اجرای این طرح را وظیفه خود صنوف مرتبط و وزارتخانه‌های مرتبط مثل جهاد کشاورزی و صمت، استانداری‌ها و… دانست و گفت: با توجه به اصلاح قیمت‌ها، پیش بینی تخلف وجود ندارد و عملاً انگیزه قاچاق از بین خواهد رفت و نتایج آن را به اطلاع مردم می‌رسانیم.

سبحانیان در مورد پاسخگویی به سوالات مردم، گفت: برای برطرف کردن ابهامات و سؤالات مردم تمهیداتی در نظر گرفته شده است. دوستان در وزارت صمت، جهاد کشاورزی، استانداری‌ها، افردی را به کار خواهند گرفت تا پاسخگوی مردم باشند. همچنین نتایج اجرای طرح در استان زنجان، لحظه به لحظه به اطلاع مردم و رسانه‌ها خواهد رسید و اجرای آزمایشی هم به دلیل مشخص شدن ایراد طرح خواهد بود.

مطالعه کنید !
برای افزایش قیمت آرد به مردم یارانه می دهیم

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در مورد اتصال کارتخوان نانوایی‌ها و پرداخت مابه التفاوت، بیان کرد: مقرر شده نانوایی‌ها به کارتخوان‌هایی مجهز شوند که به لحاظ تجربه کاربری برای مشتریان بسیار ساده خواهد بود و ساده‌تر از گذشته افراد می‌توانند انواع نان خود را انتخاب و پرداخت کنند. ساز و کار تسویه با نانوایان هم مشابه امروز خواهد بود و هیچ تاخیری در پرداخت آن وجود ندارد.

وی گفت: این طرح به دنبال این است که بیش از آنکه الگوی مصرفی مردم اصلاح شود، از حجم گسترده انحراف در زنجیره و قاچاق جلوگیری کند که حدود ۳۰ درصد مصرف آرد فعلی کشور خواهد بود.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر