چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهتحلیل خبریوعده پرداخت یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی برای جبران گرانی ها

وعده پرداخت یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی برای جبران گرانی ها

معاون اقتصادی رئیس جمهور خبر از پرداخت یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی برای کاهش فشار گرانی‌ها داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، در راستای تغییر سیاست پرداخت یارانه به واردات و همچنین اصلاح وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی، محسن رضایی-معاون اقتصادی رئیس جمهور-  در رسانه ملی، توضیحات کوتاهی در رابطه با نحوه پرداخت یارانه به مردم از محل این حذف ارائه کرد.

وی  گفت: قرار شده منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی که به صورت ارزان در اختیار تجار قرار می‌گرفت، به صورت کالابرگ به مردم داده شود. برای حفظ آرامش و جلوگیری از تنش، تصمیم بر این شد که در دو ماه اول مبلغی به صورت نقد به حساب مردم واریز شود. این یارانه برای دهک‌های پایین ۴۰۰ هزار و دهک‌های بالا ۳۰۰ هزارتومان است.

رضایی افزود: در قانون بودجه بر پرداخت منابع به صورت کالابرگ تاکید شده است. بنابراین قرار شده که در دو ماه اول تا زمان ایجاد شرایط، برای کاهش فشار گرانی‌ها مبلغ نقدی واریز شود ولی در ادامه به صورت کالابرگ خواهد بود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور یادآور شد که شاید مبلغ  یارانه  ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی تغییر کند. این ارقام کارشناسی شده بوده ولی باید با بودجه دولت و سایر ضرورت‌ها تطبیق داده و نهایی شود.

به گزارش ایسنا، طبق قانون بودجه ۱۴۰۱، مجلس به دولت اجازه داد که در سال ۱۴۰۱، معادل سقف ردیف (۱۸) جدول مصارف تبصره (۱۴) این قانون را از طریق تامین منابع مابه التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی اختصاص دهد. بر این اساس چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف کند، باید قبلا ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالا برگ الکترونیکی و در امور پزشکی از طریق بیمه ها یا از طرق جایگزین مطمئن به انجام رسانده باشد؛ به طوری که افراد بتوانند این کالاها و خدمات را به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.

مطالعه کنید !
مقایسه ارزش یارانه رئیسی با یارانه احمدی نژاد

دولت در سال گذشته حدود ۱۵.۱ میلیارد دلار بابت واردات کالای اساسی با ارز ترجیحی تامین ارز کرده است که شامل گندم، جو، ذرت، کنجاله سویا، روغن خام، دانه‌های روغنی و همچنین بخشی از دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی بوده است.

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر