چهارشنبه, خرداد 4, 1401
16.6 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزی ۳۰ درصد از اراضی گندم همدان از بین رفت

 ۳۰ درصد از اراضی گندم همدان از بین رفت

رییس بنیاد گندمکاران از بین رفتن تعداد قابل توجهی از اراضی گندم را تأیید کرد و گفت: در استان‌های جنوبی و گرم شاهد تشدید روند از بین رفتن بوته های گندم هستیم.

علی بایگانه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، اظهار داشت: در فروردین سال جاری شاهد کاهش میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم. همین مسئله بوته‌های گندم و جو را دچار تنش آبی کرد.

وی میزان تنش‌های آبی در سال جاری را نسبت به سال گذشته بیشتر دانست و افزود: به علت خشکسالی، مزارع استان همدان خسارت قابل توجهی دیده‌اند. هر چند بارندگی‌های هفته‌های اخیر تاحدودی آثار تنش را تعدیل کرده است.

به گفته این مقام مسئول؛ جهاد کشاورزی استان گزارشی از برآورد خسارت به اراضی دیم جو و گندم تهیه خواهد کرد. چراکه تعداد قابل توجهی از این اراضی غیر قابل برداشت شده‌اند؛ بنا به گزارش‌های اخیر، خسارت‌های وارده به اراضی جو نسبت به گندم بیشتر است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان افزود: خسارت‌های وارده در میزان تولید تاثیر مستقیمی گذاشته است. به همین دلیل در سال زراعی 1401 با کاهش حدود 40 درصدی تولید جو و 30 درصدی تولید گندم در استان همدان روبه رو بوده‌ایم.

وی با اشاره به دیمی بودن اراضی گندم در استان همدان، افزود: اگر بارندگی‌ها کاهش پیدا کند به شدت مزارع آسیب خواهند دید؛ آبیاری تکمیلی به شرطی میسر است که منابع آبی آن تامین و آب در رودخانه‌های فصلی، جاری باشد. متاسفانه به دلیل کاهش بارندگی رودخانه فصلی نداریم که بتوانیم آبیاری تکمیلی برای اراضی دیم دایر کنیم. کشت‌های آبی از منابع آب‌های زیرزمینی نیاز خود را تامین می‌کنند و خطری این اراضی را تهدید نمی‌کند.

مطالعه کنید !
نان سنتی گران نخواهد شد

باز شدن پای دلال‌ها به خرید گندم

همچنین در این رابطه علیقلی ایمانی رییس بنیاد گندمکاران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به از بین رفتن تعداد قابل توجهی از اراضی گندم، گفت: در استان‌های جنوبی و گرم روند نابودی بوته های گندم تشدید شده است. از آنجایی‌که میزان بارندگی در استان گلستان مناسب نبود 50 تا 60 هزار هکتار از اراضی این استان یا سبز نشدند و یا بعد از سبز شدن خشک شدند.

وی به تعلل دولت در پرداخت خرید تضمینی گندم اشاره کرد و افزود: دولت باید فاصله پرداخت‌ها به کشاورزان را کم کند و شرایطی ایجاد شود که کشاورزان گندم‌ها را تحویل دولت بدهند. در غیر این صورت پای دلا‌ل‌ها و واسطه‌ها به میدان باز شده و اقدام به خریداری گندم کشاورزان می‌کنند.

عضو شورای قیمت‌گذاری گندم با اشاره به آزادسازی آرد صنف و صنعت، گفت: تولیدکنندگان ماکارونی به دنبال افزایش میزان خرید گندم هستند تا علاوه بر تامین نیاز داخلی، روند صادرات را ادامه بدهند. اگر دولت در قصه خرید گندم ورود به موقع نداشته باشد و پرداخت‌ها به‌روز نشود، بدون تردید شاهد بی‌نظمی در بازار گندم خواهیم بود.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر