سه شنبه, آذر 8, 1401
13.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریشروط وزارت ارتباطات برای افزایش قیمت اینترنت

شروط وزارت ارتباطات برای افزایش قیمت اینترنت

با وجود چند برابر شدن قیمت‌ها، تعرفه های اینترنت از سال ۱۳۹۵ تاکنون تغییری نکرده است. وزیر ارتباطات ضمن بیان این مطلب گفت: اپراتورها به دلیل چندبرابر شدن هزینه‌ها خواستار افزایش قیمت اینترنت هستند و می‌گویند با این شرایط امکان توسعه خدمات را ندارند. البته وزارت ارتباطات فعلا با درخواست آن‌ها مخالفت کرده و فقط اجازه حذف بسته‌هایی که بهای آن‌ها کمتر از کف قیمت بوده‌، صادر شده است.

به گزارش ایسنا، عیسی زارع‌پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن، گفت: در جلسه امروز، نمایندگان سوالات و دغدغه‌هایی را مطرح کردند که بخشی از این دغدغه‌ها مربوط به دسترسی مردم در روستاها به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات بود.

وی افزود: هنگامی که ما کار را شروع کردیم از مجموع ۴۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار،  ۷۵۰۰ روستا در کشور یا فاقد دسترسی بودند یا کیفیت دسترسی آن‌ها پایین بود. اما در حال حاضر این عدد به حدود ۵ هزار و ۵۰۰ روستا رسیده و حدود ۲ هزار روستا طی ۱۰ ماه فعالیت ما، به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند.

این عضو کابینه سیزدهم ادامه داد: بر اساس قولی که به نمایندگان مجلس داده‌ایم، تا پایان سال ۱۴۰۱ و حداکثر تا پایان نیمه نخست سال ۱۴۰۲، سایر روستاها نیز متصل می‌شوند. اکنون بخش زیادی از زندگی مردم چه در روستا و چه در شهر به فضای مجازی و اینترنت وابسته است و ما به عنوان یک حق برای عموم مردم در حال پیگیری این موضوع هستیم.

زارع‌پور با بیان اینکه نمایندگان در نشست امروز درباره شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک، حوزه فضایی و اقتصاد دیجیتال نیز نگرانی‌هایی داشتند، گفت: در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره حوزه‌های مذکور ارائه شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ابتدای اردیبهشت ماه دولت برای توسعه فیبر نوری منازل و کسب و کار تصمیم مهم و راهبردی گرفت زیرا بهترین روش حل مشکلات اینترنت کشور، توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبر نوری است. به این معنا که باید فیبر نوری به تک به تک منازل مردم برسد که متاسفانه اکنون حدود ۲ درصد مردم به این امکان دسترسی دارند.

طبق اعلام خانه ملت، زارع‌پور تصریح کرد: طبق هدف‌گذاری باید تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پوشش در این زمینه ایجاد شود. به همین منظور اقدامات عملی از سال گذشته شروع شده و تاکنون راه اندازی بیش از ۱.۲ میلیون پورت در کشور انجام شده است. البته برای افزایش تعداد استفاده‌کنندگان نیاز به فرهنگ سازی و اطلاع رسانی داریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: براساس تصمیم دولت مقرر شد، بخشی از سهم درآمد دولت از درآمد اپراتورهای تلفن همراه به این پروژه اختصاص یابد. یعنی از ۲۸ درصد سهم دولت، ۸ واحد درصد برای توسعه پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها هزینه شود.

شروط ۳ گانه وزارت ارتباطات برای افزایش قیمت اینترنت

این عضو کابینه سیزدهم با اشاره به عدم تغییر تعرفه های اینترنت ثابت و تلفن همراه از سال ۱۳۹۵ تاکنون علیرغم چند برابر شدن هزینه‌ها گفت: وزارت ارتباطات به دنبال ارتقا کیفیت شبکه است. اما از آنجا که سرمایه‌گذاری برای توسعه توسط بخش خصوصی یعنی اپراتورها انجام می‌گیرد، این شرکت‌ها مطرح می‌کنند که امکان توسعه وجود ندارد زیرا درآمدها ثابت مانده و هزینه‌ها چند برابر شده است و از وزارت ارتباطات درخواست افزایش تعرفه دارند.

زارع‌پور اضافه کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فعلا با درخواست آن‌ها موافقت نکرده اما اجازه حذف بسته‌هایی که براساس مصوبه سال ۱۳۹۵ کمیسیون تنظیم مقررات کمتر از کف قیمت بوده‌اند را داده است. اما برای ارائه بسته‌های جدید ما این موضوع را منوط به افزایش کیفیت کردیم. به این معنا که این شرکت‌ها باید این سه مورد را انجام دهند:

  • ظرف ۳ سال آینده سرعت را دو برابر کنند
  • پوشش ۴g را صد درصد کنند
  • ۱۰ درصد ارتباطات نیز مبتنی بر نسل ۵ شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: اپراتورها باید برنامه خود را برای تحقق این اهداف ارائه کنند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد ما اجازه معرفی بسته‌های جدید با تعرفه‌های جدید را مشروط بر اینکه فشار به مردم وارد نشود، خواهیم داد. خط قرمز ما در وزارت ارتباطات ارتقا کیفیت و سرعت ارتباطات است و به دنبال افزایش درآمد و سود اپراتورها نیستیم.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر