چهارشنبه, آذر 2, 1401
17.1 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشمقایسه ارزش یارانه رئیسی با یارانه احمدی نژاد

مقایسه ارزش یارانه رئیسی با یارانه احمدی نژاد

طبق بررسی های انجام شده قدرت خرید یارانه واریزی احمدی نژاد در آغاز واریز بیشتر از یارانه نقدی 400 هزارتومانی واریزی توسط دولت رئیسی بود.

به گزارش اعتمادآنلاین دولت ابراهیم رئیسی همانند محمود احمدی‌نژاد برای آزادسازی قیمت کالاهای اساسی از روش توزیع یارانه نقدی استفاده کرد. اما باید دید قدرت خرید این دو یارانه واریزی توجه فاصله 12 ساله و صعود نرخ تورم و افزایش قیمت ارز چقدر با هم تفاوت دارد؟

به گزارش یورونیوز، دولت محمود احمدی‌نژاد در آذر ماه سال ۱۳۸۹ و همزمان با آغاز اجرای قانون هدفمندسازی یارانه که قرار بود، نرخ شانزده قلم کالا و خدمت از جمله بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم، شکر، برنج، روغن و شیر را با حذف یارانه دولتی آن‌ها طی ۵ سال به سطح قیمت‌های بین‌المللی برساند. در نخستین مرحله واریز یارانه نقدی به حساب خانوارها، برای جبران قدرت خرید هر نفر ۴۵ هزار و پانصد تومان واریز شد.

با توجه به این که مرکز آمار ایران شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار(CPI)  را در فروردین گذشته، ۴۱۵ اعلام کرده و این شاخص در سال ۱۳۸۹، نزدیک به ۳۴.۱۶۷ بوده، قدرت خرید هر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان آن سال، معادل ۵۵۲ هزار تومان در فروردین گذشته است.

ارقامی که قدرت خرید آنها پایین‌تر از  ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانِ ۱۲ سال پیش است

همزمان با آغاز واریز یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی، هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران هزار و ۶۵ داد و ستد می‌شد. یعنی یارانه نقدی ماهانه معادل ۴۲.۷ دلار آمریکا بود.

اما همزمان با واریز یارانه حذف ارز ترجیحی که برای سه دهک پایین درآمدی ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است، نرخ آزاد هر دلار آمریکا ۲۸ هزار و ۶۰۰ بود.

در واقع قدرت خرید بین‌المللی یارانه نقدی واریز شده از سوی دولت ابراهیم رئیسی معادل ۱۴ دلار است. بنابراین قدرت خرید بین‌المللی یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در آغاز واریز آن ۳ برابر یارانه نقدی ۴۰۰ هزار تومانی بوده است.

البته هر چند که دولت احمدی‌نژاد در کسب نتیجه ناموفق بود ولی قصد داشت نرخ ‍۱۶ قلم کالا و خدمت یارانه‌ای را آزاد کند. اما اکنون دولت رئیسی از اصلاح شیوه اعطای یارانه به نان و دارو و نیز حذف ارز ترجیحی کالاهای محدودتری از جمله روغن، برنج، شکر، مرغ، گوشت، حبوبات، چای و تخم مرغ سخن به میان آورده و دامنه محدودتری از کالاها را هدف قرار داده است.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر