شنبه, اردیبهشت 31, 1401
16.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشچالش تولید لوازم خانگی در کشور

چالش تولید لوازم خانگی در کشور

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور تولید لوازم خانگی در داخل را بسیار چالش برانگیز خواند.

به گزارش صدای بورس، دو روز پیش رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از کارگران در بیاناتی از قاچاق و واردات بی‌رویه کالاهایی که تولید داخلی و با کیفیت دارند، به‌عنوان خنجری بر قلب تولید کشور یاد کردند و گفتند: بر اساس آمارهای کارشناسان، هر یک میلیارد دلار واردات از اجناس دارای تولید داخلی مانند کفش، پوشاک و لوازم‌خانگی، به تعطیلی ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور منجر می‌شود.

در همین زمینه «محمدرضا شهیدی» دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور افزود: خلاها و نقاط ضعف قانونی در مواردی همچون ته‌لنجی، مرزنشینی و تعاونی‌های مرزی و غیره در موضوع واردات قاچاق به کشور وجود دارد.

به گفته این مقام صنفی، هرچند این موارد در قانون با اهداف خوبی برای مرزنشینان تدوین و تصویب شد، اما باز هم  سوء استفاده‌های زیادی در این زمینه صورت می‌گیرد. وی بیان داشت: مطابق برآوردها سالیانه فقط در بخش تلویزیون بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار دستگاه و در کل بخش لوازم‌خانگی بیش از چند میلیون دستگاه کالای قاچاق به کشور وارد می‌شود که عمده آنها حاصل سوءاستفاده از قانون است.

شهیدی خاطرنشان‌کرد: این مساله در ستاد مبارزه با قاچاق کالا مطرح شد تا جلوی منافذ شبه قانونی گرفته شود، زیرا نقاط زیادی در قانون برای سوءاستفاده دیده می‌شود. وی درباره موضوع قاچاق سوخت به خارج از کشور گفت: اکنون گازوئیل که حدود یک بیستم نرخ جهانی قیمت دارد، در مناطق مرزی به‌راحتی قاچاق می‌شود و از آن طرف تلویزیون و دیگر کالاهای خارجی به داخل قاچاق می‌شوند که قیمت‌هایی به‌مراتب پایین‌تر از تولیدات داخلی دارند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور یادآور شد: مشابه این مشکل در قاچاق آرد، روغن و غیره از مناطق مرزی نیز وجود داشت که با طرح‌های جدید وزارت صمت جلوی قاچاق آن‌ها تا حدود زیادی گرفته شد.

وی گفت: قیمت محصولات قاچاق به طور متوسط ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین‌تر از تولیدات داخلی است. در حالی که مواردی همچون بیمه، مالیات، مالیات بر ارزش‌افزوده، گمرکی و غیره ۳۰ درصد قیمت تمام شده تولیدکنندگان داخلی را تشکیل می‌دهد.

شهیدی تصریح‌کرد: قراردادن این دو مقوله در کنار هم، نشان دهنده عدم توان رقابت محصولات داخلی با کالای قاچاق است که این مساله از خلاهای قانونی نشأت می‌گیرد و تا این شرایط را داریم ارزش اقتصادی شرکت‌های ما نمی‌تواند بزرگ شده و منجر به کاهش تولید و اشتغال می‌شود.

وی تصریح کرد: این مساله باید حتماً جزو جراحی‌های بزرگ اقتصادی دولت قرار بگیرد و جلوی صادرات قاچاق به‌ویژه سوخت، همچنین واردات شبه قانونی به نام ته لنجی، مرزنشینی و تعاونی‌های مرزی گرفته شود.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر