سه شنبه, خرداد 3, 1401
21.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزیسخنان وزیر جهاد کشاورزی درباره یارانه و ارز ترجیحی/جهان تا 5 سال...

سخنان وزیر جهاد کشاورزی درباره یارانه و ارز ترجیحی/جهان تا 5 سال درگیر گرانی و کمبود خواهد بود

به گفته وزیر جهاد کشاورزی جنگ اوکراین و روسیه باعث افزایش ۲۲ تا ۸۰ درصدی قیمت جهانی کالاهای اساسی شده است که تا ۵ سال، دنیا درگیر افزایش قیمت‌ها و کمبود منابع غذایی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتی‌نژاد در همایش وزارت کشور که با حضور استانداران برگزار شد، اظهار کرد: ما با یک سیاست بد اقتصادی در کشور مواجه بودیم که سیاست ارز ترجیحی بود.

وی ادامه داد: در دنیا یارانه را یا به تولید کننده یا به مصرف کننده و یا به طول زنجیره می‌دهند. اما در کشور ما یارانه به وارد کننده داده می‌شود که در دنیا این تجربه وجود ندارد. این سیاست بد؛ حتی اگر به بهترین نحو ممکن اجرا شود هم فاقد خروجی نخواهد بود.

این مقام مسئول افزود: در دولت و ستادی که به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، بررسی کردیم که به کدام قسمت زنجیره (ابتدا، انتها و یا طول زنجیره) یارانه تعلق گیرد که در نتیجه، این یارانه به انتهای زنجیره یعنی مصرف‌کننده تعلق گرفت.

ساداتی‌نژاد با بیان این که در کشور ما به نسبت به سلامت غذا و محصولات ارگانیک بی توجهی شده است و در این بخش بسیار عقب هستیم، تصریح کرد: با اختصاص یارانه به مصرف کننده، محصولات ارگانیک و سالم رشد بیشتری خواهند داشت و می‌توانیم بهتر نظارت کنیم. همچنین از تولید و تولید کننده حمایت همه‌جانبه‌تری خواهیم داشت.

وی افزود: این ارز برای کاهش هزینه تولید کننده در نظر گرفته شده بود اما هزینه تولید کننده را افزایش داد. برای حمایت از تولید داخلی بود اما خودکفایی از دست رفت و شاخص بهای تولید کننده را به جای کاهش، افزایش داد و نتیجه آن عدم سرمایه‌گذاری در این بخش شد و منابع به سمت واردات سوق پیدا کرد.

مطالعه کنید !
مفهوم اصلاح یارانه ها، حذف ارز ترجیحی نیست

مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: 312 هزار میلیارد تومان سرمایه به سمت واردات رفته و 4 هزار میلیارد تومان برای کمک فنی و اعتباری به بخش کشاورزی اختصاص یافته است، اما تنها 4 درصد در کشاورزی سرمایه‌گذاری شده که نتیجه تخصیص این ارز بوده است.

وی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی برای کشاورزی ایران یک نعمت محسوب می‌شود و یک نهضت و انقلاب بهره‌وری در حوزه کشاورزی و دام و طیور رقم خواهد خورد، ابراز امیدواری کرد: این طرح را بتوانیم با کمک استانداران به درستی اجرا کنیم تا هم کشاورزان و هم مردم راضی باشند.

ساداتی‌نژاد در رابطه با بحران غذا در دنیا عنوان کرد: در دنیا جو 60 درصد، ذرت 29 درصد، کنجاله سویا 22 درصد، گندم 51 درصد، دانه‌های روغنی 32 درصد و روغن خام 80 درصد افزایش قیمت داشته است که به خاطر جنگ روسیه و اوکراین و از دست رفتن اراضی کشاورزی اوکراین است که تا پاکسازی این مناطق، به مدت 5 سال، دنیا با این افزایش قیمت‌ها و کمبود منابع غذایی درگیر خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما برای حل این بحران با اتحادیه‌ها جلسات متعددی را برگزار کرده‌ایم، گفت: اولین دغدغه اتحادیه‌ها مشکل سرمایه در گردش است که با بانک مرکزی برای معرفی کارخانجات و مراکز بزرگ به بانک‌ها و دریافت تسهیلات بانکی توافق کرده‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای تولیدکنندگان کوچک هم به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری رفته‌ایم، همچنین دامدار کارت را تا سقف 50 میلیون تومان برای خرید نهاده شارژ کرده‌ایم.

وی در رابطه با جذب مازاد تولید محصولات پروتئینی در کشور خاطرنشان کرد: تولید مازاد مرغ، تخم مرغ و شیر در استان‌ها را خریداری می‌کنیم. از بخش خصوصی خواسته‌ایم مازاد را صادر کند و تمام عوارض صادراتی با اجرای این طرح لغو و در صورت لزوم با دستور معاون اول رئیس‌جمهور مشوق صادراتی به مدت محدود لحاظ خواهد شد.

مطالعه کنید !
ارزان شدن سه قلم کالا در فروردین 1401

ساداتی‌نژاد تاکید کرد: بازارگاه تعطیل نخواهد شد و تمام نهاده‌های وارداتی باید از گمرک مستقیم وارد بازارگاه شود. نقش استانداران در زمان آزادسازی قیمت‌ها بسیار مهم است و یک تصمیم اشتباه می‌تواند بازار را متلاطم کند. در کارخانجات، مرغداری‌ها و کشتارگاه‌ها باید ناظر حضور داشته باشد تا مشکلی به وجود نیاید.

ساداتی‌نژاد در پایان گفت: با دستور معاون اول رئیس‌جمهور 80 هزار تن برنج، 70 هزار تن شکر، 10 هزار تن گوشت منجمد و 10 هزار تن مرغ منجمد در استان‌ها مستقر کرده‌ایم تا در صورت تلاطم در بازار توزیع شود.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر