سه شنبه, خرداد 16, 1402
23.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشقرعه کشی خودرو تا پایان امسال حذف می شود

قرعه کشی خودرو تا پایان امسال حذف می شود

به گفته معاون صنایع حمل‌ونقل وزیر صمت بیشتر خودروها تا پایان سال از فرایند قرعه کشی خودرو خارج می‌شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، منوچهر منطقی با حضور در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: تعادل عرضه و تقاضا در بازار خودرو بر قیمت‌ها اثر خواهد داشت و پیش‌بینی می‌کنیم که با شروع و ادامه واردات، قیمت‌ها به حد مورد انتظار مشتری برسد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزیر صمت ضمن اشاره به درخواست سران قوا در تأمین کیفیت و تعادل قیمت در بازار خودرو، خاطر نشان کرد: با توجه به این موضوع و همچنین با توجه به افزایش ۴۰ درصدی صادرات در سال گذشته، محدودیت‌های ارزی از بین رفته است. بنابراین وقت آن بود که بحث واردات خودرو برای تنظیم بازار و ارتقای کیفیت، مطرح شود.  بر مبنای همین اصول، وزارت صمت با مدیریت شخص وزیر، تلاش بسیاری درزمینه واردات خودرو انجام داد و آئین‌نامه واردات خودرو را تنظیم کرد. پس از طی فرآیند این آئین‌نامه در دولت، کلیات آن به تصویب رسید.

معاون وزیر صمت ادامه داد: در گذشته برای واردات خودرو، بیشتر به دو دهک بالای درآمدی توجه می‌شد. در مقررات جدید، علاوه بر دو دهک بالا، واردات خودرو برای دهک‌های کم‌درآمد نیز میسر شده است و برای واردات خودروهایی که می‌تواند دهک‌های پایین را پوشش دهد، مشوق‌های خاصی ازجمله تعرفه‌های پایین‌تر در نظر گرفته‌شده است.

وی با بیان اینکه در این طرح، نگاه ویژه‌ای به خدمات پس از فروش شده است افزود: با ورود خودرو به کشور، صاحبان خودرو اغلب در نگهداری و پشتیبانی دچار مشکل می‌شدند. بنابراین یکی از بحث‌هایی که بر اجرای آن بسیار تاکید داریم، این است که خدمات پس از فروش در کشورهای واردکننده ارائه شود.

 انتقال فناوری در کنار واردات خودرو در دستور کار است

منطقی ادامه داد: همیشه در کشور تنها واردات خودرو انجام می‌شد. اما از جمله مواردی که همه کشورها از آن به خوبی استفاده می‌کنند، انتقال فناوری در کنار واردات است. بنابراین در واردات خودروهایی که برای دهک‌های پایین صورت می‌گیرد، علاوه بر در نظر گرفتن مشوق، تأکید شده کسانی می‌توانند وارد این فرآیند شوند که فرآیندهای تولید را نیز فرا گیرند تا انتقال دانش نیز انجام شود. از دیگر موضوعات مورد تأکید در این آئین‌نامه، واردات خودروهای جدید به‌ویژه خودروهای برقی است که در دنیا نیز موردتوجه قرار دارد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزیر صمت خاطر نشان کرد: همچنین در آئین‌نامه واردات خودرو آمده که هر سرمایه‌گذاری بخواهد در زنجیره ارزش خودرو (قطعات و زیرمجموعه‌ها)  سرمایه‌گذاری کند، می‌تواند واردات خودرو را در ازای سرمایه‌گذاری در زنجیره ارزش خودرو، انجام دهد. همچنین افرادی که طیفی از محصولات را صادر کنند، می‌توانند درازای صادرات با مجوز بانک مرکزی، واردات انجام دهند.

منطقی خاطرنشان کرد: آئین‌نامه واردات خودرو یک آئین‌نامه مترقی است. با توجه به اینکه امسال مزین به نام دانش‌بنیان است و از سوی دیگر قصد داریم که سطح کیفیت و رضایت مشتری را افزایش دهیم، تا حد امکان سعی شده که همه این عوامل باهم دیده شوند.

بسته به شکاف عرضه و تقاضا، واردات صورت خواهد گرفت

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت، ضمن تاکید براینکه برای رسیدن به تعادل در بازار خودرو، بایستی از طریق تولید خودرو و واردات نیازهای جامعه برطرف شود، گفت: براین اساس میزان واردات به طور کامل بسته به شکاف عرضه و تقاضا است. طیف محصولاتی که عمده مشتریان از آن استفاده می‌کنند در واردات دیده‌ شده که ممکن است کیفیت‌های بالاتری نسبت به مجموعه‌های داخل داشته باشند؛ لذا خودروسازان داخلی اگر بخواهند وارد رقابت شوند بایستی سطح کیفیت را افزایش دهند؛ بنابراین شکاف کمبود خودرو و ارتقای فاصله کیفیتی در این آئین‌نامه دیده شده است.

خودرو به‌عنوان کالایی سرمایه‌ای، نتیجه بازار نامتعادل است

معاون وزیر صمت در ادامه در رابطه با موضوع حذف قرعه کشی خودروها، اظهار کرد: نکته مهم در بحث قرعه‌کشی‌ها این است که متقاضی بازار خودرو بیش‌ از میزان تولید است. ضمن اینکه باتوجه به عدم تعادل در بازار، برخی افراد خودرو را به‌عنوان کالای سرمایه‌ای می‌بینند. با فرآیندی که در پیش‌گرفته خواهد شد، تقاضای منفی که بیشتر براساس سرمایه‌گذاری است، کمتر خواهد شد و به تدریج با افزایش عرضه، پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال جاری اکثریت خودروها از چرخه قرعه‌کشی خارج شوند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر