سه شنبه, خرداد 16, 1402
20.8 C
Rasht
خانهبازارگردیبانک و بیمهمفهوم اصلاح یارانه ها، حذف ارز ترجیحی نیست

مفهوم اصلاح یارانه ها، حذف ارز ترجیحی نیست

رئیس کل بانک مرکزی گفت: رانت ناشی از ارز ارزان با اصلاح نظام یارانه‌ها از بین خواهد رفت. امروز اصلاح یارانه ها انجام گرفته و نحوه پرداخت تغییر کرده است. بنابراین حذف ارز ترجیحی معنی ندارد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، علی صالح آبادی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: وقتی واردکننده با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا وارد می‌کرد، تفاوت قابل توجه نرخ نیما و ارز ترجیحی باعث واردات بیش‌ از حد می‌شد. بنابراین بخشی از این واردات را به کشورهای دیگر قاچاق می‌کردند. یعنی کشورهای دیگر هم از منابع ارزی ما بهره می‌بردند. علاوه بر این تولید داخل هم دچار ضربه جدی می‌شد، چون تولید برای تولیدکننده داخلی صرف نمی‌کرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، کالای نهایی با قیمت متناسب ارز ترجیحی در اختیار مردم قرار نمی‌گرفت. در سال‌های اخیر بیش از ۷۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات تخصیص داده شد که بخش زیادی از آن به سفره مردم نرسید.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: امروز شکل پرداخت یارانه را اصلاح کردیم؛ بنابراین حذف ارز ترجیحی معنی ندارد. یارانه‌ای که به واردکننده پرداخت می‌شد، اکنون به مصرف کننده پرداخت می‌شود. وقتی اصلاح صورت می‌گیرد در مرحله اول شاهد اصلاح قیمتی هستیم که باید با توضیحات کافی شفاف سازی شود.

صالح آبادی بیان کرد: درست است که در اولین گام نرخ کالاهای اساسی تغییر می‌کند، اما مسئولین باید این افزایش قیمت را برای مردم تشریح کنند که به شکل یارانه در اختیارشان قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اگر اصلاح یارانه ها زودتر اجرایی می‌شد بهتر بود، گفت: باتوجه به جنگ روسیه و اوکراین، قیمت جهانی کالاها افزایش پیدا کرد و خیلی از کشورها تعرفه واردات را صفر کردند و انگیزه قاچاق از کشور ما بیشتر هم شد؛ بنابراین اگر امسال تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه پیدا می‌کرد هدر رفت منابع ارزی بیشتر می‌شد.

خبری از رانت ارز ارزان نخواهد بود

رئیس کل بانک مرکزی افزود: ما ارز را ارزان به واردکننده می‌دادیم اما در بسیاری از موارد، واردکننده و توزیع کننده با استفاده از رانت مانع رسیدن سود به مردم می‌شدند. با اصلاح یارانه ها رانت ناشی از ارز ارزان دیگر وجود نخواهد داشت.

مشکلی در تامین ارز کالاهای اساسی وجود ندارد

وی ادامه داد: برای تامین ارز کالاهای اساسی مشکلی وجود ندارد و حتی در روش جدید آسان‌تر هم می‌شود. چرا که ارز واردات اکنون هم از طرف بانک مرکزی تامین می‌شود و هم در سامانه نیما تامین خواهد شد. همچنین به دلیل افزایش قیمت و میزان فروش نفت و فرآورده‌های نفتی، درآمدهای ارزی بیش از گذشته شده است.

FATF مانعی برای تجارت نیست

صالح‌آبادی گفت: در حوزه صادرات نفتی و غیر نفتی وضعیت بهتری نسبت به گذشته داریم. بدون شک امسال درآمد ارزی و تامین ارز بیشتر از قبل خواهد بود. علاوه بر این، روابط خوبی به لحاظ بانکی با کشورهای منطقه، همسایه و دوست برقرار شده است.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: با کشورهایی که رابطه همکاری مشخصی داریم FATF  مانع تجارت و تعامل ما نیست، بلکه مانع اصلی در این زمینه تحریم‌هاست که با سازوکاری این موضوع نیز برطرف شده است. سال گذشته روزانه حجم قابل توجهی واکسن وارد شد که همین امر را تایید می‌کند.

اقدامات بانک مرکزی برای مبارزه با قاچاق ارز

وی درباره اقدامات بانک مرکزی برای مبارزه با قاچاق ارز با اشاره با اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اظهار کرد: اصلاحات این قانون امکانات خوبی برای مبارزه با قاچاق ارز می‌دهد و یکی دیگر از موضوعات موثر در مبارزه با قاچاق ارز، حاکمیت ریال است که اکنون نقل و انتقالات وجوه از طریق سامانه‌های مربوطه تحت نظارت است و با آن بخش از وجوه مربوط به قاچاق ارز برخورد می‌شود. بدین منظور، در حال حاضر برای نقل و انتقال مبالغ بالای ۲۰۰ میلیون تومان باید مستندات به بانک ارائه شود.

تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری

صالح آبادی ادامه داد: از سوی دیگر، سازمان امور مالیاتی نیز با وضع مالیات از قاچاقچیان ارز، به مبارزه با قاچاق ارز کمک می‌کند. در حال حاضر اکثر کارتخوان‌ها و سایر درگاه‌های پرداخت از طریق حاکمیت ریال و سامانه‌های بانک مرکزی تحت اشراف نظام مالیاتی قرار گرفته است و تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری هم به زودی اجرا می‌شود که می‌تواند به شفافیت وجوه ریال کمک کند.

وی با اشاره به وجود قواعد نظارتی مختلف در بانک مرکزی، افزود: قرار است این قواعد نظارتی در سامانه سمات پیاده و این سامانه هوشمند شود و پرداخت تسهیلات در این قالب پرداصورت گیرد.

برنامه‌های بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی 

رئیس کل بانک مرکزی درباره کنترل نقدینگی گفت: محورهای اصلاح نظام بانکی تدوین و به دولت ارائه شده و فعالیت‌های مربوط به آن آغاز شده است که اصلاح رابطه دولت با بانک‌ها و بانک مرکزی، اصلاح رابطه بانک مرکزی با بانک‌ها و بانک‌ها با مشتریان از جمله محورهای اصلی این اصلاح است. موارد تاثیرگذار در رشد نقدینگی و پایه پولی، استقراض دولت از بانک مرکزی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی و انتشار اوراق توسط دولت است که برای همه این موارد سازوکارهای لازم پیش‌بینی شده است.

به گفته وی یکی از برنامه‌های جدی بانک مرکزی که شروع شده، کنترل ترازنامه بانک‌هاست که این موضوع، رشد نقدینگی را کنترل می‌کند و تعیین می‌شود که هر بانکی متناسب با ظرفیت‌ها و سیاست‌های خود چه میزان می‌تواند رشد ترازنامه داشته باشد.

فراهم شدن امکان فروش ارز دولتی در بانک‌ها 

صالح آبادی خاطرنشان کرد: امسال علاوه بر بانک مرکزی، بانک‌های دولتی هم می‌توانند نسبت به فروش ارزهای دولتی اقدام کنند. اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی هم به این موضوع کمک می‌کند که این ارزها به قیمت بازار فروخته شود. براساس قانون بودجه امسال، بانک‌ها برای استقراض و دریافت خطوط اعتباری از بانک مرکزی باید وثیقه بگذارند که عامل مهمی در کنترل تورم و نقدینگی است. علاوه بر این، بانک‌ها باید برای مدیریت نقدینگی خود برنامه داشته باشند و این برنامه را به بانک مرکزی اعلام کنند تا در این زمینه پاسخگو باشند و در صورت کمبود نقدینگی، آن را از طریق بازار بین بانکی و انتشار اوراق تامین کنند.

کاهش حجم اوراق در بانک مرکزی 

وی بیان کرد: در گذشته اوراق را صرفا توسط بانک‌ها خریداری می‌شد که امسال صندوق‌ها نیز در این موضوع مشارکت خواهند کرد. با ریپوی معکوس، حجم اوراق در بانک مرکزی کم شده که می‌تواند به مدیریت بازار پول کمک کند.

رئیس بانک مرکزی افزود: امسال وضعیت بهتری نسبت به قبل در زمینه پایه پولی و نقدینگی دنبال خواهیم کرد. بدهی دولت باید کاهش یابد و انتظار داریم که اگر منابع ارزی دولت بهتر شود، تسویه بدهی‌های دولت به بانک مرکزی از این محل صورت گیرد. امیدواریم که امسال با بهبود درآمدهای ارزی دولت، بدهی‌های ارزی دولت تسویه شود.

وی ادامه داد: کسری بودجه دولت از طریق انضباط مالی با برنامه‌ها و جلسات منظمی که بین بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد پیش می‌رود ان‌شاالله کنترل خواهد شد.

اثر تورمی اصلاح یارانه ها کمتر از ۱۰ درصد است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با محاسبات انجام شده، اثر تورمی عادلانه‌سازی یارانه‌ها کمتر از ۱۰ درصد پیش بینی می‌شود. وزارت اقتصاد مسئول اصلی فراهم شدن زیرساخت کالابرگ الکترونیک است که بانک مرکزی هم به آن‌ها کمک می‌کند که امیدواریم طی دو ماه اجرایی شود. تا زمانی که زیرساخت‌های لازم برای تخصیص کالابرگ فراهم نشود، به پرداخت یارانه نقدی ادامه می‌دهیم.

وی بیان کرد: در اصلاح رابطه بانک‌ها با مشتریان اقدامات خوبی انجام شد. در بخش تسهیلات خرد بایستی دسترسی مردم به منابع بانکی و وثایقی که باید به بانک‌ها بدهند تسهیل شود که خوشبختانه انجام و ابلاغ شد. امکان اعتبارسنجی و افتتاح حساب و امضای الکترونیک برای انجام غیرحضوری کارهای بانکی انجام شد. بخشنامه‌ای ابلاغ کردیم تا با اعتبارسنجی مناسب و با حداقل وثایق مردم بتوانند تسهیلات خرد تا ۲۰۰ میلیون تومان دریافت کنند که حتما نتایج خوبی خواهد داشت.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر