شنبه, مهر 1, 1402
22.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتنشست تخصصی بررسی زیرساخت های تجاری گیلان در منطقه آزاد انزلی

نشست تخصصی بررسی زیرساخت های تجاری گیلان در منطقه آزاد انزلی

نشست تخصصی «بررسی زیرساخت‌های تجاری استان گیلان جهت حمل و نقل و ترانزیت کالا به روسیه» در سازمان منطقه آزاد انزلی برگزار شد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایلنا، با عنایت به اهمیت توسعه تجارت با کشور روسیه و تشکیل کارگروهی با همین عنوان به ریاست معاون اول رییس جمهور و دبیری رییس سازمان توسعه تجارت کشور؛ نشست تخصصی «بررسی زیرساخت‌های تجاری استان گیلان جهت حمل و نقل و ترانزیت کالا به روسیه» با حضور مدیران سازمان توسعه تجارت کشور و استان، مدیران راه آهن، گمرک، نمایندگی وزارت امور خارجه در استان، راهداری و حمل و نقل جاده ای، سازمان صمت گیلان و معاونین و مدیران بندری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد انزلی در این منطقه برگزار شد.

در این نشست شاخص‌ها و متغیرها، ظرفیت‌ها و چالش‌های پیش روی افزایش بهره گیری از فرصت‌های حمل و نقل ترکیبی در توسعه مبادلات تجاری و لزوم گسترش تجارت و ترانزیت کالا با استفاده حداکثری از ظرفیت لجستیکی کشور به خصوص بنادر استان گیلان و منطقه آزاد انزلی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در خصوص آخرین وضعیت اتصال ریل به بندر کاسپین و پیش بینی‌های لازم درخصوص اتمام عملیات اجرایی بحث و تبادل نظر انجام شد.

در این جلسه امین افقی، معاون حوزه بندری و وحید طالب‌پور معاون اقتصادی سازمان، تحلیلی از شاخص‌های اقتصادی، توانمندی‌های تولیدی-صنعتی، مزایا و معافیت‌های قانونی و بسته‌های حمایتی-تشویقی این سازمان جهت تسهیل و توسعه امور مختلف مرتبط با حوزه‌های ترانزیت کالا از طریق این منطقه ارائه دادند. همچنین با تبیین فرصت‌ها و توانمندی‌های دو بندر انزلی و کاسپین که در محدوده این منطقه مشغول به فعالیت هستند، اقدامات سازمان منطقه آزاد انزلی در مسیر فعالسازی کریدورهای شمال-جنوب و چین-قزاقزستان-ایران را تشریح کردند.

تکمیل خطوط راه آهن استان؛ تجهیز ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به کشتی رو– رو، تانکر و کانتینری، به ویژه کانتینرهای یخچالی؛ سواپ سوخت؛ تهاتر کالا ایجاد خطوط کشتیرانی منظم و دائمی؛ پیگیری مصوبات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه؛ گسترش خدمات گمرکی؛ لزوم کاهش هزینه و زمان جهت فعال‌سازی کریدورهای تجاری و همچنین برخی موانع نرم افزاری که مولفه‌های تسهیل و توسعه لجستیک در ترانزیت کالا از طریق دریای خزر است، از مهمترین موارد طرح شده در این جلسه بود.

قابل ذکر است که در حاشیه این نشست، از زیرساخت ها و امکانات مجتمع بندری كاسپین و كارگاه مسیر ریل به بندر كاسپین و از آخرین اقدمات و تاسیسات لجستیكی بازدید انجام شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر