شنبه, آذر 5, 1401
13.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشدرخواست کمک اعضای گروه هفت از اوپک

درخواست کمک اعضای گروه هفت از اوپک

وزیران کشورهای گروه هفت برای مقابله با کمبود جهانی انرژی حاصل از حمله روسیه به اوکراین، دست به دامن اوپک شده‌اند.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از ایسنا، این درخواست که در پایان گفت و گوی سه روزه اعضای گروه هفت در برلین مطرح شد، به تغییرات اقلیمی متمرکز بود و نشان داد چطور اقتصادهای بزرگ جهان برای مهار تورم و قیمت‌های انرژی و در عین حال پایبندی به اهداف زیست محیطی، در تلاش هستند. اوپک و متحدانش که به اوپک پلاس شناخته می‌شوند، تاکنون از پذیرش درخواست‌های غرب برای افزایش سریعتر تولید نفت و پایین بردن قیمت‌ها، طفره رفته‌اند.

در بیانیه پایانی نشست گروه هفت آمده است: ما از کشورهای تولیدکننده نفت و گاز می‌خواهیم مسئولانه عمل کرده و به محدود شدن عرضه در بازارهای جهانی نفت واکنش نشان دهند. همچنین متذکر می‌شویم که اوپک نقش کلیدی برای ایفا کردن دارد. ما با این تولیدکنندگان و همه شرکای خود برای تضمین تامین پایدار و باثبات انرژی جهانی همکاری خواهیم کرد. وزیران گروه هفت تاکید کردند که اجازه نخواهند داد بحران انرژی، تلاش‌ها برای مبارزه با تغییرات اقلیمی را از مسیر خود منحرف کند.

این کشورها متعهد شدند برای برچیدن تولید نیروی زغال سوز همکاری کنند اما تاریخی را برای این هدف در نظر نگرفتند. در پیش نویس قبلی بیانیه نهایی، پایان دادن به تولید نیروی زغال سوز تا سال ۲۰۳۰ تعیین شده بود. اما منابع آگاه از مذاکرات به رویترز گفتند:‌ ژاپن و آمریکا اعلام کرده‌اند نمی‌توانند از این تاریخ حمایت کنند. با این حال وعده داده شده، نخستین تعهد کشورهای گروه هفت برای پایان بخشیدن به استفاده از نیروی زغال سوز محسوب می‌شود. زغال سنگ آلاینده‌ترین سوخت فسیلی است و استفاده از آن برای اجتناب از وخیم‌تر شدن اثرات تغییرات اقلیمی، باید به شدت کاهش پیدا کند.

جنگ در اوکراین باعث شده است بعضی از کشورها به دنبال خرید سوخت‌های فسیلی غیرروسی باشند و برای کاهش وابستگی به صادرات روسیه، زغال سنگ بسوزانند.

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان در کنفرانس مطبوعاتی گفت: جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی روسیه، بحث سیاسی اصلی این نشست و اقدامات دولت در هفته‌ها و ماه‌های گذشته بوده است. اما باید برای ما روشن شود که چالش نسل سیاسی ما، محدود کردن گرمایش جهانی است و اگر تنها به حال حاضر متمرکز شویم، این چالش از بین نمی‌رود.

گروه هفت همچنین موافقت کرد بخش نیروی خود را تا سال ۲۰۳۵ کربن زدایی کند و تامین مالی دولتی پروژه‌های سوخت فسیلی در کشورهای دیگر را به استثنای شرایط محدود، تا پایان امسال متوقف کند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر