پنجشنبه, آذر 10, 1401
9.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیتجارتواردات ماشین آلات نو و دست دوم معدنی/وضعیت مطلوب ایران در تولید...

واردات ماشین آلات نو و دست دوم معدنی/وضعیت مطلوب ایران در تولید شن و ماسه

رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن از صدور مصوبه‌ای برای واردات ماشین آلات معدنی نو و دست دوم خبر داد.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری مهر، محمدنبی یوسفیان رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن امروز در نشست خبری اظهار کرد: دیپلماسی معدنی در وزارت صمت در حال رواج است که امیدوار به ادامه این روند هستیم.

وی افزود: همچنین در بخش ماشین آلات نیز مصوبه‌ای برای واردات ماشین آلات معدنی نو و دست دوم گرفته‌ایم و واردات در این بخش انجام خواهد شد. البته ماشین آلات رده پایین و خرد از تولید داخل تأمین می‌شود.

رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن با اشاره به صادرات شن و ماسه و مصالح ساختمانی، گفت: تاکنون موفق به صادرات مصالح ساختمانی نشده‌ایم زیرا هر کشوری حداقل‌هایی را برای تولید داخل دارد. در بخش مربوط به سیمان نیز صادرات سیمان خاصی نداریم زیرا اغلب کشورها تعرفه‌های سنگین گذاشته‌اند اما صادرات کلینکر انجام می‌شود. نکته این است که کارخانه‌های سیمان نزدیک به دریا صادرات بهتری می‌توانند انجام دهند.

وی با بیان اینکه شن و ماسه ایران کیفیت بسیار مطلوبی دارد، افزود: در بخش تولید شن و ماسه کارهای مهندسی خاصی نداشتیم و فعالیت در این بخش بیشتر سنتی بود. اما از ۲۰ سال پیش که تقاضا برای خرید شن و ماسه باکیفیت افزایش یافت، تولید محصول با کیفیت بهتر در دستور کار قرار گرفت و هم اکنون کشور از نظر شن و ماسه غنی است.

یوسفیان در مورد میزان تولید هم گفت: ایران ظرفیت تولید شن و ماسه بین ۵۰۰ میلیون تا ۱.۵ میلیارد تن در سال را دارد. اما حداکثر تولیدی که داشتیم بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تن بوده است. البته تولید شن و ماسه فقط مربوط به وزارت صمت نمی‌شود بلکه بخشی از تولید از جمله در حوزه بین شهری مربوط به وزارت راه و شهرسازی است. وی اظهار کرد: از حدود ۶ هزار معدن فعال در کشور، ۲۲۰۰ معدن مربوط به شن و ماسه است.

ناگفته نماند که دومین همایش و نمایشگاه صنعت معدنکاری ایران ۹ تا ۱۱ خرداد ماه در محل هتل بین المللی المپیک تهران برگزار خواهد شد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر