شنبه, آذر 5, 1401
16.9 C
Rasht
خانهتحلیل خبریگزارشبررسی اولویت ها و چالش های ساخت مسکن، درمان و راهسازی استان...

بررسی اولویت ها و چالش های ساخت مسکن، درمان و راهسازی استان گیلان

عمده‌ترین اولویت‌ها و چالش‌های مرتبط با ساخت مسکن، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و راهسازی در مجمع نمایندگان استان گیلان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش کافه کارآفرینی هپی لند و به نقل از خبرگزاری خانه ملت مجمع نمایندگان گیلان به بررسی عمده‌ترین اولویت‌ها و چالش‌های مرتبط با حوزه‌ی ساخت مسکن، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و راهسازی گیلان پرداختند.

در این نشست که حدود سه ساعت طول کشید، علاوه بر بررسی راهکارهای پیگیری طرح رتبه بندی معلمان در دو بخش ملی و استانی، طرح‌های نیمه تمام و بالای ۷۵ درصد پیشرفت حوزه‌های راه‌های بین شهری و روستایی مسکن، فضاهای آموزشی، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به بحث گذاشته و مقرر شد مدیران هریک از حوزه‌های چهارگانه مذکور گزارشی از آخرین وضعیت اجرای طرح‌های اولویت دار و الزامات مهم حوزه مدیریتی خویش به نمایندگان ارائه کنند تا پیگیری‌ها در دو برش ملی و استانی از سوی طرفیت به عمل آید.

دلخوش: در عزل و نصب هیچ مدیری دخالت نمی‌کنم

براساس این گزارش نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص عدم دخالت وکلای خواهم گفت.

سیدکاظم دلخوش اباتری امروز در نشست هماهنگی با تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و خدماتی استان با اشاره به تنزل عملکرد مدیران در ساختار اداری کشور، اظهار کرد: شرایط کشور به‌گونه‌ای شده که مدیریت‌ها ضعیف شده و با تغییر متوالی مدیران مردم راضی نمی‌شوند و این نماینده مجلس است که باید به مردم پاسخ بدهد.

وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص عدم دخالت وکلای مجلس در انتصابات، افزود: من در عزل و نصب هیچ مدیری دخالت نمی‌کنم اما نظر مشورتی خود را حتماً مطرح می‌کنم.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در شهرستان‌ها پاسخ مردم را باید نمایندگان بدهند، گفت: باید صلاحیت، کارایی و توانمندی افراد در مدیریت‌ها ملاک قرار بگیرد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه نماینده مجلس باید حقوق ملت را استیفا کند، ادامه داد: در احقاق حقوق مردم به جایگاه خود واقفم و معتقدم در برخی مواقع به‌جای اینکه ما دنبال وزرا باشیم، آن‌ها باید برای پاسخ‌گویی به مطالبات مردم، دنبال ما باشند و پاسخ بدهند.

دلخوش با اشاره به طرح برخی مباحث غیر کارشناسی توسط مسئولان استان، گفت: برخی از ائمه جمعه وقتی مطالبه‌ای را از بخش خصوصی مثلاً در راه‌اندازی دستگاهی دنبال می‌کنند نباید این مطالبات را با بخش دولتی قاطی کنند بلکه ابتدا با نماینده شهرشان مشورت کنند و سپس آن را تریبون خود بگویند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت به موضوع خشک‌سالی در استان اشاره کرد و افزود: ما نمایندگان نباید نسبت به بحران آب  غافل شویم.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی از راه‌های اصلی استان و وضعیت نامطلوبشان نیز انتقاد کرد و گفت: ورودی استان گیلان از امامزاده هاشم به رشت بسیار وضعیت نامساعدی دارد. به گونه‌ای که تراکتور هم در آن حرکت نمی‌کند، استدعا داریم این راه را سریعاً اصلاح کنید.

آقازاده: لزوم عبرت گیری از مسکن‌سازی در دولت‌های گذشته 

راه سازی گیلان

این گزارش می‌افزاید؛ سید علی آقازاده امروز نیز در نشست هماهنگی با تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و خدماتی استان در سالن اجلاس دیوان محاسبات استان با بیان اینکه علیرغم زحمات مدیران همچنان نگرانی‌هایی در همه حوزه‌ها وجود دارد، اظهار کرد: به نظر می‌رسد در اجرای برخی اولویت‌ها در راه و شهرسازی نتوانسته‌ایم به اهداف تدوین‌شده، دست یابیم.

نماینده مردم رشت و خمام در خانه ملت به پروژه‌های راه ناتمام در استان اشاره کرد و افزود: راه لوشان به رودبار سال‌ها به‌عنوان یک مطالبه باقی مانده که باید اقدام عاجلی در این رابطه از سوی مسؤولان استانی صورت بگیرد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان بر لزوم عبرت گیری از مسکن‌سازی در دولت‌های گذشته تأکید کرد و گفت: لازم است ارزیابی دقیقی از عملکرد مسکن‌سازی در گذشته داشته باشیم چراکه همچنان مردم در اجرای مسکن مهر مشکلاتی را دارند و نیازمند پیگیری است.

آقازاده با بیان اینکه در جهش مسکن به نظر می‌رسد ما از استان‌های کشور عقب هستیم، افزود: تهیه زمین و ارتفاع سازی با توجه به اقلیم گیلان باید با دقت صورت بگیرد.

وی با اشاره به مستهلک بودن راه‌ها در استان، بیان کرد: در راهداری نیز با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی گیلان مشکلاتی وجود دارد که باید برای آن‌ها چاره‌اندیشی شود.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ساماندهی سرعت کاه‌ها در راه‌ها بیان کرد: موانعی همچون سرعت‌گیر و سرعت کاه در برخی از راه‌ها باید برداشته و در برخی از نقاط باید گنجانده شود تا مردم در کنار حفظ ایمنی، آرامش خاطر نیز داشته باشند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان همچنین اشاره‌ای به اقدامات انجام‌شده در دانشگاه علوم پزشکی گیلان کرد و گفت: علیرغم تلاش‌های صورت گرفته همچنان رغبت مردم به بیمارستان‌های دولتی کم است و باید تلاش‌ها در این جهت بیشتر شود.

نجفی: عملیات اجرای راه‌های روستایی در شهرستان آستانه تسریع شود

همچنین ابراهیم نجفی اسپیلی امروز در نشست هماهنگی با تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و خدماتی استان در دبیرخانه مجمع نمایندگان استان با اشاره به استفاده از ظرفیت نمایندگان در اعتبارات، اظهار کرد: امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در ماده ۵۶ وجود دارد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان باید مشخص کند که چه تعداد پروژه با شرایط لازم تخصیص این اعتبار وجود دارد.

وی از تخصیص اعتبارات در اختیار نمایندگان گیلان به بخش درمان در شهرستان آستانه‌اشرفیه خبر داد و افزود: ۲.۵ میلیارد تومان برای مرکز درمان بستر زیباکنار از محل اعتبارات نمایندگان تخصیص یافته است.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و بندرکیاشهر در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت اجرای قانونی رتبه‌بندی فرهنگیان تأکید کرد و گفت: بسیاری از فرهنگیان در آستانه بازنشستگی قرار دارند و منتظر اجرای این قانون هستند.

به گفته نجفی اسپیلی، با توجه به بهبود معیشت فرهنگیان با اجرای قانون رتبه‌بندی، انتظار داریم آموزش‌وپرورش با فرهنگیان در بازنشستگی همکاری کند.

وی همچنین بر لزوم تسریع در عملیات اجرای راه‌های روستایی در شهرستان آستانه به‌ویژه عملیات اجرایی راه منتهی به بندرکیاشهر تأکید کرد.

گودرزوند: عزم مجلس در رفع نقیصه‌های موجود در مسیر پیشرفت و توسعه گیلان

مسکن مهر

این گزارش می‌افزاید؛ مهرداد گودرزوند چگینی امروز در نشست هماهنگی با تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و خدماتی استان، با اشاره به اینکه مجلس قوه‌ای قانون‌گذار و ناظر بر حسن اجرای قوانین است، اظهار کرد: تلاش ما تصویب و نظارت بر حسن اجرای قوانین کشور است و امیدواریم روند فعالیت‌ها به‌گونه‌ای باشد که مدافع خون شهدا و رهروان آن‌ها در جهت اعتلای آرمان‌های نظام و میهن باشیم.

وی نشست‌های هماهنگی مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دستگاه‌های اجرایی را سازنده و در جهت رفع چالش‌ها دانست و افزود: تلاش ما در استان به‌عنوان نماینده مردم بررسی موانع و مشکلات و تلاش بر رفع آن‌ها است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به عزم مجلس در رفع نقیصه‌های موجود در مسیر پیشرفت و توسعه گیلان گفت: بررسی چالش‌های پیشرو، تخصیص اعتبارات و نیازمندی‌های استان در موضوعات مختلف از سوی دستگاه‌های اجرایی در اجلاسیه سوم مجلس یازدهم پیگیری خواهد شد.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه ایجاد تعامل و ارتباط مستمر نمایندگان با مدیران کل و بیان ضعف‌ها قطعاً در پیشرفت و توسعه گیلان مؤثر است، تصریح کرد: نمایندگان مجلس فرصت دفاع از حق مردم استان را دارند و این توان نیز در نمایندگان استان وجود دارد که بتوانند از حقوق مردم استان در خانه ملت دفاع کنند.

احمدی سنگری:در رتبه‌بندی فرهنگیان، مجلس وظیفه خود را انجام داده است و منتظریم تا این قانون هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

همچنین محمدرضا احمدی سنگری امروز در نشست هماهنگی با تعدادی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و خدماتی استان با بیان اینکه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی وظیفه جذب اعتبار ندارند بلکه ما در کنار وظایف قانونی صرفاً یک تسهیل گر هستیم، اظهار کرد: مسؤولان باید در پیگیری اموری همچون راه بیشتر تلاش کنند تا رضایت نسبی مردم، فراهم شود.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب راه‌های اصلی در استان، افزود: راه خمام به خشکیبجار یکی از راه‌های خطرناک در استان هستند و ما منتظریم تا دستگاه متولی مشکلات آن را سریعاً حل کند.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد مدیرکل آموزش‌وپرورش استان گیلان، گفت: انتظار ما از آموزش‌وپرورش بیشتر بود چراکه ما انتظار داشتیم با ورود نیروهای دلسوز و متخصص، آموزش‌وپرورش تقویت شود.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بچه‌های انقلابی از آموزش‌وپرورش گیلان دلسرد شده‌اند، تصریح کرد: از مدیرکل آموزش‌وپرورش گیلان این انتظار بود تا همه خانواده آموزش‌وپرورش را یکدست ببیند اما مبنای انتصابات در این اداره کل معلوم نیست.

احمدی سنگری با اشاره به طرح رتبه‌بندی فرهنگیان نیز گفت: در رتبه‌بندی فرهنگیان، مجلس وظیفه خود را انجام داده است و منتظر اجرای هر چه سریع تر این قانون هستیم.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس یازدهم همچنین تصریح کرد مدیران استان شعار دولت رئیسی را که انقلابی بودن و جهادی بودن است را جدی بگیرند و در بدنه دولت از مدیران قوی استفاده کنند.

محمدیاری: تأکید بر استفاده بهینه از زمان باقی‌مانده در اجرای طرح‌های آسفالت

طرح های آسفالت

براساس این گزارش حسن محمدیاری، نماینده مردم طالش در مجلس شورای اسلامی امروز در نشست هماهنگی با تعدادی از مدیران با انتقاد از وضعیت راه‌های روستایی در شهرستان‌های غربی استان، اظهار کرد: سه سال است که منتظر حل مشکلات راه ماسال به گیلوان علیرغم تخصیص اعتبارات لازم هستیم.

وی با تأکید بر استفاده بهینه از زمان باقی‌مانده در اجرای طرح‌های آسفالت، افزود: پیش از اینکه تذکرات شفاهی ما منجر به طرح سؤال از وزیر راه و شهرسازی شود، دستگاه‌ها نسبت به پیگیری امور اهتمام بورزند.

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در دولت آیت‌الله رئیسی امورات و مشکلات باید با یک اشاره حل شود، گفت: ۱۱ رودخانه وحشی در تالش وجود دارد و پل‌های در مسیر رودخانه‌های تالش همیشه آبستن تخریب هستند ازاین‌رو باید اعتبارات پل‌سازی و نگه‌داری آن‌ها در غرب گیلان در دستور کار قرار بگیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه تالش بعد از رشت به لحاظ کمی و کیفی بزرگ‌ترین حوزه آموزش‌وپرورش استان است، تصریح کرد: به فرموده رهبری معظم انقلاب اسلامی ما در انتصابات دخالت نمی‌کنیم منتها از منظر مشاور اعلام می‌کنیم این حوزه نیازمند یک مدیر موفق‌تر است و اگر مسئولان آموزش‌وپرورش کسی را سراغ ندارد، ما یک مدیر به شما معرفی کنیم.

نماینده مردم طالش در خانه ملت با بیان اینکه پروژه مرکز قلب تالش از سوی راه و شهرسازی متوقف‌شده و با سرعت کنونی احداث این پروژه احتمالاً حداقل ۱۰ سال طول می‌کشد، گفت: مسئولان توجه داشته باشند در غیاب این مرکز بیماران باید حدفاصل تالش تا رشت را جهت یک تست یا آزمایش بپیمایند در حالیکه راه و شهرسازی باید در این زمینه اقدام عاجلی را در دستور کار خود قرار دهد.

کوچکی‌نژاد: یکی از بحران‌های موجود در مسکن مهر، مسئله آموزش است

همچنین جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی امروز در نشست هماهنگی، از آغاز به کار فعالیت دانشگاه شهید رجایی در گیلان خبر داد و اظهار کرد: مدیرکل آموزش‌وپرورش راه‌اندازی دانشگاه شهید رجایی را به‌عنوان یک امتیاز کشوری جدی بگیرد.

وی با بیان اینکه در مسکن مهر ما همچنان بحران داریم، افزود: یکی از بحران‌های موجود در مسکن مهر، مسئله آموزش است که مدارس بسیار پرازدحام هستند درحالی‌که یک بخش خصوصی آمادگی احداث مدرسه بزرگ را دارد و نیازمند حمایت است.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت همکاری و حمایت بیشتر از دانشگاه علوم پزشکی گیلان تأکید کرد و گفت: علوم پزشکی گیلان حرکت‌های بسیار بزرگی را در جهت توسعه و پیشرفت شروع کرده و باید بیشتر به آن کمک شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح در دست احداث بیمارستان ۴۰۰ تخت خوابی لاکان رشت، گفت: شرکت ساخت راه و ابنیه وزارت راه مایل به دریافت وام جهت تکمیل این طرح بزرگ است که در صورت بهره‌برداری از آن، نخستین بیمارستان جنرال در استان تأسیس می‌شود.

وی از تکرار فاجعه متروپل‌ها در گیلان یکی پس از دیگری هشدار داد و افزود: قانون بودجه یک سال اجازه داده تا زمین‌های نسقی بتوانند از خدمات شرکت‌های برق، آب و گاز بهره‌مند شوند اما ما شاهدیم که ساختمان‌های بعضاً چندین طبقه بدون داشتن حداقل استاندارها در حال احداث است که در صورت تداوم این رویه اتفاقی به‌مراتب سهمگین‌تر از مترو پل آبادان انتظار گیلانیان به‌ویژه شهروندان رشتی را می‌کشد.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر