یکشنبه, آذر 13, 1401
6.9 C
Rasht
خانهاخبار کارآفرینیکشاورزیتأمین روغن خوراکی و شکر مورد نیاز گیلان‌

تأمین روغن خوراکی و شکر مورد نیاز گیلان‌

به گفته معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، در حال حاضر استان گیلان هیچ کمبودی در روغن سرخ کردنی و شکر ندارد.

قاسم جوادزاده مقتدر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نیاز روزانه خانوارهای گیلان به روغن خوراکی به طور میانگین حدود ۷۰ تا ۸۰ تن است. بر اساس ذائقه، بیش از 70 درصد مصرف مردم گیلان را روغن سرخ کردنی تشکیل می‌دهد. در حالیکه تخصیص دولت به این استان ۳۰ درصد سرخ کردنی و ۷۰ درصد روغن خوراکی برای پخت و پز است.

وی با اشاره به درنظرگرفتن راهکارهایی برای رفع مشکل تامین روغن این استان با توجه به ذائقه مردم به روغن سرخ کردنی افزود: اختصاص مواد اولیه تامین روغن خوراکی از گیلان را به شرکت‌های پخش سایر استان‌ها افزایش دادیم تا از این طریق روغن سرخ کردنی بیشتری به گیلان وارد شود.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت: ماه گذشته از حدود سه هزار و ۴۳۰ تن سهمیه مواد اولیه تولید روغن خوراکی گیلان، ۵۵۰ تُن به کارخانه‌ای در صومعه‌سرا، ۷۰ تُن به کارخانه‌ای در شهرصنعتی رشت و باقی را برای سایر شرکت‌های تولید کننده خارج استان ارسال کردیم تا با افزایش ۵۰ درصدی، سهم بیشتری از روغن سرخ کردنی وارد این استان شود.

وی مشکل تامین روغن خوراکی در گیلان را حل شده عنوان کرد و اظهار داشت: روز “شنبه” ۲۴۰ تن روغن از شرکت‌های پخش سایر استان‌ها به گیلان وارد و نزدیک ۲۰ تن نیز تولیدی استان بوده که از این میزان ۶۰ تن عرضه شد.

توزیع شکر در اتحادیه تعاونی‌های مصرف کارکنان

جوادزاده مقتدر همچنین با اشاره به سهمیه یک هزار و ۸۱۸ تن شکر تخصیصی دولت به گیلان افزود: از این میزان شکر، ۷۰ درصد فله‌ای و ۳۰ درصد به صورت بسته‌بندی است که توزیع آن در اتحادیه تعاونی‌های مصرف کارکنان دولت و فروشگاه‌های بزرگ آغاز شده است.

وی ادامه داد: از جهادکشاورزی و فرمانداری‌ها خواسته‌ایم که برای توزیع شکر مباشر معرفی کنند. هر کیلو شکر فله‌ای ۲۱ هزار تومان و هر کیلو شکر بسته‌بندی ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد و نباید در هیچ کجای استان ازاین قیمت فراتر توزیع شود.

به گفته معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان، مصرف روزانه شکر در مجموع خانگی، صنعت و صنف حدود ۲۰۰ تن است که در تامین شکر نیز در زمان حاضر مشکلی وجود ندارد.

وی در پایان اضافه کرد: نظارت‌ها بر بازار با جدیدت ادامه دارد. با اجرای طرح جدید مردمی سازی یارانه، دستگاه‌هایی از جمله جهاد کشاورزی و صنعت و معدن بر بازار نظارت دارند ضمن اینکه مردم می‌توانند از طریق ۱۲۴ تخلفات را گزارش دهند.

تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی
تحریریه کافه کارآفرینی هپی لند
مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

spot_img

محبوب ترین ها

نظرات اخیر